#


دلایل چاقی

چاقی
29 آگوست 2017 بدون نظر 1213 بازدید

دلایل چاقی

دلایل ایجاد چاقی

چاقی یک بیماری است که در آن یک فرد چربی بسیار زیادی را جمع کرده است که ممکن است بر سلامت آنها تأثیر منفی داشته باشد.

اگر وزن بدن فرد حداقل 20٪ بالاتر از حد مجاز باشد، چاقی محسوب می شود. اگر شاخص توده بدنی (BMI) بین 25 تا 29.9 باشد، شما اضافه وزن دارید. اگر BMI شما 30 یا بیشتر باشد، شما چاق هستید.

شاخص توده بدنی (BMI) چیست؟

شاخص توده بدنی (BMI) یک اندازه گیری آماری است که از قد و وزن شما تعیین می شود. اگر چه به عنوان یک روش مفیدی برای ارزیابی وزن سالم بدن در نظر گرفته می شود، اما درصد چربی بدن را اندازه گیری نمی کند. اندازه گیری BMI گاهی اوقات می تواند گمراه کننده باشد -بدن دارای عضله ممکن است BMI بالا داشته باشد اما چربی کمتری نسبت به یک فرد نامناسب دارد که BMI پایین تری دارد. با این حال، به طور کلی، اندازه گیری BMI می تواند یک شاخص مفید برای “فرد معمولی” باشد.

چرا مردم چاق می شوند؟

به دلایل مختلف، مردم می توانند چاق شوند. به برخی از رایج ترین موارد نگاه می کنیم:

1) مصرف بیش از حد کالری.

این روزها مردم غذای بسیار بیشتری از نسل های قبل می خورند. این مورد فقط در کشورهای توسعه یافته مورد استفاده قرار می گیرد – با این حال، روند در سراسر جهان گسترش یافته است.

با وجود میلیاردها دلار در کمپین های اطلاع رسانی عمومی که برای تشویق مردم به خوردن سالمتی صرف شده اند، اکثریت ما همچنان غذای زیادی می خوریم. در سال 1980، 14٪ از جمعیت بزرگسال ایالات متحده آمریکا چاق بودند؛ تا سال 2000 این رقم به 31 درصد رسید (انجمن چاقی).

در ایالات متحده آمریکا، مصرف کالری از 1542 در روز برای زنان در سال 1971 به 1 877 در روز در سال 2004 افزایش یافت. آمار سالانه مردان در سال 1971 2،450 و در سال 2004 6،618 نفر بود. اکثر مردم این افزایش کالری را از چربی انتظار می داشتند. نه خیلی! بیشترین میزان مصرف مواد غذایی شامل کربوهیدرات ها (قندها) است. افزایش مصرف نوشیدنی های شیرین به طور قابل توجهی به افزایش مصرف کربوهیدرات بیشتر جوانان آمریکایی در طی سه دهه گذشته کمک کرده است. مصرف غذاهای فست فود در مدت مشابهی سه برابر شده است.

همچنین گفته می شود عوامل مختلف دیگری نیز در افزایش مصرف کالری و کربوهیدرات در آمریکا کمک کرده اند:

در سال 1984، دولت ریگان تبلیغات درزمینه شیرینی و فست فود برای کودکان را آزاد کرد – مقررات قبلا محدودیت ها را تعیین کرده بود.
سیاست های کشاورزی در بیشتر کشورهای توسعه یافته به مواد غذایی بسیار ارزان تر منجر شده است.
لایحه کشاورزی ایالات متحده به این معنی است که منبع غذاهای فرآوری شده از گندم، ذرت و برنج یارانه دریافت شده است. ذرت، گندم و برنج بسیار ارزان تر از میوه و سبزیجات بود.

2) حرکت به سمت زندگی بدون تحرک

با ورود تلویزیون، رایانه، بازی های ویدئویی، کنترل از راه دور، ماشین لباسشویی، واشر های برقی و دیگر وسایل راحتی مدرن، مردم معمولا در مقایسه با پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگشان شیوه زندگی غیر متحرک تری دارند.

چند دهه پیش خرید از راه رفتن به جاده به خیابان بالا بود که در آن می توانستند از مغازه داران، نانوایی ها، بانک ها و غیره استفاده کنند. وقتی که سوپرمارکت ها و مراکز خرید خارج از شهر شروع به ظاهر شدن کردند، مردم از استفاده از پاهای خود به رانندگی اتومبیل های خود را برای دریافت نیاز های خود روی آوردند. در برخی از کشورها مانند ایالات متحده آمریکا، وابستگی به خودرو، چنان قوی است که بسیاری از مردم حتی اگر مقصدشان تنها نیمی مایل است، رانندگی کنند.

بدون تحرک هستید در حالی که کتاری زیادی دریافت می کنید. با این حال، این تنها یک سوال از کالری نیست. فعالیت فیزیکی بر روی عملکرد هورمون ها اثر می گذارد و هورمون ها بر بدن شما تاثیر می گذارند. مطالعات متعدد نشان داده است که فعالیت بدنی تاثیر منفی بر روی سطح انسولین شما دارد – حفظ آنها پایدار است. سطح انسولین غیر قابل انعطاف با افزایش وزن همراه است.

محققان مرکز تحقیقات بیومنتیک پزشکی Pennington در Baton Rouge، LA، در روزنامه دنیای پزشکی ایالات متحده (شماره دسامبر 2012) گزارش دادند که کودکانی که در اتاق خوابشان تلویزیون دارند، به احتمال زیاد چاق هستند و یا اضافه وزن دارند نسبت به بچه هایی که ندارند.

3) به اندازه کافی نخوابیدن

تحقیقات نشان می دهد که اگر شما به اندازه کافی نخوابید شانس چاقی خود را به دو برابرافزایش می دهید. تحقیق در دانشگاه وارویک در دانشگاه وارویک انجام شد. این خطر برای بزرگسالان و کودکان به کار می رود. پروفسور فرانچسکو كاپوچيو و گروه شواهدي را در بيش از 28000 كودك و 15000 بزرگسال گزارش دادند. شواهد آنها به وضوح نشان داد که محرومیت از خواب باعث افزایش خطر ابتلا به چاقی در هر دو گروه می شود.

پروفسور Cappuccio گفت:

کاهش زمان خواب با افزایش خطر ابتلا به چاقی در بزرگسالان و کودکان مواجه است. این روند در بزرگسالان و همچنین در کودکان جوان 5 ساله قابل تشخیص است.”

پروفسور Cappuccio توضیح می دهد که محرومیت از خواب باعث می شود که چاقی به دلیل افزایش اشتها در نتیجه تغییرات هورمونی رخ دهد. اگر به اندازه کافی خواب نداشته باشید، غرین را تولید می کنید، یک هورمون است که اشتها را تحریک می کند. کمبود خواب نیز سبب کاهش تولید لپتین، هورمون ای است که اشتها را کاهش می دهد.

4) اختلالات غدد درون ریز، مانند برخی از غذاها که با متابولیسم لیپید مواجه می شوند.

یک تیم از دانشگاه بارسلونا (UB) به رهبری دکتر خوان کارلوس لاگونا یک مطالعه در مجله کبد منتشر شده است که سرنخ هایی از مکانیزم مولکولی را ارائه می دهد که از طریق آن فروکتوز (نوعی شکر) در نوشیدنی ها ممکن است متابولیسم انرژی لیپید را تغییر دهد و باعث کبد چرب و سندرم متابولیک شود.

فروکتوز به طور عمده در کبد متابولیزه می شود، ارگان هدف تغییرات متابولیک ناشی از مصرف این قند است. در این مطالعه، موش هایی که نوشیدنی های فروکتوز دریافت می کنند، یک پاتولوژی مشابه سندرم متابولیک را ایجاد می کنند که در کوتاه مدت باعث تجمع لیپید (هیپرتگریلرستی) و کبد چرب می شود و در نهایت منجر به فشار خون بالا، مقاومت به انسولین، دیابت و چاقی می شود.

رژیم های ناسازگار متعادل و فقدان ورزش فیزیکی عوامل کلیدی در افزایش چاقی و سایر بیماری های متابولیکی در جوامع مدرن هستند. در مطالعات اپیدمیولوژیک در انسان، تأثیر مصرف نوشابه های فروکتوز شیرین نیز در زنان بیشتر است. (از – “اطلاعات جدید در مورد نوشیدنی های فروکتوز شیرین و متابولیسم کبدی”).

اگر چه به نظر می رسد که توافق در مورد اثرات منفی نوشیدنی های فروکتوز شیرین شده وجود دارد، هنوز بحث در مورد اثر شربت ذرت فروکتوز و فروکتوز بالا وجود دارد – دو مطالعه از توجه داشته باشید:

AMA شربت فروکتوز بالا می یابد که بعید است که بیشتر از مکمل های تقویت کننده کالری دیگر مضر باشد
نوشیدنی های شیرین فروکتوز باعث افزایش تری گلیسیرید های غیروابسته در بزرگسالان چاق می شود

اثر فروکتوز بر مغز ممکن است باعث چاقی شود – محققان دانشگاه مدرسه پزشکی ییل، اثرات فروکتوز و گلوکز را در مغز با اسکن مغناطیسی مقایسه کردند و دریافتند که رژیم های فروکتوز بالا ممکن است در معرض شیوع چاقی قرار بگیرند.

در مقاله ای که در مجله انجمن پزشکی آمریکایی منتشر شد، نویسندگان اعلام کردند که مناطق مغز که تنظیم اشتها را فعال می کنند، زمانی که مردم مصرف گلوکز را دریافت می کنند، هنگامی که فروکتوز مصرف می کنند، غیر فعال می شوند. هنگامی که این مناطق فعال می شوند، هورمون هایی را تولید می کنند که باعث خستگی می شوند – به عبارت دیگر، هورمون ها به شما می گویند که از خوردن غذا اجتناب کنید.

5) نرخ پایین مصرف سیگار (سیگار کشیدن اشتها را کاهش می دهد)

طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، “وقتی افراد سیگار را ترک می کنند، وزن همه افزایش پیدا نمی کند. در میان افرادی که چاق می شوند ، افزایش وزن بین 6 تا 8 پوند است. تقریبا 10 درصد از افرادی که سیگار کشیدن را ترک می کنند مقدار زیادی از وزن را می گیرند – 30 پوند یا بیشتر. ”

6) داروهایی که بیماران را چاق می کند

بر اساس یک مقاله در Annals of Pharmacotherapy، بعضی از داروها باعث افزایش وزن می شوند. “افزایش بالینی افزایش وزن با برخی از داروهای رایج تجویز شده است. تفاوت در بین متغیرهای مختلف در پاسخ و تغییر درجه افزایش وزن در کلاس های دارویی وجود دارد. در صورت امکان، درمان جایگزین باید انتخاب شود، به ویژه برای افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی. ”

7) آیا چاقی خود را حفظ می کند؟

هر چقدر فرد بیشتر وزن داشته باشد، از دست دادن وزن سخت تر می شود. بسیاری از افراد این سوال را مطرح کرده اند که آیا چاقی خود به حالت دائمی تبدیل می شود یا چاقی چاقی را افزایش می دهد؟ محققان دانشگاه میشیگان و شورای ملی علوم و فناوری (COINCET) در آرژانتین، در مجله تحقیقات بالینی گزارش دادند که در آزمایش حیوانات، چاقی به نظر می رسد که خود را حفظ می کند.

آنها دریافتند که وزن “طبیعی” بدن موش هایی که چاق می شوند، شروع به افزایش می کند؛ ادراک بدنشان از وزن طبیعی قبل از آن سنگین تر می شود، صرف نظر از این که آیا آنها برای رژیم غذایی که باعث کاهش وزن آنها شده اند، انجام می شود.

مولکوم J. Low، MD، Ph.D.، نویسنده ارشد، گفت: “مدل ما نشان می دهد که چاقی بخشی از اختلال خودپیمایی است و نتایج بیشتر بر اهمیت مداخله زودهنگام در دوران کودکی تاکید می کنند تا سعی کنند از شرایطی که اثرات آن می تواند طول عمر طولانی خود را داشته باشد. مدل جدید حیوانات ما در تعیین دقیق دلایل استفاده از اکثر بزرگسالان برای حفظ وزن قابل توجهی از رژیم غذایی و تناسب اندام بسیار دشوار است. ”

علاوه بر این مطالعه، تحقیقاتی که در نشریه Nature Communications در سال 2015 منتشر شده، نشان می دهد که کاهش وزن هنگام حمل چربی بیشتر،سخت تر است. دانشمندان معتقدند که هر چه چربی بیشتر حمل کنیم، بدن ما بیشتر تولید پروتئینی می کند که مانع توانایی ما برای سوختن چربی می شود.

8) ژن چاقی

گروهی از دانشمندان دانشگاه کالج لندن، در ژورنال تحقیقات بالینی (شماره ژوئیه 2013)، یک ژن معیوب می شود که FTO نامیده می شود که باعث پر خوری 1 از 6 فرد چاق می شود .

محقق ، راچر باترام، توضیح داد که افرادی که دارای ژن FTO هستند، بیش از حد غذا می خورند، غذاهای انرژی بالا، چربی را ترجیح می دهند و معمولا چاق هستند. به نظر می رسد که آنها نیز خیلی طولانی ترسیر می شوند.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *