مجله ماشین

ظروف ممنوعه ای که در آشپزخانه وجود دارند

چه ظروفی در آشپزخانه ممنوع هستند؟

این روزها همه به سالم غذا خودن اهمیت می دهند اما شاید کمتر کسی بداند ظروفی که با آن ها غذا درست می کنیم از خود غذا اهمیت بیشتری در سلامت غذاها دارند. اگر از ظروف سمی استفاده کنید حتی سالم ترین رژیم ها هم نمی توانند سلامت جسمتان را تضمین کنند. در اینجا با این ظروف سمی و خطرناک آشنا شوید و برای همیشه آن ها را کنار بگذارید.

ظروف تفلون

خیلی ها از ظروف تفلون استفاده می کنند چون هم استفاده و هم دسترسی به آن ها راحت است اما این ظروف بسیار خطرناک هستند. لایه نچسب ظروف تفلون از ماده ای به نام ” polytetrafluoroethylene” تشکیل شده است. این ماده نوعی پلیمر پلاستیک است که در حرارت ۵۷۲ درجه فارنهایت از خود سمومی به شکل بخار منتشر می کند. این بخارهای سمی باعث نشانه هایی مشابه آنفلوانزا می شود که به “تب بخار پلیمر” معروف است و به آن آنفلوانزای تفلون هم می گویند. این ماده سمی نه تنها برای انسان ها بلکه برای حیوانات خانگی نیز مضر و خطرناک است.

ماده شیمیایی دیگری که در ظروف تفلون یافت می شود ” perfluorooctanoic acid” اسید پرفلووروکاتانیک می باشد که با بیماری های سرطان سینه، پروستات و تخمدان در ارتباط می باشد. با این که اندازه این ماده در ظروف تفلون خیلی کم و ناچیز است ولی در خیلی لوازم دیگر در دور و اطراف ما پیدا می شود و باید تا جایی که می شود از آن ها دوری کنیم.

لوازمی که استفاده می کنیم می بایست چنین موادی در ساختارش نداشته باشد. اگر لایه رویی این ظروف از بین رفته باشد باید آن ها را دور بریزید و دیگر هیچ وقت استفاده نکنید. به جای این ظروف از ظروف چدن واقعی استفاده نمایید. این ظروف ماندگاری زیادی دارند و هرگز ماده سمی از خود منتشر نمی کنند.

ظروف آلومینیوم

شیوع مصرف آلومینیوم خبر خیلی عجیبی نمی باشد زیرا این ماده هم به وفور یافت می شود و هم سبک و قابل بازیابی می باشد ولی ناگفته نماند که خطرناک هم هست. آلومینیوم نوعی از ماده سمی مخدر اعصاب می باشد که منجر به بیماری های سیستم عصبی مانند ای ال اس و آلزایمر می شود. ظروف آلومینیوم طبق معمول دارای یک لایه پوشاننده می باشند که خیلی سریع تراشیده می شوند و مواد سمی را به غذا انتقال می دهند.

به جای ظروف آلومینیوم از ظرفهای شیشه ای استفاده نمایید. این ظروف هیچ گونه ماده شیمیایی ندارند و ماندگاری زیادی هم دارند. فقط ایراد ظروف شیشه ای این می باشد که نچسب نیستند.

ظروف مسی

ظروف مسی هم زیبا می باشد و هم فایده های زیادی درباره آن ها بیان می شود ولی آیا می دانستید اگر از این ظروف برای درست کردن غذا استفاده شود خطرساز هم هستند؟ مس مانند تمامی فلزهای سنگین دیگر در اندازه کم برای سلامت انسان لازم است ولی مقدار زیاد آن در بدن منجر به مسمومیت فلز سنگین می گردد. ظروف مسی اگر لایه پوشاننده نداشته باشند در زمان درست کردن غذاهای اسیدی مس منتشر می کند و اگر لایه پوشاننده داشته باشد دارای نیکلاست که باز هم برای بدن مضر است.

در ازای ظروف مسی از ظروف فلزی ضد زنگ استفاده نمایید. این ظروف هم سبک می باشند، هم به آسانی خراشیده نمی شوند و هم ماندگاری زیادی دارند. درصد نیکل و کرومیوم این ظروف صفر است.

ظروف با پوشش سرامیک

ظروف آشپزخانه با لایه سرامیک ظاهر خوبی دارند و در اوایل استفاده کردن به نظر سالم و بی خطر می رسند. ولی لایه سرامیک این ظرفها مواد شیمیایی خطرناکی را درون خود پنهان کرده است. لایه سرامیک این ظروف خیلی ماندگاری ندارند و پس از چند ماه استفاده به آسانی تراشیده می شود. در آخر سرب و کادمیوم وارد غذا و سپس وارد بدن می شود. مسمومیت سرب یکی از خطرناک ترین مسمومیت فلزات می باشد و منجر به درد شکم، سردرد، ناباروری و بیماری های خطرناک دیگر می شود.

به جای استفاده از این ظروف از ظروف صد درصد سرامیک استفاده نمایید زیرا از مواد به طور کامل طبیعی تولید شده اند و سمی نمی باشند و به آسانی تراشیده نمی شوند. فقط مشکل این ظروف قیمت بالای آن هاست ولی ارزش هزینه کردن دارند زیرا ماندگاری زیادی دارند.

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *