مجله ماشین

آسیب نوشابه های معمولی و رژیمی برای مغز

آسیب نوشابه های معمولی و رژیمی برای مغز

آسیب نوشابه برای مصرف کنندگان این نوشیدنی بسیار زیاد است. با این که نوشابه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها است، اما برای سلامت بدن مضرات بسیار زیادی دارد و دارای ترکیباتی است که می تواند تاثیرات منفی بر مغز انسان بر جای گذارد.

 نوشابه چه اثرات منفی بر روی مغز می گذارد؟

یکی از آسیب نوشابه این است که وقتی ظهر احساس تنبلی یا خستگی می‌کنید ممکن است که دچار وسوسه شوید و بخواهید یک لیوان نوشابه سرد بنوشید برخی از ترکیبات نوشابه با عبور از خون وارد مغز می‌شوند و بر فعالیت‌های مغزی تأثیر می گذارند.

مضرات نوشابه را می دانیم ولی با این حال باز هم دست از مصرف این نوشیدنی پر خطر بر نمی داریم اکنون در این مطلب مطالبی را بیان می‌کنیم که شاید هرگز سراغ نوشابه ها و آبمیوه‌های صنعتی نروید:

آسیب نوشابه

کافئین

یک اثر معمول نوشابه، افزایش هوشیاری ذهنی است. کافئین این خستگی را مهار می کند و باعث افزایش هوشیاری ذهنی و همچنین کاهش جریان خون می گردد. علاوه بر این باعث ترشح بیشتر دوپامین می‌شود که دوپامین یک ماده شیمیایی در مغز است و احساس لذت را افزایش می دهد. نوشیدن نوشابه می تواند خواب را مختل کند و باعث ایجاد واکنش های فیزیولوژیکی متعدد از جمله: افزایش ضربان قلب، کاهش جریان خون به سیستم گوارشی و فشار خون بالا گردد همچنین در دراز مدت نوشیدن نوشابه می تواند باعث تغییراتی در مغز شما شود که آن را به کافئین معتاد می کند.

شکر

رژیم غذایی با نوشابه های قندی می‌تواند به طور منفی بر توانایی های ادراکی تاثیر منفی بگذارد و از آنجایی که نوشابه حاوی سطوح بالایی از شکر است به روش های مختلف بر مغز تأثیر می‌گذارد و آن را به عنوان یک آسیب نوشابه عنوان کرد.

 شیرین کننده های مصنوعی

 شیرین کننده های مصنوعی مقدار قند را کاهش می دهند و شامل ساخارین، اسپارتام و سوکرالوز هستند. بهتر است بدانید که این شیرین کننده های مصنوعی نیز بر نحوه تفکر تاثیر می گذارند و می توانند توانایی تصمیم گیری را تحت تاثیر قرار دهند.

آسیب نوشابه

 شیرین کننده های مصنوعی در نوشابه چه خطراتی دارند؟

 نتایج تحقیقات پزشکی در مورد آسیب نوشابه و نوشابه رژیمی روی مغز استفاده مقدار زیاد از نوشابه می تواند ریسک بیماری های خاص را تغییر بدهد و بر سلامت مغز تأثیر بگذارد دکتر اولسون می گوید که مصرف نوشابه وشکر بالا منجر به اضطراب افسردگی و روان گسیختگی می‌شود.

 اکثر مردم می توان مقدار کمی نوشابه را بنوشد اما نباید به طور منظم جزو رژیم غذایی خود قرار بدهند زیرا با آسیب نوشابه مواجه می شوند.

 در تحقیقاتی که در این رابطه صورت گرفته نشان می دهد که ارتباط مستقیمی بین جنون و حمله قلبی با نوشابه ها وجود دارد و به عبارت دیگر افرادی که نوشابه مصرف می‌کردند سه برابر بیشتر در مرز جنون یا سکته مغزی در مقایسه با کسانی بودند که از این نوشیدنی های خطرناک اجتناب می کردند.

 ممکن است نوشابه رژیمی به خطرات سکته و جنون کمک کند هر چند برخی تئوری ها وجود دارند از جمله:

 نوشابه های رژیمی به گونه ای طراحی شده اند که سبب می‌گردد مغز گول بخورد و فکر کند که دوز اضافی گلوکز را جذب می کند اما در نهایت این حق به خود ما بستگی دارد زیرا مغز با دریافت گلوکز اضافه سازگار شده و به روش های دیگر آن را جبران می کند.

 این نوشابه های رژیمی می توانند منجر به عدم تعادل در دل و روده ما شوند. تئوری ذکر شده در بالا ممکن است در واقع داستان بزرگتری را به ما بگوید که باکتری ها به طور مداوم از حد روده به مشارکت می‌کند که می دانیم با انتقال دهنده های عصبی تعامل دارند.

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *