فیلم “فروشنده”؛ نامزد جایزه بفتا 2018

فیلم “فروشنده”؛ نامزد جایزه بفتا 2018

با توجه به این که «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی سال قبل جایزه اسکار برترین فیلم خارجی را دریافت کرد، امسال در میان انتخاب شدگان این رشته در جوایز آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا (بفتا) قرار گرفته است. این جوایز که معروف به اسکار بریتانیا می باشد، امسال در قسمت برترین فیلم آثاری مانند «شکل آب»، «دانکرک» و «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» را نامزد کرده است.

در بخش برترین فیلم غیر انگلیسی زبان علاوه بر «فروشنده» فیلم ‌های «او» ساخته پل ورهوفن، «اول پدرم را کشتند» به کارگردانی آنجلینا جولی، «ندیمه» ساخته پارک چان ووک، «بی‌عشق» از آندری زویاگینتسف منتخب اخذ جایزه شده‌ اند.

دقیقاً یک روز پس از اجرای مراسم اهدای جوایز گلدن گلوب 2018، لیست منتخب جوایز بفتا هم امروز (سه‌شنبه) اعلام گردید. در این بین، سه فیلم «شکل آب»، «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» و «تاریک ‌ترین ساعت» با دریافت بالا ترین تعداد نامزدی پرچم دار جوایز آکادمی فیلم و هنرهای تلویزیونی بریتانیا شدند. «شکل آب» با دریافت بالا ترین تعداد نامزدی – در دوازده رشته – از جمله برتررین فیلم، برترین کارگردان و برترین فیلم نامه غیر اقتباسی برای سازنده و نویسنده آن‌ گیرمو دل تورو افتخارآفرین شد. همچنین سالی هاوکینز بازیگر نقش اول زن و اکتاویا اسپنسر بازیگر نقش مکمل زن این فیلم موفق به اخذ جایزه هم‌ سنگ اسکار شده‌ اند.

به روایت ورایتی، دو فیلم «تاریک‌ ترین ساعت» و «سه بیلبورد» هم هر کدام به طور جداگانه موفق به اخذ 9 نامزدی شدند. اولی در رشته برترین فیلم و برترین بازیگر نقش اول زن برای فرانسیس مک‌ دورماند نامزد اعلام شد. سم راکول و ووی هرلسون هر دو منتخب اخذ جایزه بفتا در رشته برترین بازیگر نقش مکمل مرد شدند. مارتین مک ‌دوتا هم در دو بخش برترین کارگردان و فیلم نامه غیر اقتباسی منتخب اخذ جایزه شده است.

در حدی که که انتظار می‌ رفت، گری اولدمن بازیگر بریتانیایی که عنوان یکی از انتخاب های ویژه اسکار 2018 به شمار می رود این دفعه هم به خاطر بازی خوبش در نقش وینستون چرچیل سیاست مدار بزرگ بریتانیایی در درام جنگی «تاریک‌ ترین ساعت» منتخب اخذ جایزه بفتا شد. یکشنبه شب قبل، اولدمن موفق به گرفتن جایزه گلدن گلوب برترین بازیگر نقش اول مرد شد. «تاریک ‌ترین ساعت» نیز در بخش برترین فیلم و برترین بازیگر نقش مکمل زن برای کریستین اسکات توماس نامزد منتخب اعلام شده است.

علاوه بر عنوان های ذکر شده در بخش برترین فیلم، «مرا به نامت صدا بزن» و «دانکرک» هم نامزد جایزه بفتا شده‌ اند. کارگردان هر دو فیلم شامل لوکا گوادانینو و کریستوفر نولان همچنین در بخش برترین کارگردان نامزدی اخذ کرده ‌اند. در کنار آن ها، دنی ویلنوو هم برای «بلید رانر 2049» منتخب گرفتن جایزه شده است.

نکته مهم این است ‌که امسال، اسم هیچ‌ کدام از فیلم سازان برجسته زن از جمله گرتا گرویگ نویسنده و کارگردان «لیدی برد» در بخش کارگردانی دیده نمی شود. این در حالی می باشد که اسم پنج کارگردان زن در بخش های دیگر دیده می ‌شود، از جمله آنجلینا جولی که برای فیلم «اول پدرم را کشتند» در بخش برترین فیلم خارجی زبان منتخب جایزه بفتا شده است.

لیست منتخب های جوایز بفتا امروز در لندن توسط ناتالی دورمر («بازی تاج و تخت») و لتیتیا رایت («پلنگ سیاه») اعلام شد و به طور آنلاین از فیسبوک پخش شد. جین لاش یکی از مدیران زن بفتا در شروع صحبت های خود از اپرا وینفری به خاطر جملات تاثیرگذارش در جوایز گلدن گلوب و همچنین اجرای موفق ست مه ‌یرز در پرداختن به موضوع اذیت و آزار جنسی و برابر حقوق زنان و مردان تقدیر و تشکر کرد.

گیشه 2017 بریتانیا به کمک اکران «جنگ ستارگان: آخرین جدای» موفق به کسب درآمدی برابر با 1.76 میلیارد دلار شد که رکوردی بی مانند شمرده می ‌شود. سال گذشته، فیلم موزیکال «لا لا لند» جایزه برترین فیلم بفتا را از آن خود کرد.

لیست کامل منتخبان جوایز بفتا 2018 به شرح زیر می باشد:

برترین فیلم

تاریک ‌ترین ساعت

مرا به نامت صدا بزن

شکل آب

دانکرک

سه بیلبورد خارج از ابینگ

میزوری

 برترین کارگردان

کریستوفر نولان / دانکرک

لوکا گوادانینو / مرا به نامت صدا بزن

گیرمو دل تورو / شکل آب

دنی ویلنوو / بلید رانر 2049

مارتین مک‌دونا / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

برترین بازیگر نقش اول زن

سالی هاوکینز / شکل آب

مارگو رابی / من، تونیا

سرشا رونان / لیدی برد

فرانسیس مک‌دورماند / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

آنت بنینگ / ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند

برترین بازیگر نقش اول مرد

تیموتی شالامی / مرا به نامت صدا بزن

گری اولدمن / تاریک‌ترین ساعت

دنیل کالویا / برو بیرون

جیمز بل / ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند

دنیل دی لوییس / لباس شبح

برترین بازیگر نقش مکمل زن

اکتاویا اسپنسر / شکل آب

لزلی منویل / لباس شبح

الیسون جینی / من، تونیا

لوری متکاف / لیدی برد

کریستین اسکات توماس / تاریک‌ترین ساعت

برترین بازیگر نقش مکمل مرد

هیو گرانت / پدینگتون 2

ویلم دافو / پروژه فلوریدا

سم راکول / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

کریستوفر پلامر / تمام پول‌های جهان

وودی هرلسون / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

برترین فیلم بریتانیایی سال

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

پدینگتون 2

تاریک‌ ترین ساهت

لیدی مکبث

کشور خود خدا

مرگ استالین

برترین فیلم نخستین یک نویسنده، کارگردان یا تهیه‌ کننده بریتانیایی

من ساحره نیستم

پادشاهی ما

غول

استخوان آرواره

لیدی مکبث

برترین فیلم غیر انگلیسی زبان

فروشنده / اصغر فرهادی

ندیمه / پارک چان ووک

او / پل ورهوفن (Elle)

بی ‌عشق / آندری زویاگینتسف

اول پدرم را کشتند / آنجلینا جولی

برترین فیلم مستند

من کاکا سیاه تو نیستم

شهر ارواح

یک دنباله ناجور

ایکاروس

جین

برترین فیلم انیمیشن

وینسنت عاشق

کوکو

زندگی من به عنوان کدو سبز

برترین فیلمنامه اوریجینال (غیر اقتباسی)

مارتین مک‌ دونا / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

گرتا گرویگ / لیدی برد

گیرمو دل تورو، ونسا تیلور / شکل آب

استیون راجرز / من، تونیا

جردن / برو بیرون

برترین فیلم نامه اقتباسی

جیمز آیووری / مرا به نامت صدا بزن

مت گرینهالف / ستاره‌ های سینما در لیورپول نمی‌ میرمند

سایمون فارنابی، پل کینگ / پدینگتون 2

آرماندو یانوچی، ایان مارتین، دیوید اشنایدر / مرگ استالین

آرون سورکین / بازی مالی

برترین موسیقی اوریجینال

بنجامین والفیش، هانس زیمر / بلید رانر 2049

هانس زیمر / دانکرک

الکساندر دسپلا / شکل آب

داریو ماریانلی / تاریک‌ ترین ساعت

جانی گرینوود / لباس شبح

برترین فیلمبرداری

راجر دیکنز / بلید رانر 2049

هویت فن هویتما / دانکرک

بن دیویس / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

برونو دلبونل / تاریک‌ ترین ساعت

دن لاستن / شکل آب

برترین تدوین

جاناتان آموس، پل مچلیس / بیبی راننده

لی اسمیت / دانکرک

جان گریگوری / سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

جو واکر / بلید رانر 2049

سیدنی وولینسکی / شکل آب

برترین طراحی صحنه

دیو و دلبر

تاریک‌ ترین ساعت

شکل آب

بلید رانر 2049

دانکرک

برترین طراحی لباس

دیو و دلبر

من، تونیا

شکل آب

تاریک‌ ترین ساعت

لباس شبح

برترین چهره‌ پردازی

بلید رانر2049

من، تونیا

اعجوبه

تاریک‌ ترین ساعت

ویکتوریا و عبدل

برترین صدا

بیبی راننده

دانکرک

جنگ ستارگان: آخرین جدای

بلید رانر2049

شکل آب

برترین جلوه‌ های ویژه

بلید رانر2049

شکل آب

جنگ برای سیاره میمون ‌ها

دانکرک

جنگ ستارگان: آخرین جدای

برترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی

Poles Apart

Have Heart

Mamoon

برترین فیلم کوتاه بریتانیایی

عامر

مرد در حال غرق شدن

Wren Boys

دیو گاوچران

کار

جایزه برترین ستاره نوظهور (با رای عموم)

دنیل کالویا

جاش اوکانر

تیموتی شالامی

فلورنس پاف

تسا تامپسون

موضوعات

از من بپرس 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب از من بپرس فرهنگی