مجله ماشین

ذخایر آبی کشور باعث نگرانی شده است

ذخایر آبی کشور باعث نگرانی شده است

به گزارش ازمن بپرس، در چندین سال اخیر به قدری در مورد بحران و کمبود آب در ایران گزارش و تحلیل و خبر انتشار یافته است که به نظر می رسد که دیگر جامعه در مقابل این خبرها دچار بی حسی شده است. در این اواخر گزارش هایی در مورد پیامدهای بحران کم آبی انتشار می یابد  که منتشر آن ها در کشوری که دچار بی حسی نشده است می تواند موجب شود که سر و صداهای بسیاری برخیزد و باعث شود که مسئولان سیاسی کشور همراه با سازمان های مردم نهاد برای رد شدن از این بحران برنامه ی جدیدی را طراحی کنند. ولی در کشوری که این بی حسی وجود دارد باعث می شود که منتشر کردن این خبرها عادی باشد. عیسی فرهادی، فرماندار تهران هفته گذشته به خراسان جنوبی سفر کرد که در این سفر صحبت هایی که کرده است جای تامل دارد. وی با توجه به بحران کم آبی در خراسان جنوبی شرایط ذخایر آبی تهران را بدتر از این استان اعلام کرد و گفت که وضعیت آن تهران نسبت به خراسان جنوبی به مراتب بدتر می باشد.

اگر به اندازه ی کافی بارندگی نداشته باشیم باعث می شود که بیش از نیمی از جمعیت تهران و البرز فاقد آب شرب می باشند. براساس گفته ی فرهادی تهران در 47سال پیش کمترین میزان آل را در اختیار دارد و بعید نیست که هفده میلیون تفر از جمعیت تهران و البرز در آینده به نیاز مند آب شرب باشند. ولی برای این که بتوانیم اثری که کاهش بارندگی ها بر ذخایر آبی کشور می گذارد بهتر درک کنیم باید تصویر تمام ذخایر سدها را نیز در نظر بگیریم. طبق آخرین اطلاعاتی که از طرف شركت مديريت منابع آب ايران به ثبت رسیده است، با اشاره به کاهش و پراکندگی بارش های پاییزی در امسال حجم ورودی آب به داخل تمام سدهای کشور از آغاز امسال تا آخر هفته سوم آذر ماه با 22درصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته که چهار میلیارد و 350میلیون متر مکعب بوده است به 3میلیارد و 390میلیون متر مکعب رسیده است. در حال حاضر 41درصد حجم مخازن سدهای کشور پر و 59درصد آن خالی می باشد. از بین 176سد بزرگی که در کشور وجود دارد، حجم مخزن های 97سد کمتر از چهل درصد، بیست سد بین چهل تا پنجاه درصد، 26سد بین پنجاه تا هفتاد درصد و 23سد بین هفتاد تا نود درصد پر از آب می باشد.

این میزانی که وجود دارد به اندازه ی کافی گویای بحران کم آبی در کشور می باشد. البته این شرایط برای امروز و یا دیروز نیست و طبق گفته ی دکتر محمد خسروشاهی، متخصص اقلیم شناسی و جغرافیای طبیعی با توجه موقعیت جغرافیایی ایران که در نقطه ی خشک واقع شده است و برای اساس آمار وزارت نیرو ما از سال 57وارد بحران کم آبی شده ایم و از سال58 میزان مصرف ما کاهش یافته است و در حال حاضر به مرحله ای رسیده ایم که اگر سریع عمل نکنیم وارد مرحله کم آبی نیز می شویم. دکتر خشروشاهی یادرآوری کرد «بحران آب را می شود که با مدیریت آن را کنترل کرد ولی اگر به مرحله کمبود آب برسیم که میزان مصرف هر نفر حدود هزار متر مکعب می باشد در آن زمان گرفتار فاجعه بزرگی می شویم. در این هنگام است که دولت باید برای رفع مشکل چاه بزند که این راه نیز در این کشور غیر قابل ممکن می باشد. زیرا در کشور به قدری چاه های ممنوعه زده شده است که تمام آب های زیر زمینی به پایان رسیده است و جایی برای کندن چاه باقی نمانده است. علاوه بر این باید از ظرفیت چاه ها استفاده کنند که متاسفانه سدها نیز خشک شده اند و هیچ آبی در آن ها باقی نمانده است. به همین دلیل پیش از این که به این مرحله برسیم باید با مدیریت درست این مشکل را برطرف کنیم.

موضوعات

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *