#


علت کاهش فشار خون در دوران بارداری

25 مهر 1397 بدون نظر 31 بازدید

علت کاهش فشار خون در دوران بارداری

No votes yet.
Please wait...

دلیل پایین آمدن فشار خون در دوران بارداری چیست؟

داشتن فشار خون بالا در ماه ‌های بارداری، می ‌تواند باعث نگرانی هر مادری باشد. مادری که نه فقط به خاطر ناتوانی در کنترل فشارخون خود، بلکه با خطر از دست دادن فرزندش مواجه است و خطرات مهمی را متوجه سلامت خود می ‌بیند. ولی جالب است این را بدانید که استرس ‌های مربوط به بالا و پایین رفتن فشار خون در مدت بارداری، فقط به بالا رفتن یک عدد که روی دستگاه نمایش داده می ‌شود، محدود نمی شود. شمار زیادی از زنان در این ماه ‌ها، از پایین بودن زیاد فشار خون خود ناراضی هستند و نگران آسیب دیدن فرزندشان به علت این افت فشار می باشند. چنانچه شما هم جزو این دسته از افراد هستید، ادامهبه شما پیشنهاد می شود تا آخر این مطلب با ما همراه باشید. ما علت های پایین آمدن فشار خون در مدت بارداری و خطرات به وجود آمده از آن را برای شما بازگو خواهیم نمود.

چرا فشارخونتان پایین است؟

فشار خون پایین در مدت زمان بارداری یک مسئله طبیعی است. کم و زیاد شدن هورمون‌ های شما، موجب به وجود آمدن تغییراتی در گردش خون شما می ‌شود و به همین خاطر است که بیشتر مادران باردار، در سه ماهه نخست و دوم بارداری (معمولاً تا هفته بیست و چهارم)، اطلاع از پایین بودن فشار خون‌ شان می‌ دهند. فشار خون پایین در زمان بارداری، بیشتر مشکل خاصی را به وجود نمی آورد و شمار زیادی از زنان، با آن کنار می آیند، ولی برخی مواقع هم مادران به خاطر پایین بودن بیش از حد فشارخون، علایم آزار دهنده ‌ای را تجربه می ‌کنند که حتی اگر خطرساز هم نباشد، آزار دهنده و گاهی اوقات نگران کننده به نظر می آیند.

چه اتفاقی در انتظارتان است؟

در مدت زمان بارداری، دقیقاً مثل پیش از آن، عوامل گوناگونی بر شرایط بدنی و در کنار آن فشار خون تان اثر می ‌گذارند و با توجه به این، فشار خون شما هم بر جسم و روان تان اثرات قابل ملاحظه ای می ‌گذارد. عصبی بودن یا آرامش، پر انرژی بودن یا احساس ضعف و احساس گرفتگی و تنگی نفس یا احساس سرحالی، از مشکلاتی می باشند که بسته به اندازه فشارخون افراد، آن ها را تحت تاثیر قرار می‌ دهند.

سردرد، سرگیجه و تهوع، از عواملی است که قادر است شما را از کاهش فشارخون تان مطلع کند. تنگی نفس، تشنگی با وجود نوشیدن آب، رنگ‌ پریدگی یا تاری در دید، از سایر علائم افت فشارخون هستند.

چه افرادی مبتلا به فشار خون پایین بارداری می ‌شوند

هر چند شمار زیادی از زنان باردار در هفته ‌های اول، با افت فشار خون رو به رو می ‌شوند ولی افرادی که بدن شان به حالتی خاص واکنش حساسیت نشان می‌ دهد، از عفونت رنج می ‌برند، به مدت طولانی در رخختخواب می ‌مانند، بدن آن ها کمبود آب دارد، سوء تغذیه دارند، کم ‌خونی دارند، از بیماری‌ های قلبی رنج می‌ برند یا به اختلالات مربوط به غدد درون‌ ریز دچار می باشند، بیشتر در معرض این عوامل قرار دارند.

با فشار خون پایین چه باید کرد؟

چنانچه با افت فشار خون در مدت زمان بارداری مواجه هستید، با قرار گرفتن در بعضی از موقعیت‌ ها، احساس درد بیشتری خواهید کرد. به عنوان مثال هنگامی که بیش از حد سر پا می ‌ایستید، این احتمال وجود دارد که احساس ضعف و ناتوانی بیشتری کنید، یا اوقاتی که در حمام، آب گرم را برای مدت طولانی باز می ‌کنید، امکان دارد افت فشار بیشتری را احساس کنید و دچار سرگیجه شوید.

خطری شما را تهدید می ‌کند؟

یکی از مهم ترین تهدیدات افت فشار خون برای زنان باردار، از حال رفتن، زمین خوردن و آسیب دیدن جنین به این دلیل است. علاوه بر این، نوسانات کنترل نشده فشار خون در مدت زمان بارداری، امکان دارد سیستم گردش خون در بدن مادر را با مشکلاتی رو به رو نماید و به همین ترتیب، سلامت مادر و جنین را به خطر بیندازد. آیا فشار خون بالا در بارداری هم خطرناک است؟

فشار خون پایین در دوران بارداری و مشورت با پزشک

در مدت زمان بارداری، پزشک خود را باید از هر موردی در وضعیت جسمی ‌تان مطلع کنید و پایین بودن فشار خون، یکی از همین عوامل است. فشار خون پایین، امکان دارد واکنشی به مصرف بعضی از داروها باشد، به همین خاطر اگر داروی خاصی را مصرف می ‌کنید، حتما باید پزشک خود را از آن موضوع مطلع نمایید.

علاوه بر این، فشار خون خیلی پایین در روزهای اول بارداری، امکان دارد به دلیل یکی از مشکلات خاص باشد. حاملگی خارج از رحم یا مشکلاتی از این قبیل، می ‌تواند باعث کاهش فشار خون را شدیدتر شود.

No votes yet.
Please wait...
برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *