#


اهمیت نقاشی در دوران کودکی

18 دسامبر 2018 بدون نظر 1171 بازدید

اهمیت نقاشی در دوران کودکی

No votes yet.
Please wait...

اهمیت نقاشی در دوران کودکی

در فعالیتهای کودک، نقاشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که تماماً از درون کودک سرچشمه می گیرد و پایه و اساس دیگر فعالیتهای کودک خواهد بود. در فعالیتهای کودک نقاشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چون تماماً از درون کودک سرچشمه می‌گیرد و پایه و اساس دیگر فعالیتهای کودک خواهد بود.

نقاشی با کودکان

آیا می دانید  که چرا بیشتر بچه ها از نقاشی لذت می برند به نظر شما چرا کودکان از کشیدن نقاشی لذت می‌برند؟ چرا مهم است که کودکان نقاشی بکشند؟ وقتی کودکان نقاشی می کشند بیش از هر چیز لذت بردن از این کار برایشان مهم است! استفاده از رنگ و کشیدن شکل و کشیدن خطوط برای کودکان بسیار لذت بخش است.

تاثیرنقاشی بر کودک

از تاثیر های مهم نقاشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*نقاشی به کودک کمک می کند تا بیشتر به محیط اطراف خود توجه کند.( او برای اینکه چیزی را بخواهد بکشد باید به طور دقیق به اطراف نگاه کند و به جزئیات آن توجه نماید)

* نقاشی به خواب دیدن کودک نیز کمک می کند.

*کودک به وسیله نقاشی احساس و اندیشه خود را بیان می کند همچنین ترسها، مشکل های خود، آرزوها و خواسته هایش را نشان می دهد. *نقاشی به خیال پردازی کودک کمک می کند به این ترتیب کودک خیال خود را به کار می اندازد.

نکات مهمی که باید در نقاشی کودکان، شما والدین رعایت نمایید:

به کودکتان نگویید که چه بکشد و یا چه گونه بکشد.

در نقاشی کودک دست نبرید و به جای آنان نقاشی را رنگ آمیزی نکنید.

کودکتان را هرگز مجبور نکنید آن چیزی را که خودتان دوست دارید، آن را نقاشی بکند.

برای کشیدن نقاشی، به هیچ وجه به کودک خود الگو و مدل ندهید.

وسیله های مختلف را در اختیار کودک قرار بدهید و از او بخواهید هر چه را که دوست دارد نقاشی بکند.

 شیوه نقاشی با کودکان زیر یک سال

تعجب نکنید، قرار نیست با کودکان زیر یکسال نقاشی کنیم یا به آن ماژیک و مداد شمعی بدهیم اما می‌توانیم فعالیت‌هایی را انجام بدهیم تا کودک را برای در دست گرفتن ابزار نقاشی آماده بکنیم.

هر کس می‌تواند خوب دیدن را یاد بگیرد اگر کودک با شکل های مختلف آشنا بشود، بعد ها می تواند به راحتی نقاشی بکند، پس به این ترتیب فقط کودکان را برای کشیدن به نقاشی آماده می کنیم.

 پیشنهادها

وسایل متحرکی در محل خواب کودک قرار دهید، تحرک باعث می‌شود تا رشد کودک بهتر اتفاق بیفتد.

از زیر انداز های رنگی استفاده بکنید تا کودک مدام درگیر رنگها و شناخت آنها باشد.

پارچه های رنگی به رنگ های روشن و همچنین از روبان های رنگی در اتاق کودک استفاده کنید.

کارت هایی حاوی تصاویر رنگی را آماده کنید و در فرصت‌های مختلف آنها را به کودکتان نشان دهید.

اثر انگشت برای کودکان بسیار جالب است! برای این کار دست او را با آب خیس کنید و روی مقوا یا هر سطح دیگری که مشخص میشود بزنید.

 نقاشی با کودکان یک تا دو سال

مادران عزیز! شما از یک سالگی می توانید فعالیتهای ساده ای را برای کشیدن نقاشی کودکتان آغاز کنید.

از آنجا که هنوز ماهیچه های انگشت و دست کودک به خوبی تقویت نشدند، کودک نمی تواند به خوبی ابزار نقاشی را در دست بگیرد، به همین دلیل نقاشی کودک فقط جنبه اثرگذاری ساده است که اولین اثر گذاری و لکه های رنگ و خط های بسیار کوتاه و ساده می باشد.

 پیشنهادها

اگر کاغذهای رنگی در اختیار کودکتان قرار بدهید آنها را پاره یا مچاله خواهد کرد و این خود سبب می‌شود که عضلات انگشتان کودک تقویت گردد.

ماژیک در اختیارش قرار بدهید تا بر روی کاغذ سفید اثر به جا بگذارد.

پاستیل به او بدهید و از او بخواهید خط های پی در پی روی کاغذ بکشد.

به او مقداری خمیر که در منزل با آرد و نمک درست کرده اید بدهید، تا با آن شکل های مختلفی را درست بکند.

نقاشی های او را که همان خط خطی ها هستند به دیوار خانه بزنید و نزد خودش به دیگران نشان بدهید.

در منزل رنگ های گیاهی یا رنگ‌های خوراکی آماده در بازار موجود می باشند را تهیه کنید تا با انگشت خود بر کاغذ اثر بگذارد. نکته:

پدرها و مادرها وقتی نقاشی های کودک را در این مرحله می بینند با تعجب می پرسند! آیا این خط خطی ها نقاشی هستند؟  ما می گوییم: بله این خط خطی ها ویژگی نقاشی کودکان این سن است.

نقاشی هم مانند راه رفتن مراحلی را دارد، همان گونه که راه رفتن به یکباره اتفاق نمی افتد، چهار دست و پا و بعد بلند شدن و بعد به راه افتادن را در بر میگیرد نقاشی هم تمرین هایی را دارد تا مرحله به مرحله  تکمیل تر بشود، برای این کار می توانید موارد زیر را انجام بدهید:

حالت های مختلف چهره را با کودک خود تمرین کنید مانند: گریه، خنده و عصبانیت.

کودک تان را تشویق کنید تا با فشار دادن آلبالو و گیلاس روی کاغذ یا هر سطح دیگری نقاشی‌ کند.

به کودک خود قلم مو بدهید تا با آبرنگ نقاشی کند، ابتدا خودتان قلم مو را به آبرنگ بزنید.

 نقاشی با کودکان ۲ تا ۳ سال

کودکان این دوره سنی می توانند با تمرین های مختلف، مرحله های گوناگون نقاشی را بگذرانند. در این دوره خط خطی های کودکان کم کم زاویه دار و حالت گوشه دار پیدا می کنند. کودک توانایی این را می یابد که این خطوط را کنترل کند و در پایان دو سالگی می تواند خطای خود را به دایره ها و خط های گرد تبدیل کند.

پیشنهادها:

نقاشی با دست، شروع خوبی است. چاپ با رنگ های طبیعی و یا مجازمی تواند برای چاپ مناسب باشد. مقدار زیادی کاغذ به کودک بدهید ماژیک و پاستل هم در اختیارش قرار دهید تا خط خطی کند.

برای کودکانی که در کشیدن نقاشی با مشکل روبرو هستند، روش چاپ با انواع وسیله ها بسیار مناسب است.

تصویرهای مختلف به او کمک می کند تا تصویر ذهنی اش تقویت شود.

برش کاغذ های رنگی و چسباندن آن روی کاغذ به هر شکلی که دوست دارد.

انواع مواد برجسته را زیر کاغذ او قرار دهید تا با ساییدن مداد شمعی روی صفحه کاغذ مواد روی کاغذ ظاهر شود.

کاغذ روی سطح قرار دهید، از کودک بخواهید با مداد روی کاغذ ضرباتی را بزند و آن را سوراخ سوراخ کند این کار به کودک کمک می‌کند، توانایی او در استفاده از مداد بیشتر شود. کودکانی که نقاشی های بهتری را دارند، دارای درصد هوش عاطفی بالاتری هستند. کودکان ابزار نقاشی را بطور تصادفی انتخاب نمی کنند این انتخاب نشانه یی از خلق و خوی شخصیتی آنها است . ضخامت مداد و یا اندازه ورق انتخاب شده نشان دهنده خصوصیات درونی او است، اگرکودک ورق بزرگتر انتخاب کند می‌خواهد بیشتر، خود را نشان دهد در حالی که انتخاب یک برگه کوچک تر نشان می دهد کودک از درون رضایتمندی بیشتری را دارد.

در اینجا به تفسیر چند مورد از نقاشی کودکان می پردازیم:

  • طراحی یک شخص در اندازه بزرگ، نشان از پرخاشگری است اما در اندازه کوچک نشانه احساس بی کفایتی، ترس، افسردگی و شرم می باشد.
  • کودکانی که فکر می‌کنند مدام تحت کنترل پدر مادرها هستند اندازه چشم ها را بزرگ تر نقاشی می کنند. چشم ها در اندازه کوچک نشان از احساسات و وابستگی است و اگر کلا چشم ها در نقاشی کودک حذف شود نشان از عدم تمایل به حضور در جامعه و ارتباط برقرار کردن با دیگران است.
  • کودکانی که بیشتر صحبت می‌کنند تهاجمی هستند و به همین علت دهان را در نقاشی خود با اندازه بزرگتر طراحی می کنند اما بچه های معمولی متناسب با بدن نقاشی دهان را انجام می دهند.
  • بزرگ نشان دادن بینی تاکید بر پرخاشگری کودک است
  • کودکانی که گردن را بلند می کشند نشان از سختی در دستیابی به اهداف و خواسته هایشان از کودکان مشکل دار اصولا گردن را به طور کامل حذف میکند
  • اگر دست ها را در نقاشی بزرگ بکشد تمایل به ارتباط برقرار کردن با محیط و کمک به همنوعان را دارد. کوچک کشیدن یا حذف دست در نقاشی کودک نشان از احساسات ناب و بی نظمی در خانه یا مهد کودک و مدرسه است.
  • فشار قلم خبر از تنش عضلانی کودک می‌دهد این پدیده در کودکان پسر منعکس کننده عجولی است، خطوط خفیف سطح انرژی پایین افسردگی و شرم را منعکس میکند.

مادر عزیز نقاشی کودکان باید توسط متخصصین تجزیه و تحلیل شود استراتژی های مورد استفاده در نقاشی کودکان اطلاعات زیادی در اختیار متخصصین و شما والدین عزیز می گذارد که منجر به حل مشکلات درونی آنان می شود پس به نقاشی کودکان بیش از گذشته اهمیت بدهید.

No votes yet.
Please wait...
برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *