#


تاپستری چیست؟

8 می 2019 بدون نظر 1027 بازدید

تاپستری چیست؟

تاپستری هنری است که تاریخچه ای بسیار طولانی دارد . پارچه ای پودنما است که برای زیبایی به دیوار خانه ها می کوبیده اند. این دیوارکوب ها دارای موضوعات تاریخی بوده است و اما امروزه مانند گذشته شناخته شده نیست . از این پارچه ها عموما خانواده های سلطنتی برای تزئین کردن خانه های خود استفاده می کرده اند. در کلیساها نیز برای مراسم های خاص از تاپستری ها استفاده می شده است.

تاپستری

چگونه می توان پارچه تاپستری را طراحی کرد ؟

در ابتدا باید یک طراحی انجام دهید . برای این که طراحی شما به بهترین شکل ممکن صورت گیرد در زندیگ روزمره به اطراف خود بسیار دقت کنید و سعی کنید هر آن چه از محیط اطراف جذاب است را خودتان در ذهن نگه دارید.زمانی که طراحی این پارچه به اتمام رسید باید یک کارتون بزرگ به رنگ سیاه و سفید بردارید و آن را در داخل یک ورق طلق قرار دهید و آن را به روی تار وصل کنید تا بتوانید در بافندگی از آن کمک بگیرید.

برای این که این پارچه را ببافی بهتر از یک نوع نخ با یک رنگ خاص استفاده نکنید و از نخ های رنگارنگ بهره گیرید. می توانید برای این کار خودتان نخ سفیدی را خریده و آن ها را رنگ کنید و یا می توانید ازنخ ها آمده برای پارچه تاپستری استفاده کنید.

بعد از طی کردن مراحل بالا نوبت به بافتن پارچه تاپستری است . برای بافت از پایین تار شروع می کنیم و با استفاده از بافتن پود روی تار و با بهره گیری از نقشه ای که طراحی کردید شکلی را که درنظر داشته اید را ایجاد کنید. توجه داشته باشید که در استفاده از رنگ ها بسیار باید دقت شود .

تفاوت تاپستری و قالیچه

پارچه تاپستری از روی الگو ساخته می شود و جنبه زیبایی و هنری دارد که باید به دیوار آویخته شود .شکلی که روی تاپستری ایجاد می شود با رد کردن پود از روی تار صورت می گیرد و براساس طراحی از رنگ های مختلفی استفاده می شود . پس اگر در تاپستری تصویری ایجاد می شود مربوط به خود پارچه است .

اما قالیچه ها تنها به خاطر این بافته می شوند که بتوان آن ها را روی زمین پهن کرد. الگوی بافتن قالیچه های نیز ممکن است به صوورت بافتن پود به تار باشد و اما نوع بافت قالیچه با نوع بافت تاپستری متفاوت است . تصویری که روی قالیچه ها ایجاد می شود با استفاده از گرده زدن نخ ها روی قالی صورت می گیرد که نخ های به کار رفته در آن نیز از جنس پشم اند. برای این که گره ها را به رج قبلی که بافته اند نزدیک کنند از شانه کردن استفاده می شود .

می توان گفت الگوی قالیچه ها را با گره زدن و بریدن نخ ها ایجاد می کنند. توجه داشته باشید اگر قالیچه ها بسیار ظریف بافته شده باشند و هم چنین جنس نخ به کار رفته در آن ها نیز ابریشم باشد می توان از آن ها مانند تاپستری به عنوان دیوارکوب نیز استفاده کرد.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *