#


نکاتی در مورد برنامه ی غذایی مادران گیاه خوار در دوران شیردهی

8 ژانویه 2018 بدون نظر 719 بازدید

نکاتی در مورد برنامه ی غذایی مادران گیاه خوار در دوران شیردهی

No votes yet.
Please wait...

نکاتی در مورد برنامه ی غذایی مادران گیاه خوار در دوران شیردهی

گروهی از گیاه خواران، به سادگی خوردن تمامی گوشت های قرمز از قبیل: گوشت گوسفند، گوساله را کنار می گذارند، در حالی که گروهی دیگر از آنها، فقط مقدار مصرف همهٔ فرآورده های حیوانی را در فهرست غذایی خود کاهش می دهند. فقط در مواقعی که خوردن تمامی فرآورده های حیوانی نظیر: انواع گوشت، پنیر، ماکیان و تخم مرغ، در برنامه غذایی مادران سبزی خوار کاهش یابد، مادران و شیرخواران آنها در معرض خطر کمبود مواذ غذایی قرار خواهند گرفت.

در مواردی که مادران شیرده، از رژیم های بسیار محدود استفاده می کنند، مسلما برای کودکانشان نیز مشکل سوء تغذیه رخ خواهد داد. به عنوان مثال: روزی یک کودک شش ماهه، در حالت اغماء به مرکز پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در سان دیاگو آورده شد. مادر او برای مدت هشت سال، به هیچ وجه از غذاهای حاوی ویتامین B۱۲ مانند: گوشت، تخم مرغ و یا شیر را استفاده نکرده بود، ولی هیچ یک از علائم کمبود ویتامین B۱۲ هم در مادر مشهود نبود. شیرخوار مذکور در هنگام تولد به ظاهر سالم بوده و بعد از تولد نیز تا چهار ماهگی رشد خوبی داشته بود، سپس رشد او متوقف گشته و حتی کاهش یافته بود: او به تدریج شل و بی حال، بی قرار را تحریک پذیر شده بود. جالب توجه است که این کودک کوچک با این که مادر وی علائمی از کمبود ویتامین B۱۲ را نشان نمی داد، خود دچار کمبود شدید این ویتامین شده بود. این شیرخوار فقط در عرض چهار روز به طور غیرقابل تصوری، با مصرف ویتامین B۱۲، بهبود یافت و پس از چهارده روز با نسخه ای در دست مادر که مصرف روزانهٔ ویتامین B۱۲ را برایش تجویز نموده بودند، مرخص گردید.

موردی که ذکر گردید، از موارد بسیار وخیم بوده است، خوشبختانه اغلب مادران گیاه خوار، افراد آموزش پذیر و آگاهی هستند که در مورد تغذیه خود دقت کافی داشته و می دانند که ویتامین B۱۲ و ویتامین D، در سلامتی کودکانشان، نقشی حیاتی را به عهده دارند. فقط مادران گیاه خواری که از رژیم های بسیار محدودی پیروی می کنند، باید درباره ابتلا به کمبود شدید ویتامین B ۱۲ محتاط باشند.

والدینی که خود گیاه خوار می باشند، غالبا مایل هستند که یک کودک گیاه خوار نیز تربیت نمایند. البته اگر فهرست غذایی کودک با دقت تنظیم گردد، این موضوع ایرادی نخواهد داشت. یک کودک گیاه خوار نسبت به افراد بزرگسال، خیلی بیشتر در معرض کمبود مواد غذایی قرار دارد، و این مساله به این خاطر است که یک کودک نیاز بیشتری به دریافت کالری و مواد تغذیه ای گوناگون دارد. از نظر مقدار مواد تشکیل دهنده، یک فهرست غذایی پر از سبزیجات و غلات، برای معده کودک بسیار حجیم بوده و قبل از این که بتواند پروتئین، کالری و ویتامین های مورد نیاز سن او را تامین نماید، فقط معده او را پر از غذا می کند.

یک تخم مرغ در یک حجم کوچک سی گرمی و قابل هضم، محتوی هفتاد کالری، پروتئین فراوان و مقادیر زیادی مواد تغذیه ای ارزشمند می باشد. برای تامین فقط همین مقدار پروتئین از طریق غذاهای گیاهی، کودک شما باید یک تا دو فنجان برنج و لوبیا بخورد، با مقایسه این دو نوع غذا، می توانید به مشکلات موجود پی ببرید.

No votes yet.
Please wait...
برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *