مجله ماشین

گیاه سانسوریا و روش های نگهداری از آن

روش های کاشت و نگهداری از گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا یکی از گیاهانی است که در خانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد که به آن گیاه شمشیری و نیزه ای هم می گویند. اسم علمی این گیاه Sansevieria trifasciata از خانواده Liliaceaeمی باشد.

گونه ی مورد نظر از بومی های غرب آفریقا بوده و ارتفاع آن به حدود 45 سانتی متر و در شرایط مطلوب به یک متر هم می رسد. برگ های این گیاه مستقیم و شمشیری است. برگ های سبز تیره بوده و رگ های نوار مانند، عرضی خاکستری دارند.

گیاه سانسوریا

این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم بوده و حتی در بیشتر نقاط خانه هم می توان آن را نگهداری کرد. گل آن ساقه ای بسیار زیبا و معطر می باشد که در شرایط مساعد گل می دهد. گیاه سانسوریا، گیاه بومی مناطق گرمسیری آفریقای جنوبی است که به صورت بوته ای رشد می کند و زیستگاه اصلی این گیاه در غرب آفریقای جنوبی است. سانسوریا دارای گونه های کوتاه و بلند می باشد.

انواع گیاه سانسوریا

سانسوریا برگ ایلق پا کوتاه و پا بلند، سانسوریا برگ ساده پا کوتاه و پا بلند

نحوه تکثیر سانسوریا

گیاه سانسوریا را می توانید از طریق تقسیمات برگ تکثیر کنید. ولی نوارهای زرد رنگی که در سرتاسر دو طرف طول برگ امتداد دارد از بین می رود.

بهتر است این گیاه را از طریق پاجوش تکثیر کنید. در اواخر بهار و اوایل تابستان که این گیاه مقاومتر است این کار را انجام دهید زیرا بهترین زمان برای تکثیر است.

روش دیگر برای تکثیر برگ، روش قلمه برگ می باشد و در زمان کوتاه تر و آسان ترنتیجه بهتری را دارد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب می توانید داخل گلدان چند پا جوش بکارید.
دقت داشته باشید در زمان تکثیر به روش برگ، هر قطعه از سانسوریا رو وارونه در ماسه نزارید چون گیاه شما از بین میره.

فواید کاشت گیاه سانسوریا

این گیاه در تصویه هوای محیط توانایی بسیار بالایی دارد. ما به شما پیشنهاد می کنیم از گیاه سانسوریا در اتاق خوابتان استفاده کنید. هم زیبایی خاصی به اتاق خواب شما می دهد و هم باعث سلامتی و شادابی شما می شود.

گیاه سانسوریا

یکی دیگر از فواید این گیاه کم توقع، این است که با توجه به بافت گوشتی و پر آبی که دارد توانایی بسیار زیادی در مقاومت در برابر کم آبی و خشکی دارد.

گیاه سانسوریا در زمان بالغ شدنش به گل می نشیند، یعنی یک گل خوش بو که باعث معطر شدن هوا می شود. این گل به رنگ سبز و سفید است و زیبایی خاصی ندارد.

نیازهای گیاه سانسوریا

نور

نور کامل بهترین شرایط نوری این گیاه است ولی در سایه هم این گیاه قادر به ادامه زندگی است، این گیاه تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند.

کود

هر هفته یکبار می توان به میزان 3گرم در لیتر از فروردین تا مهر ماه کود مورد نیاز گیاه سانسوریا را تامین کرد.

خاک مورد نیاز

خاک لوم و سنگین بهترین خاک مورد نیاز برای گیاه سانسوریا است. یعنی مخلوطی از شن، ماسه، رس و مواد آلی یا همون برگ پوسیده یا کود دامی پوسیده.

دمای مطلوب

گیاه سانسوریا در زمستان تا حرارت 10 درجه سانتی گراد قدرت تحمل دارد ولی درجه حرارت مطلوب 16 است. در تابستان درجه حرارت مطلوب برای انسان 24 درجه است. گیاه سانسوریا نسبت به سرما حساس بوده و سرمای بیش از حد تاب نمی آورد و دچار یخ زدگی می شود.

نحوه آبیاری گیاه سانسوریا

این گیاه به دلیل داشتن ساقه های گوشتی و آبدار، به آب کمتری نیاز دارد پس از آب دهی زیاد خودداری کنید.
آبیاری گیاه سانسوریا در فصل تابستان هفته ای یکبار و در فصل زمستان هر 10 روز الی دو هفته یکبار انجام می گیرد.

خواص گیاه سانسوریا

این گیاه دارای گلی است که به رنگ ترکیبی سبز و سفید در بخش میانی گیاه می روید، البته گل آن جذابیت خاصی ندارد اما معطر است.

یکی دیگر از خواص این گیاه برای تهویه هوا می باشد که برای استفاده در منزل بسیار مفید است. در زمان های قدیم از این گیاه برای تهیه فیبر و گاهی از برگ های آن برای بانداژ زخم ها استفاده می شده است.

امروزه بیشتر از این گیاهان برای زیبا سازی محیط های خانگی مخصوصا آپارتمان ها استفاده می شود.
گیاه سانسوریا دارای رشد بسیار آرامی است و برای سال های طولانی سبز و شاداب باقی می ماند.

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *