#


چند پیشنهاد ساده برای پر کردن اوقات فراغت کودکان در تابستان

11 می 2019 بدون نظر 1363 بازدید

چند پیشنهاد ساده برای پر کردن اوقات فراغت کودکان در تابستان

No votes yet.
Please wait...

کودکان و نوجوانان در تعطیلات تابستان می توانند به جای بیکاری و وقت گذرانی های بیهوده که در بسیاری اوقات، زیان های فراوانی نیز در بر دارد، با آموختن کارها و مهارت های جدید، اوقات فراغت پربار را سپری کنند. به راستی روزهای گرم و بلند تابستان فرصت مناسبی است تا با سرگرمی ما، بازی ها و مسئولیتهای جدید، کودکان را از بیکاری و کسالت برهانیم و آنان را به اجرای فعالیت های پرفایده و به درد بخور، تشویق کنیم.

سرگرمی هایی برای کودکان

١- کاشتن سبزیجات: به راستی چه کاری بهتر از کاشت و برداشت سبزیجات در باغچه، جعبه و گلدان می تواند، پایه های علوم تجربی را به کودکان بیاموزد؟ می توانید با کاشت دانه ها و بذرهایی که به آسانی رشد می کنند، ضمن سرگرمی کودکان خود، چیزهای بسیاری درباره زندگی گیاهان و غذاهایی که مصرف می کنند به آنان بیاموزید.

۲- نگارش رویدادها و ماجراهای سفرهای تابستان، کودک خود را به گردآوری بروشور، کارت پستال و دفترچه های اطلاعاتی مکان هایی که در طول تابستان به آنجا میروید، تشویق کنید و از آنها بخواهید، شرحی در مورد هر یک بنویسند و سفرنامه ای در مورد گشت و گذارهای تابستانی خود و خانواده تهیه کنند. آنها همچنین می توانند عکس ها و نوشته های خود را در کتابچه یا ألبومی چسبانده و برای هر سفر با بازدید، مجموعه ای دارای عکس و شرح کامل تهیه کنند.

٣- از کودکان خود بخواهید، عروسکهای نمایشی درست کنند: کودکان می توانند با وسایل ساده ای که در اختیار دارند، عروسک های نمایشی تهیه کنند. سپس داستانی در مورد عروسک خود تهیه کرده و برای سایر اعضای خانواده یا دوستان خود نمایش دهند و همین موارد برای آن ها وسیله ای برای سرگرمی باشد.

سرگرمی

۴- کودکان را به ساختن وسائل یا پختن غذاها و شیرینی های ساده وادارید اگر به کتابفروشی با اسباب بازی فروشی سری بزنید، کتاب های بسیاری در مورد ساختن وسائل گوناگون از قبیل لانه پرندگان، هواپیما و تابلوهایی که با تکه های پارچه درست می شوند، پیدا می کنید، این نوع سرگرمی به کودکان باد میدهد که با خواندن دستورهای ساخت و عمل کردن به آنها، روش ساختن وسائل و دستگاههای گوناگون را یاد بگیرند. ضمنا حس خلاقیت آنها نیز پرورش یافته و از ساختن چیزها لذت می برند. کتاب هایی که روش اجرای آزمایش های علمی ساده را به کودکان می آموزند نیز برای تقویت روحیه علمی کودکان بسیار سودمند است. کتابهای آشپزی نیز می توانند به گذراندن اوقات بیکاری نوجوانان کمک کنند، می توانید آنها را به درست کردن غذاهای جدید وادارید. در این صورت خود آنها هم از خوردن غذاهای دستپخت خود لذت می برند.

۵- کارها و مسئولیت های خانه را به کودکان واگذار کنید: کودکان و نوجوانان انرژی فراوانی دارند، آیا بهتر نیست که این گنجینه انرژی را صرف کارهای سودمند کنند؟ از کودکان خود بخواهید در طول تعطیلات تابستان کارهای مفیدی مانند، شستن ماشین، رنگ کردن نرده با وسایل خانه، چیدن میز با تمیز کردن قفسه ها را بر عهده گرفته و انرژی خود را صرف این قبیل کارها کنند.

۶- کودکان را راهنمای گردشگری خود سازید: نیمی از لذت سفر پیش از رفتن به مقصد آغاز می شود. کودکان را در کارها پیش از سفر دخالت دهید. از آنها بخواهید روی نقشه شهرها و راه های رسیدن به آنها را پیدا کنند. آثار تاریخی و جاهای دیدنی شهرها را بیابند و اطلاعات و ویژگی های هر مکان دیدنی را تهیه کنند تا در هنگام سفر با استفاده از این راهنما از آن مکان ما بازدید کنید. اگر با خودرو شخصی مسافرت می کنید از کودکان بخواهید مسافت ها را تعیین کرده و مقدار بنزین مصرفی را تخمین بزنند.

۷- کودکان را به دیدن کارخانه ها با مکان های مربوط به حرفه های گوناگون ببرید: بی گمان بازدید از کارخانه های تولید مواد غذایی یا بهداشتی و یا کارگاه های سازنده وسائل خانگی با تولیدی برای کودکان و نوجوانان بسیار جالب و سودمند برای سرگرمی است. در هر مکانی که زندگی می کنید، مکان های بسیاری از این دست، وجود دارد. در تعطیلات تابستان برای سرگرمی به چند تای آنها سری بزنید.

۸- کودکان را به موزه ها برید: موزه های محل زندگی تان مکان های بسیار جالب و دیدنی برای کودکان به شمار می روند. هر چقدر هم گرفتار و پرمشغله باشید باز هم یکی دو روزی فرصت بازدید از آنها را خواهید داشت. به همراه فرزندانتان به دیدن مرزها بروید و یقین داشته باشید که این کار حتی بیش از بسیاری از دوره های آموزشی برای کودکان و نوجوانان آموزنده است.

۹- کودکان خود را به نوشتن تشویق کنید: از کودکان بخواهید برای شما خواهران و برادران با دوستان و خویشان خود نامه بنویسند. همچنین آنها می توانند برای مجله ها یا روزنامه ها، مسئولان برنامه های رادیویی و تلویزیونی با مسئولان محلی خود، نامه نوشته و درخواست خود را مطرح کنند. این کار سبب تقویت مهارت نوشتن و حس خودباوری آنها خواهد شد.

استفاده از روش «بس ختم» برای یادگیری بهتر و مفیدتر درس ها

روش بس ختم یک روش قدیمی و امتحان شده است که مفاهیم زیر را شامل می شود. بررسی کلی، سؤال، خواندن، تمرین و مرور، که در زیر هر یک از آنها را به اختصار شرح می دهیم:

بررسی کلی: ابتدا به طور سریع، عناوین اصلی، عناوین فرعی، سؤالات، توضیحات شکلها و جدولها، خلاصه فصل، خودآزمایی و هر چیزی را که جلب توجه می کند، بخوانید، بررسی کلی، چارچوب فصل را ترسیم می کند و یک برداشت کلی برای شما فراهم می آورد.

سؤال: سعی کنید از عناوین، پاراگرافها، جدولها و شکلها، سؤالاتی برای خود استخراج کنید و با آنها کنجکاوی خود را برانگیزید. بهتر است پاسخ سؤالات را بنویسید و آنها را پیش خود نگهدارید تا پس از پایان یادگیری کامل مطالب، دوباره آنها را بررسی کنید.

خواندن: پس از آن که کل فصل را از نظر گذراندید و برای خود سؤالاتی مطرح کردید، به اول فصل برگردید و مطالعه دقیق آن را آغاز کنید. هر پاراگراف را بخوانید و آنچه را که فهمیده اید با یکی دو جمله در حاشیه صفحه بنویسید (سعی کنید مطالعه در محیط و شرایط مناسب همراه با تمرکز و بدون وجود عوامل مزاحم نظیر سر و صدا باشد)

تمرین با تکرار در این مرحله، سعی کنید از روی عنوان اصلی هر قسمت مطالب مهم مربوط به آن را به یاد بیاورید. جدولها و نمودارها را دوباره بکشید. صبر نکنید تا فصل تمام شود، بلکه هر قسمت را، پس از پایان آن تکرار کنید. در این مرحله نیز می توانید برای یادگیری بهتر با دوستان نزدیک دور هم جمع شوید و مثل شاگرد و معلم به یکدیگر آموزش دهید و یا به شکل پرسش و پاسخ با هم درس را بخوانید و در مورد درس بحث و گفتگو کنید.

مرور: منظور از مرور این است که مطالب هر فصل را هر چند روز یک بار دوباره بخوانید. همان طور که قبلا هم گفته شد نباید مطالعه کتاب را به روز قبل از امتحان موکول کنید. هر هفته باید آموخته های خود را از نظر بگذرانید. به یاد داشته باشید که از قدیم گفته اند: «اگر خواندن، یک سهم داشته باشد تکرار کردن هزار سهم خواهد داشت. در این مرحله می توانید پاسخهایی را که به سؤالات قبلی خود داده اید، بازبینی کنید. البته نباید فراموش کنید که تکرار همیشه باید با درک کامل مطلب همراه باشد.

No votes yet.
Please wait...
برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *