#


زگیل تناسلی یا HPV و روش های درمانی آن

30 آوریل 2019 بدون نظر 45 بازدید

زگیل تناسلی یا HPV و روش های درمانی آن

بسیاری از افراد بیمار مبتلا به زگیل تناسلی در سنین بین 17 تا 33 سالگی می باشند. امکان ابتلا به زگیل تناسلی ، تنها با یک  مرتبه ارتباط جنسی با فرد مبتلا به زگیل تناسلی 60 درصد می باشد. در بچه های بالای 3 سال زگیل تناسلی از راه های غیرجنسی از جمله تماس مستقیم دست ها انتقال پیدا می کنند.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی بر اثر ویروس‌های گوناگون در هر قسمتی از بدن نمایان می ‌شوند. زگیل‌ تناسلی (Genital Warts) بر اثر ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV به وجود می ‌آید که به آسانی به واسطه تماس جنسی انتقال می یابد.

عفونت HPV یکی از معمول ‌ترین بیماری های مقاربتی (STD) است. اشکال ویژه ای از این ویروس می‌ توانند منجر به سرطان دهانه رحم، مقعد، واژن و آلت تناسلی گردند.

وقتی که شخص به HPV مبتلا می ‌شود، دو تا سه ماه پس از آن (یا حتی بیشتر) زگیل‌ها نمایان می ‌شوند. در بعضی اشخاص مبتلا به این عفونت نیز به هیچ عنوان زگیلی به وجود نمی‌آید. همچنین باید بدانید که زگیل تناسلی با تبخال تناسلی تفاوت دارد. بیماری های مقاربتی، انواع گوناگونی دارند که از آن ها می توان به ایدز، هپاتیت b، هپاتیت c، سوزاک، سفلیس، تبخال تناسلی اشاره نمود.

زگیل تناسلی چه شکلی است؟

زگیل آلت تناسلی برجستگی‌های گوشتی قرمز یا صورتی رنگی می باشند که در کناره های ارگان‌های جنسی رشد می ‌کنند. زگیل‌ها امکان دارد مانند بخش های کوچک گل کلم باشند یا به اندازه ای کوچک بوده و به سختی دیده شوند. همچنین خیلی سریع پراکنده شده و رشد می‌ کنند. این زگیل‌ها همیشه دردناک نمی باشند ولی امکان دارد درد، خونریزی و خارش کمی را ایجاد نمایند.

زگیل تناسلی در بین مردان و زنان به طور یکسان رخ می دهد و تا کنون مشخص نشده است که چه جسنیتی به این بیماری بیشتر مبتلا می شود.

راه های انتقال بیماری زگیل تناسلی

اصلی ترین روش انتقال بیماری :

روش انتقال در درصد عمده موارد تماس جنسی می باشد. به خاطر همین در زوج هایی که یکی از آن ها به زگیل ابتلا پیدا کرده است معاینه کامل و درمان مناسب همسر به منظور بهبودی کامل لازم می باشد. این امکان به خصوص در صورت برقراری روابط پرخطر و غیراخلاقی جنسی و داشتن رابطه با اشخاص گوناگون بسیار بالا می رود.

دیگر راه های انتقال به شرح زیر می باشد:

در موارد بسیار کمیاب زگیل تناسلی از طریق لباس زیر، حوله یا تیغ آلوده هم بیماری انتقال پیدا می کند. متاسفانه یکی از مواردی که در بعضی از بیماران منجر به منتقل شدن زگیل های تناسلی شده است انجام غیر اصولی و غیر بهداشتی راه های گوناگون لیزر یا اپیلاسیون برای کم کردن و از بین بردن موهای زاید توسط مراکز لیزر و سالن های زیبایی غیرمعتبر به دلیل عدم اصول رعایت بهداشتی در استریل کردن ابزاری که در تماس مستقیم با پوست قسمت مبتلا به زگیل می باشند، روی می دهد.

زگیل تناسلی به تنهایی، نه کشنده است و نه خطرناک ولی از آن جا که می تواند باعث بیماری خطرناک سرطان دهانه رحم باشد می بایست به آن توجه زیادی شود.اگر این ویروس خیلی سریع تشخیص داده نشود و به سرطان پیشرفته تبدیل شود، می تواند باعث فوت بیمار هم گردد ولی در اکثر مواقع ویروس زگیل تناسلی به سرطان تبدیل نمی شود.

علائم و نشانه های بیماری زگیل تناسلی

بیشتر افراد آلوده به HPV هیچ علائمی ندارند. ولی اگر علامتی هم داشته باشند، امکان دارد خیلی خفیف باشد و حتی خود فرد مبتلا هم متوجه وجود این ویروس و علائم آن نشود. امکان دارد علائم شامل درد، خارش و خونریزی باشد و در بعضی موارد امکان دارد این زگیل های تناسلی وسعت پیدا کنند، به صورتی که با چشم دیده شوند.

اگر علامت های بالا را مشاهده کردید بدانید که دو تا سه ماه از تماس جنسی خطر ساز و ابتلای شما به ویروس زگیل تناسلی گذشته است. البته در بعضی موارد این بازه ی زمانی می تواند کمتر (تا سه هفته پس از مواجهه با عفونت) یا بیشتر (سال ها پس از مواجهه با عفونت) هم باشد.

زگیل تناسلیِ قابل دیده شدن، در مواقعی بروز می کند که عفونت در حالت فعال قرار دارد ولی منتقل شدن ویروس ارتباطی با فعال و یا غیر فعال بودن عفونت ندارد و حتی در مواقعی که عفونت غیر فعال می باشد هم می تواند از شخص مبتلا به ویروس زگیل تناسلی به شخص سالم انتقال یابد.

عوامل ایجاد کننده زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث بروز زگیل در بدن می شود.

بیشتر از 40 گونهHPV وجود دارد که بیشتر قسمت تناسلی را تحت تأثیر قرار می دهند.

HPV تناسلی از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می کند.

در اکثر موارد سیستم ایمنی بدن، این ویروس را از بین می برد و دیگر به هیچ عنوان دچار علائم این نوع عفونت نمی شوید.

روش های درمان زگیل تناسلی

روش های درمان دو قسمت می باشد:درمان های خانگی یا همان گیاهی و درمان دارویی یا جراحی که هر دو راه نتیجه بخش و تأثیرگذار بوده اند . این را باید بگوییم که استفاده از راه های درمانی به نسبت شدت و گستردگی زگیل تناسلی به سمت راه های تأثیرگذار تر خواهد رفت.

بعضی از افراد به طور کل تمایل دارند با شیوه های خانگی و طب سنتی مشکل خود را حل نمایند که برای رفع زگیل تناسلی روش های گیاهی و خانگی زیادی پیشنهاد می گردد.

روغن کرچک جزو داروهای ضد زگیل تناسلی می باشد، جهت تحمل بوی بد این روغن می توان آن را با روغن نعناع مخلوط

تخم گیاه کرچک آغشته به عسل از موارد دیگر درمان کننده زگیل می باشد. این تخم رویه ای شبیه چوب دارد و باید شکسته شود تا بتوان از ماده چرب درون آن استفاده نمود. از ترکیب این ماده با عسل، پمادی به دست می آید که باید روی زگیل مالیده شود.

شستن قسمت مبتلا به زگیل با استفاده از سرکه سیب به مدت دو تا سه هفته و هر روز. این راه خیلی دردناک می باشد. ترب کوبیده شده مخلوط با سرکه هم می تواند تأثیر خوبی داشته باشد. سیر، پیاز و پیاز دشتی له شده هم همگی در از بین بردن زگیل تاثیر گذارند تنها امکان دارد سبب حساسیت، قرمزی و سوزش پوست کناره های زگیل شوند پس برای افرادی که پوست حساسی دارند توصیه نمی گردد.

مالیدن روغن ویتامین E بر روی قسمت مبتلا به زگیل و سپس گذاشتن سیر له شده هر 48 ساعت یک بار تا از بین رفتن همیشگی زگیل ها

روغن پونه کوهی که از خانواده نعنا می باشد یک درمان طبیعی برای ویروس HPV و همچنین پایین آوردن تاثیر زگیل می باشد. این یک درمان مقرون به صرفه است. پیش از استفاده برای کم کردن سوزش روغن را مقداری رقیق باید کرد.

زردچوبه خالص، کورکومین یک آنتی اکسیدان می باشد که روی ویروس HPV با محافظت از سلول های DNA  تاثیر گذار می باشد. علاوه بر این تاثیر بسیار بزرگی بر روی انواع گوناگون سرطان های رحم نیز دارد.

روغن درخت چای نوعی درمان طبیعی برای ویروس HPV به حساب می آید که ویژگی ضد ویروسی و ضد میکروبی برای کاهش فوق العاده زگیل می باشد. این یک ماده ضد عفونی کننده داخلی و موضعی می باشد که منجر به زیاد شدن سطح ایمنی بدن می گردد.

درمان دارویی و جراحی زگیل تناسلی

در مجموع خلاصه راه های تجویز شده دارای مصرف محلول یا ژل podofilox 0.5%، کرم imiquimod 5%، یا پماد sinecatechins 15% می باشد. مسلما به خاطر عوارض هر یک و طولانی بودن مدت درمان کمتر پیشنهاد می شود و علاوه براین به خاطر عوارض این داروها ، استفاده خودسرانه برای درمان زگیل تناسلی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

درمان هایی که به واسطه پزشک متخصص صورت می گیرد شامل استفاده از نیتروژت مایع، الکترو کوتر، لیزر، رزین پودوفیلین 10درصد تا 25درصد، تری کلرو استیک اسید (TCA) یا بیکلرو استیک اسید (BCA)80 درصد تا 90 درصد یا برداشت از طریق جراحی می باشد که تمام آن ها باید پس از معاینه به وسیله پزشک به تناسب شدت و پیشرفت زگیل در قسمت تناسلی تجویز شوند و استفاده خودسرانه از این نسخه ها عوارض جدی را به همراه خواهند داشت.

درمان زگیل تناسلی با فریز با نیتروژن مایع (کرایوتراپی):

این نوع درمان به عنوان یکی از بهترین راه های درمانی زگیل تناسلی به حساب می آید.

الکترو کوتریزاسیون شیوه ای برای از بین بردن زگیل تناسلی:

این نوع درمان شیوه ی دیگری در درمان زگیل تناسلی می باشد که اشکال آن دردناک بودن آن می باشد.

در حال حاضر به علل زیر بهترین و آسان ترین و کوتاه ترین و کم عارضه ترین شیوه ی از بین بردن زگیل تناسلی می باشد:

در یک جلسه و در بعضی مواقع 5-10 دقیقه تمام زگیل های تناسلی را می توان درمان کرد.

منجر به منتظر شدن زگیل تناسلی نمی شود.

لزومی به تکرار درمانی ندارد.

از لحاظ زیبایی ناحیه پوست آلوده در مقایسه با سایر شیوه های دیگر حداقل آسیب بافتی را دارد.

سرپایی و با حداقل درد و تحریک محل در مقایسه با راه های دیگر می باشد.

و بنا براین نکات فوق موجب شده است که در حال حاضر کرایو به عنوان خط نخست درمانی زگیل تناسلی در تعداد زیادی از مراکز درمانی مورد استفاده قرار گیرد .

لیزر به عنوان بهترین، سریع ترین و اثر بخش ترین درمان زگیل تناسلی به حساب می آید.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

لیزردرمانی دی اکسید کربن پروسه ای می باشد که در آن پرتوهای فروسرخ به طور مستقیم به طور متمرکز به طرف آسیب های زگیلی هدف گیری می شود. بافت صدمه دیده، لیزر را جذب و به انرژی گرمایی مبدل می کند و به این ترتیب قسمت مورد نظر را تبخیر می کند. خاصیت بالقوه ی این شیوه درمانی این است که قابلیت نفوذ لیزر در عمق، احتمال تهاجم کامل تری را به ویروس مهیا می کند و باعث شده تا لیزر درمانی، شیوه مورد انتخاب برای درمان اشخاص دارای ضعف ایمنی باشد. بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفته است اندازه پاکسازی زگیل تناسلی از طریق لیزر CO2 تقریبا دو برابر تاثیر گذار تر از کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی می باشد مقدار عود زگیل تناسلی در کسانی که لیزر می کنند کمتر از افرادی است که کرایو می کنند. به بیان ساده تر بسیاری از مواقع برای از بین بردن یک زگیل به دو یا تعداد بیشتری جلسات کرایوتراپی نیاز می باشد و برخی اوقات به هیچ عنوان پاسخگو نمی ابشد و به تغییر شیوه درمان نیاز می باشد با وجود این که در درمان با لیزر در همان جلسه اول زگیل نابود خواهد شد و عود نخواهد کرد.

اقدامات لازم برای بهبودی سریع زگیل تناسلی

برای بهبود سریع و از بین بردن اثرات زگیل تناسلی در دوره درمان شخص بایید نکاتی را رعایت کند که این نکات عبارت اند از:

خودداری از خارش

زگیل تناسلی دارای خارش می باشد تلاش کنید از خاراندن قسمت دچار شده جدا اجتناب کنید زیرا منجر به ترکیدن زگیل ها و خونریزی آن ها می گردد و این مسئله منجر به رشد زودتر و پیشرفت بیماری می باشد. برای بهبود خارش از حمام جو دوسر، حمام آب و نمک و کمپرس یخ به کار ببرید.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی:

این مسئله به عنوان یکی از نکاتی است که برای پیشگیری از انتشار و انتقال ویروس به زوجین پیشنهاد می شود.

کاهش رطوبت

یک فضای مرطوب، فضای مساعد برای تکثیر باکتری ها می باشد. با استفاده از یک حوله تمیز و یا سشوار می توان محل را خشک کرد، زیرا در یک فضای خشک زخم با سرعت بیشتری بهبود می یابد. البته این را به یاد داشته باشید که سشوار را باید روی حرارت پایین تنظیم کنید.

تغذیه سالم برای رفع زگیل تناسلی

مصرف میوه ها و سبزیجات و غذاهای سالم دارای مقدار زیادی از انواع ویتامین ها، کلسیم و پروتیین برای تقویت قوای بدنی و مقابله با بیماری

درمان زیر نظر پزشک متخصص برای از بین بردن تبخال و زگیل تناسلی می باشد. بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی مراجعه به یک متخصص ماهر می باشد، چرا که ثابت شده ترین و موثرترین راه نیز به لحاظ ذهنی و هم به لحاظ عاطفی می باشد. مراجعه به پزشک پیش از هر اقدامی پیشنهاد می شود چرا که حتی هنگامی که شما هیچ زگیل تناسلی را مشاهده نمی کنید تا وقتی که پزشک شما تایید نکند هیچ تضمینی برای این که ویروس به طور کامل از بین رفته است وجود ندارد.

راه های پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی

1- تا هنگام بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی پرهیز کنید چرا که امکان انتقال بسیار بالا می باشد.

2- به کار بردن کاندوم در سایر اوقات امکان ابتلا را کاهش می دهد.

3- علاوه بر این از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید خودداری کرد زیرا منجر به انتقال آلودگی می شود و یا احتمال دارد عفونت ثانویه باکتریایی به وجود بیاید.

4- رعایت بهداشت و تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه ضایعات به بهبودی کمک می کند.

5- همانند دیگر بیماری های جنسی بهترین راه جلوگیری، ارتباط جنسی معقول ومطمئن می باشد.

6- واکسن جدیدی را که (FDA) سازمان تائید غذا و داروی آمریکا در سال 2006میلادی برای جلوگیری از چهار نوع از ویروس های زگیل به نام گارداسیلGardasil تولید کرده است، مورد تائید قرار گرفت که می توان آن را در سه نوبت به فاصله 6 ماه به منظور پیشگیری تزریق کرد.

5- ( مشاهده شدن بیماری در كودكان‌ می تواند مطرح کننده ی احتمال سوء استفاده‌ جنسی از اطفال باشد، با این که امکان انتقال از مادر در زمان تولد هم وجود دارد.)

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *