مجله ماشین

انگشت مصنوعی

محققان یک انگشت مصنوعی را که شباهت زیادی به واقعیت دارد را ساخته اند وبرای بهبود حسگرهای اثرانگشت از ان استفاده می شد. درحال حاضر اکثر گوشی های هوشمند از حسگرهای اثر انگشت برخوردارند وگول زدن این حسگرهای اثرانگشت اصلا کارسختی نیست.

تا به امروز انگشت‌های مصنوعی مختلفی ساخته شده بود، ولی محققان دانشگاه میشیگان می‌گویند که انگشت مصنوعی آن‌ها بسیار واقعی‌ تر و پیشرفته ‌تر است و می‌توان بر اساس آن، حسگرهای اثر انگشت قوی ‌تری ساخت؛ حسگرهایی که هک کردن آن سخت است.

ساختن انگشت های مصنوعی برای هک کردن گوشی های هوشمند کار سختی نیست.برای این کار به یک عکس و یک پرینتر سه بعدی ،انگشتی را ساخت که توسط حسگرهای هوشمند به عنوان انگشت فرد شناخته می شوند. در کنفرانس CCC سال ۲۰۱۴، یکی از محققان با استفاده از تصویری از دست وزیر دفاع آلمان، یک انگشت مصنوعی ساخت که کاملا حسگرهای اثر انگشت را فریب می‌داد.

حسگرهای اثر انگشت مختلف اند.برخی از این حسگرها یک عکس از اثر انگشت شما می گیرندو ان را با نسخه ای که از قبل ذخیره کرده اید مطابقت می دهند. برخی دیگر به جای استفاده از نور، با استفاده از جریان برق و رسانایی پوست، تصویری از اثر انگشت شما می‌سازند. این اسکنرها می‌توانند تصویر بسیار واضح ‌تری از اثر انگشت بسازند.

انگشت مصنوعی

روش دیگر استفاده از صدا است.در این حسگرها یک پالس فراصوت به سمت انگشت شما فرستاده می شود و از این طریق با توجه به پستی و بلندی های اثر انگشت شما بخش از پالس را جذب کرده و بخش دیگر ان را بازمی گردانند. سنسور سپس جزییات اثرانگشت شما را با استفاده از فشار مکانیکی ثبت می‌کند. سنسورهای فراصوت از دو روش دیگر دقیق‌تر هستند و می‌توانند عمق بیشتری را ببینند. البته این سنسورها بسیار گران هستند و به ندرت استفاده می‌شوند.

انگشت جدید ساخته شده مشخصات تصویری، الکتریکی و مکانیکی یک انگشت واقعی را دارد. می‌توان با استفاده از این انگشت مصنوعی، دقت سنسورها را نسبت به یکدیگر سنجید.

ساخت انگشت مصنوعی با استفاده از پرینترهای سه بعدی

پژوهشگران موفق به ساخت انگشت مصنوعی نرمی شده اند که می تواند مانند انگشت واقعی حرکت داده شود. در داخل این انگشت دو فعال کننده ساخته شده ازالیاژ حافظه دار را تعبیه کردند که می توانند «به یاد بیاورند» و حتی پس از خم شدن یا تغییر شکل، به حالت اولیه خود باز گردند .

فعال کننده عضله این انگشت زمانی که در معرض حرارت قرار می گیرد صاف می شود و فعال کننده دیگر نیز آن را جمع می کند. براساس گفته اریک انگبرگ سرپرست تیم سازندگان این انگشت مصنوعی و سرپرست دپارتمان مهندسی مکانیک و اقیانوس دانشگاه آتلانتیک فلوریدا، این تکنولوژی هنوز هم با چالش هایی روبروست برای نمونه خنک شدن فعال کننده ها و بازگشت انگشت به وضعیت اصلی اش زمان زیادی می برد.

تیم سازنده این انگشت مصنوعی برای حل مشکلات ان در مرحله اول تصمیم گرفته است که از این تکنولوژی در بستر دریا استفاده کند. چراکه در این محیط فرایند خنک سازی با سرعت به مراتب بیشتری انجام می شود.

به خاطر مشکلاتی که در زمینه تولید این انگشت مصنوعی وجود دارد نمی توان از ان برای پیوند به دست انسان استفاده کرد.

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *