مجله ماشین

سریعترین ابرکامپیوتر جهان

ابرکامپیوتر به کامپیوتری اطلاق می شود که در زمان معرفی آن در زمینه میزان ظرفیت محاسبه در واحد زمان در دنیا پیشرو باشد. ابرکامیپوترها برای رم ها و کارایی های بسیاری که دارند معمولاً برای عملیات حساس روی محاسبه از جمله مسائل فیزیک کوانتوم، هواشناسی، تحقیقات آب و هوا مدل‌سازی مولکولی ،شبیه‌سازی‌های فیزیکی ،تحلیل مخفی و … استفاده می‌شوند.

ابر کامپیوتر از نظر لغوی به معنی کامپیوتر مین‌فریم نسبتاً قوی است. منظور از  Mainframe کامپیوترهای غول‌آسایی است که فضای زیادی مثل یک اتاق بزرگ یا یک سالن اشغال می‌کنند. در حقیقت ابر کامپیوترهای امروزی در فضایی بزرگ با سیستم تهویه‌ی کارآمد قرار می‌گیرند و شامل تعداد زیادی کابینت و اتصالات شبکه‌ای بین کامپیوترها هستند.

برخلاف تصور ما از کامپیوترهای خانگی، ابرکامپیوتر تجهیزات جانبی از جمله ماوس و صفحه نمایش ندارد و تنها به خاطر اینکه با سرعت بسیار بالا پردازش و محاسبات را انجام می‌دهد، ابعاد نسبتا بزرگی دارد.

ابرکامپیوتر

سریع ترین ابرکامپیوتر جهان را ژاپن می سازد؟

سرعترایانه ها با فلاپ اندازه گیری می شود. این اندازه گیری هزینه سربار ارتباطات را نادیده گرفته و فرض می کند که تمام پردازنده ها ی ماشین به داده ها دسترسی وبا تمام سرعت کار می کنند.بنابر این به عنوان یک استاندارد متری ایده ال نیست ولی به هر حال به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد .این جا می خواهیم به بررسی سریع ترین ابررایانه ساخته شده می پردازد.

ژاپن می خواهد سریع ترین ابر کامپیوتر جهان را بسازد این ابرکامپیوتر ABCI  نام دارد. این ابرکامپیوتر با سرعت ۱۳۰ پتافلاپ اجرا شود؛ بدین معنی که کامپیوتر فوق قادر خواهد بود ۱۳۰ کوادریلیون محاسبه در هر ثانیه انجام دهد.

ساتوشی سکیگوشی، عنوان کرد که ابرکامپیوتر مذکور به شرکت‌های ژاپنی در زمینه توسعه تکنولوژی‌هایی مانند خودروی خودران، ربات‌ و تشخیص پزشکی کمک خواهد کرد.

وی در ادامه ابراز کرد که یک کامپیوتر با قابلیت‌ پردازش اطلاعات بسیار بالا، برای توسعه زمینه‌های تکنولوژی‌هایی مانند خودروی خودران، ربات‌ و تشخیص پزشکی بسیار کمک ‌کننده است. سرعت فراصوت این دستگاه برای پیشرفت در زمینه‌هایی مانند تکنولوژی هوش مصنوعی و زیرمجموعه‌های مانند یادگیری عمیق نیز کاربرد خواهد داشت.

ابر کامپیوتر چینی Sunway-TaihuLight در حال حاضر سریع ترین ابرکامپیوتر جهان است که با سرعتی معادل ۹۳ پتافلاپ اجرا می‌شود؛ در حقیقت ۹۳ کوادریلیون (میلیون میلیارد) اطلاعات را در یک ثانیه پردازش می‌کند. کاربرد این ابرکامپیوتر چینی در زمینه پیش‌بینی وضع آب و هوا، طراحی صنعتی و تحقیقات پزشکی و دارویی است.

قرار است وزارت اقتصاد، صنعت و تجارت کشور ژاپن ۱۹.۵ میلیارد یِن (حدود ۱۷۳ میلیون دلار) برای ساخت ابرکامپیوتر ABCI هزینه کنند؛ همچنین دو مرکز تحقیقاتی دیگر در این پروژه سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

ساتوشی می گوید: دولت آگاه است که تکنولوژی هوش مصنوعی کلید آینده و ورود به عرصه پررقابت دنیا است، برای همین این صنعت باید تقویت شود. در حال حاضر، مسئله رقابت برای ساخت سریع ترین کامپیوتر جهان مطرح نیست؛ اما از این به بعد مسئله‌ی قدرت پردازش و قابلیت‌های کامپیوترها مطرح خواهد بود. ما قصد داریم کامپیوتری توسعه دهیم که کارآمد است و برای حل مشکلات جامعه بشری کاربرد دارد.

به مدت ۶ ماه در سال ۲۰۱۱، کامپیوتر ژاپنی که سرعتی معادل ۱۰ پتافلاپ داشت، عنوان سریع‌ترین کامپیوتر جهان را در اختیار گرفت؛ قبل از آن، این عنوان در دست محصولاتی از کشورهای آمریکا و چین بود.

موضوعات

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *