مجله ماشین

گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا را چگونه در خانه نگه داری کنیم؟

گیاه آلوئه ورا یکی از گیاهانی است که در آپارتمان ها و خانه ها نگه داری می شود و علاوه بر زیبایی بخشیدن به خانه فواید و خواص زیادی دارد. گیاه آلوئه ورا خواص درمانی زیادی برای پوست دارد. ما در این مقاله سعی داریم نحوه نگه داری و رشد این گیاه را در خانه به شما آموزش دهیم.

نحوه پرورش و نگه داری این گیاه

گیاه آلوئه ورا شبیه کاکتوس می باشد که با نام های صبرزرد و در هندوستان به نام آیورودا نامیده می شود و شرایط پرورش و نگهداری آن بسیار آسان است.

گیاه آلوئه ورا

از گیاه آلوئه ورا در تراس خانه ها، سالن پذیرایی و گلخانه های خانگی استفاده می شود و خواص درمانی زیادی دارد و به صورت موضعی و خوراکی هم مصرف می شود.

دمای مورد نظر برای نگه داری گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا بیشتر در مناطق خشک و گرم سیری پرورش می یابد. این گیاه در دمایی بین 17 تا 24 درجه سانتی گراد بهتر است نگه داری شود و در هوای خیلی سرد یا گرم آسیب می بیند.

اگر قصد دارید گیاه آلوئه ورا را در خانه نگه داری کنید بهتر است به دمای آن توجه کنید و اگر در منطقه ای زندگی می کنید که هوای خیلی گرم یا سرد دارد از نگه داری این گیاه صرفه نظر کنید. بهتر است این گیاه را در طول روز یکبار از خانه بیرون ببرید تا نور مستقیم آفتاب دریافت کند.

نحوه آبیاری گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا

برای آبیاری این گیاه می توانید هر 12 تا 14 روز که خاک این گیاه خشک می شود به آن آب دهید. آب یاری زیاد این گیاه باعث خراب شدن آن می شود.

آبیاری این گیاه باید به نحوی باشد که آب از زهکشی گلدان خارج نشود و اگر آب در زیر گلدان جمع شد باید سریعا آن را تخلیه کنیم زیرا آب اضافه باعث فاسد شدن ریشه می شود. در زمستان این گیاه به آب کمتری نیاز دارد و ماهی یکبار هم می شود آبیاری کرد پس، از آبیاری زیاد این گیاه در زمستان خودداری کنید.

از چه کودی برای پرورش این گیاه استفاده کنیم؟

گیاه آلوئه ورا

شما می توانید از کودهای نیمه قوی(10-40-10) و کودهای رقیق (آبکی) استفاده کنید. اگر خاک شما حاصل خیز نیست، باید کود نیمه قوی را در هر ماه یکبار از ابتدای فصل بهار تا آخر تابستان به گیاه داد. کودهای ارگانیک و یا کودهای گرم را برای گیاهان کاشته شده در محیط بیرون، می توان استفاده کرد.

تاثیر تعویض گلدان

بهترین خاک برای گلدان گیاه آلوئه ورا ترکیبی از ماسه یا پولیت 40 درصد با خاک برگ است که باید در درون یک گلدان سفالی بریزیم و گیاه را در آن بکاریم. برای انتخاب گلدان باید به سایز گیاه هم توجه کنید و از گلدان های کوچک پرهیز کنید.

گیاه آلوئه ورا

بعد از گذشت یکسال از کاشت این گیاه، گلدان را باید عوض کنید زیرا ریشه های آن به اندازه کافی رشد کرده است. بهتر است هر 6 ماه یکبار خاک گلدان را تغییر دهید و همچنین دقت داشته باشید هنگام تعویض خاک گلدان زهکشی گلدان را مسدود نکنید زیرا وجود زهکشی مانع از فاسد شدن ریشه گیاه میشه.

نکات مهم قبل از خریدن گیاه آلوئه ورا:

  • گیاه آلوئه ورا نیاز به اسپری کردن برگ هایش ندارد.
  • خاک گیاه آلوئه ورا مانند خاک کاکتوس باید شنی باشد.
  • هنگام تکثیر آلوئه ورا و جدا کردن پاجوش ها دقت کنید در معرض هوا قرار نگیرند.
  • آلوئه ورا به نور فراوان و مستقیم نیاز دارد.
  • گیاه آلوئه ورا مانند گیاه کاکتوس هر روز به آبیاری نیاز ندارد.

آفت های گیاه آلوئه ورا را بشناسید

یکی از مشکلات این گیاه پوسیدگی ریشه است که ناشی از آبیاری بیش از حد این گیاه است که باعث از بین رفتن آن می شود. یکی دیگر از آفت های این گیاه لکه سیاه است که در اثر گزش حشرات و تخم ریزی روی گیاه ایجاد می شود و سلامت آن را به خطر می اندازد. این آفت بیشتر در گیاهان آلوئه ورا در مزرعه هستند، دیده می شود.

فواید برگ این گیاه برای درمان

برای بهبود زخم و ترمیم سوختگی پوست تعدادی از برگ ها را با یک چاقوی تیز جدا کرده و لبه های خاردار آن ها را صاف کنید. سپس برگ را از عرض برش بزنید تا ژل بی رنگ و چسبناک موجود در آن خارج شود.

گیاه آلوئه ورا

ژل خارج شده را به هراندازه که خواستید بر روی زخم مورد نظر بمالید. برگ های بریده شده مجددا رشد نمی کنند، سعی کنید از برگ های قدیمی تر و کلفت تر که به زمین رسیده اند جدا کنید.

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *