مجله ماشین

کپک رب، سرکه و ترشی راچه کنیم؟

مهم ترین دلایل کپک رب ، سرکه و ترشی چیست؟

کپک رب ، سرکه و ترشی یکی از مشکلاتی است که خانم های خانه دار با آنها سروکار دارند. ما در این مقاله سعی داریم برخی از علل ایجاد کپک را برای شما عنوان کنیم.

کپک چیست؟

برای درک بهتر این مطلب تعریفی از کپک را بیان می کنیم تا به خوبی بتوانید آن را تشخیص دهید. کپک نوعی ضایعه ی غذایی است که بیشتر به رنگ آبی یا سفید روی انواع مواد غذایی ایجاد می شود و اگرچه بیماری خطرناکی ایجاد نمی کند اما باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود.

عاملی که باعث افزایش کپک می شود رطوبت بیش از حد است. اما همانطور که شاید خیلی از شما هم تجربه کرده باشید، از شر کپک حتی در داخل محیط خنکی مثل یخچال هم نمی توان در امان ماند.

مهم ترین علت کپک رب گوجه

بسیاری از ما ممکن است برای جلوگیری از کپک رب گوجه آن را داخل فریزر قرار دهیم و اینکار اصلا صحیح نیست. برای پیشگیری از کپک رب گوجه فرنگی بهتر است قوطی های کوچک آن را خریداری کنیم و قبل از باز کردن در قوطی آن را بجوشانیم تا میزان آلودگی سطح قوطی کمتر شود.

کپک رب

اگر رب گوجه فرنگی را به مقدار زیاد تهیه کردید آن را در ظرف های کوچک قرار دهید و روی آن درپوش مناسبی قرار دهید تا قارچ ها نتوانند روی سطح رب رشد کنند.

در گذشته خانم های خانه دار روی رب روغن می ریختند این کار باعث می شد اکسیژن رسانی به رب کمتر شود و کپک نزند.
اصلی ترین عامل ایجاد کپک رب رطوبت است پس برای برداشتن کپک از قاشق خیس استفاده نکنید.
اگرچه بهترین روش نگه داری رب داخل یخچال است اما این فقط باعث می شود در دمای خنک یخچال، فقط رشد باکتری ها کندتر شود.

بسیاری از خانم ها زمانی که رب کپک می زند فقط آن قسمت کپک زده را با قاشق برمی دارند و بقیه رب را استفاده می کنند اما باید بدانید که اگر ربتان کپک زد دیگر نباید از آن استفاده کنید زیرا سم هایی که به وسیله کپک زدن در رب تولید می شود در لایه های پایینی نفوذ می کند و اسپور (هاگ) قارچ ها که با چشم قابل دیدن نیستند نیز وارد لایه های پایینی می شود. مصرف این رب ها بسیار برای سلامتی خطرناک است.

خطرات مصرف خیار شور و ترشی کپک زده

کپک رب

کپک ترشی از میلیون ها میسلیوم کپک تشکیل شده که برخی از آن ها بی خطر و برخی دیگر بیماری زا هستند. کپک ترشی را به هیچ عنوان نخورید زیرا شما کپک های بیماری زا را قادر نخواهید بود تشخیص دهید و با خوردن این کپک ها دچار بیماری می شوید. ترشی حاوی سرکه مایع است و به راحتی ویروس های بیماری زا را انتشار می دهد.

نحوه جلوگیری از کپک زدن آبغوره

از دیگر مواد غذایی که به راحتی ممکن است دچار کپک شود آبغوره و آبلیمو است که بعد از کپک زدن غیر قابل استفاده می شوند و برای سلامتی بسیار مضر هستند.

کپک رب

  • چه نکاتی را باید برای جلوگیری از کپک زدن آبغوره و آب لیمو رعایت کنیم؟

برای جلوگیری از کپک زدن آبلیمو و آبغوره بهتر است شیشه هایی را که برای نگه داری آنها استفاده می کنید را بجوشانید زیرا این کار باعث از بین رفتن آنزیم ها و باکتری های داخل آن می شود و به قارچ ها امکان رشد نمی دهد.

آبلیمو یا آبغوره را بهتر است در یک شیشه تمیز بریزید و مقداری سر آن را خالی بگذارید و در پوش مناسبی برایش تعبیه کنید تا اکسیژن به داخل شیشه وارد نشود و باعث رشد قارچ ها نشود.

آیا مواد غذایی کپک زده را باید دور بریزیم؟

  • برخی از کپک ها باعث بروز مشکلات تنفسی و واکنش های آلرژیکی می شوند.
  • برخی کپک ها هم مفید بوده و در صنایع لبنی به کار می روند.
  • برخی از گونه های کپک سم تولید می کنند و باعث مسمومیت می شوند. این نوع کپک ها در گرما و رطوبت به سرعت رشد کرده و سم خطرناک “مایکوتوکسین” تولید می کنند، این سم مواد غذایی را نرم و طعم شان را ترش مزه می کنند و رنگ شان را تغییر می دهند.
logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *