#


نکاتی در مورد شستشو و نگهداری لباس های زمستانی

13 ژانویه 2018 11 نظر 2371 بازدید

نکاتی در مورد شستشو و نگهداری لباس های زمستانی

نکاتی در مورد شستشو و نگهداری لباس های زمستانی

برای هر فصلی لباس مخصوص برای همان فصل وجود دارد. در فصل زمستان و در روزهای سرد بسیاری از افراد به سمت لباس های زمستانی می روند ولی متاسفانه اکثر ما طرز نگهداری و شستن این لباس ها را نمی دانیم. در ادامه نکاتی در مورد روش شستشو و نگهداری لباس های زمستانی را در اختیارتان قرار می دهیم.

راه کارهای درست شستشو و نگهداری لباس های زمستانی

با سرد شدن هوا و با شروع فصل زمستان لباس های گرم و زمستانی طرفداران زیادی پیدا می کنند. در این زمان اگر هوا خیلی هم سرد نباشد پولیورهای پشمی، یقه اسکی ها و بافتنی ها طرفداران بسیاری را به خود جذب می کنند. فقط این را به یاد داشته باشید که زمانی که این لباس ها کثیف شدن طرز شستن آن ها با لباس های دیگر متفاوت می باشد. تعداد زیادی از لباس های زمستانی به خاطر شستشوی نامناسب و یا حتی نگهداری نادرست شکل زیبای شان را از دست می دهند و تنگ و گشاد و یا بلند شل می شوند. به همین دلیل بای این که بتوانید عمر این لباس ها را بیشتر کنید و ظاهرشان را حفظ نمایید باید برخی از نکات را رعایت کنید.

شست و شوی لباس های زمستانی

۱-پیش از آن که لباسی را بشویید باشد همیشه به برچسب آن ها دقت کنید. لباس هایی که بر روی برچسب آن ها نوشته شده است که تنها با مواد شیمیایی و خشکشویی شسته شوند باید فقط به این طریق شسته شوند. ولی اگر چنین چیزی ننوشته است می توانید با دست و به آرامی لباس را بشویید. این را به یاد داشته باشید زمانی که می خواهید لباس بافتنی را بشویید اول آن را به طور کامل برگردانید و از روی برعکس آن بشویید.

۲-لباس هایی که جنس آن ها پشمی و بافتنی است را باید به مدت کمی آن را درون محلول آب سرد با پودرهای کم کف و یا مایعات مخصوص و نرم کننده خیس نمایید.

۳-برای شستن لباس های پشمی بهتر است که از پودر صابون و یا پودر دستی استفاده کنید. در ابتدا پودر صابون را درون آب گرم حل نمایید و پس از آن مقداری آب سرد درون آن بریزید و به لباس خیس شده بیفزایید.

۴-چنانچه لباس پشمی شما بافت ضخیم و محکمی دارد می توانید آن را با استفاده از ماشین لباسشویی بشویید. این را حتما به خاطرتان بسپارید که دمای لباسشویی تان باید بر روی پایین ترین درجه قرار بدهید تا لباس تان پس از شستشو گشاد نشود. همچنین باید برنامه شستشو را بر روی لباس های ظریف و حساس تنظیم کنید تا لباسشویی لباس تان را بیش از اندازه نشوید. لباس های پشمی را درون لباسشویی که با دمای بالا می باشد قرار ندهید. اگر لباس های زمستانی تان را به درستی بشویید عمر لباس های تان را افزایش می دهد.

۵-لباس هایی که جنس پشمی و بافتنی دارند را بیش از حد نچلانید چون این مسئله باعث می شود که لباس تان پرز دهد.

۶-لباس های بافتنی که خیس هستند را هرگز آویزان نکنید چرا که باعث می شود که بعضی از قسمت های لباس کش بیایند.

۷-لباس ها را درون یک سبد و یا صافی پایه داری قرار دهید تا به طور کامل آب آن خارج شود.

۸-به هیچ عنوان برای شستن لباس های پشمی و بافتنی از سفید کننده های قوی همچون وایتکس استفاده نکنید به خاطر این که به الیاف لباس آسیب جدی وارد می کند.

نگهداری از لباس های پشمی

۱-لباس هایی که پشمی هستند را نباید محکم بکشید. زمانی که می خواهید لباس را از تن تان بیرون بیاورید حواس تان به یقه و آستین لباس تان باشد. زیرا اگر لباس تان را محکم بکشید با گذشت زمان گشاد می شود. برای بیرون آوردن لباس های پشمی از بدن تان باید در ابتدا آستین های خود را از دست تان خارج کنید و در مرحله بعد لباس را از سرتان خارج کنید. البته اگر لباس تان پولیور بدون دکمه است باید این گونه در بیاورید.

۲-برای این که بتوانید چروک لباس تان را از بین ببرید باید اتو را بر روی درجه بخار قرار دهید و با استفاده از بخار آن و از راه دور چروک هایی که بر روی لباس به وجود آمده است را برطرف نمایید. اگر لباس پشمی تان بسیار چروک شده بود می توانید با استفاده از یک پارچه سفید کتان که مرطوب شده است آن را اتو بزنید. این پارچه را بر روی لباس پشمی قرار دهید و با درجه پایین اتو شروع به صاف کردن آن کنید.

۳-زمانی که می خواهید از لباس های پشمی تان در کمد نگه داری کنید جیب های آن را باید به طور کامل خالی کنید و سعی کنید که آن ها را در محیط های خنک نگه داری کنید.

۴-لباس های پشمی تان را هرگز تا نکنید و بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آن را دور یک لوله مقوایی و یا یک استوانه پلاستیکی بپیچید.

۵-برای آویزان کردن لباس های پهن می توانید از چوب رختی ها پهن استفاده کنید تا این لباس ها در قسمت شانه کشیده نشوند.

۶-برای نگه داری لباس های پشمی از کمدهایی که باریک هستند استفاده نکنید چون این لباس ها نیاز به نفس کشیدن هوا دارند.

۷-اگر بر روی لباس پشمی تان لکی ایجاد شده است می توانید آن را بدون مالیدن و یا آب سودا تنها با آب سرد از بین ببرید و از پارچه های جذب کننده و یا دستمال کاغذی به کار ببرید.

۸-چنانچه برای نگهداری لباس های پشمی و کرکی از نفتالین به کار برده اید، بهتر است که قبل از این که از آن استفاده کنید لباس ها را به خوبی بشویید و به طور غیر مستقیم با استفاده از نور خورشید آن را خشک کنید. با این کار باعث می شود که بوی نفتالین از لباس تان خارج شود.

برای اتوکشی لباس های زمستانی چه کاری باید انجام داد؟

اگر می خواهید که لباس های پشمی و زمستانی خود را اتو کنید باید از یک پارچه ی نم دار استفاده نمایید و آن را بر روی لباس پشمی خود قرار دهید و سپس شروع به اتوکشیدن کنید. اگر اتو را به طور مستقیم بر روی لباس های پشمی قرار دهید باعث می شود که حرارت آن بافت لباس را از بین ببرد.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *