#


علائم کمبود ویتامین در بدن چیست؟/ بهترین زمان برای استفاده از مکمل ها

کمبود ویتامین
۲۴ آذر ۱۳۹۶ ۳ نظر 45 بازدید

علائم کمبود ویتامین در بدن چیست؟/ بهترین زمان برای استفاده از مکمل ها

علائم کمبود ویتامین در بدن چیست؟/ بهترین زمان برای استفاده از مکمل ها

در این فصلی که هستیم میوه هایی که دارای مقداری زیادی ویتامین C هستند وجود دارد مانند پرتقال، نارنگی و مرکبات متنوع دیگر. اگر از ویتامین Cبه مقدار کافی مصرف کنید می توانید احتمال بروز سرماخوردگی را کاهش دهید. به تمام افراد در هر سنی که هستند توصیه می شود که از خوراکی هایی که حاوی ویتامین D هستند استفاده کنند. امروزه به خاطر شرایط جغرافیایی کشورهای مختلف موقعیت کمتری برای دریافت ویتامین D برای بدن وجود دارد.

به گزارش ازمن بپرس، افرادی که در مناطقی مانند ایران زندگی می کنند در این فصل ها روزهای کوتاهتری را تجربه می کنند و به خاطر سرمای هوا پوشش های ضخیم تری را به تن می کنند.

به همین دلیل ویتامین D فرصتی پیدا نمی کند که به طور طبیعی جذب بدن شود. امروز باید نسبت به هر زمانی بیشتر به وضعیت میزان ویتامین های دریافتی بدن اهمیت داد و از بسیاری از بیماری ها و مشکلات دردسر ساز جلوگیری کرد.

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین

با علائم کمبود ویتامین در بدن آشنا شوید

اگر بدن دچار کمبود ویتامینی شود علائم و عوارض جدی را بر روی سلامت افراد مختلف می گذارد. مختصصان تغذیه همیشه توصیه می کنند که بدن باید ویتامین کافی را دریافت کند. در برخی از موارد برای دریافت کافی ویتامین استفاده از مکمل ها را توصیه می کنند، ولی برخی اوقات استفاده از این مکمل ها برای جبران کمبود ویتامین ها کافی نمی باشد. بعضی از اشخاص گاهی به طور خودسرانه از مکمل ها استفاده می کنند که باعث می شود عوارض جانبی مانند تجمع بیش از حد ویتامین در بدن به وجود بیاید. برای اینکه بتوانیم کمبود انواع ویتامین را در بدن تشخیص دهیم فقط نیاز نیست که آزمایش انجام دهیم. علائم کمبود ویتامین با توجه به نوع ویتامین در قسمت های مختلف بدن به وجود می آید.

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین

ویتامین A

برای بینایی ویتامین A بسیار ضروری می باشد و اگر این ویتامین در بدن به اندازه کافی وجود نداشته باشد باعث می شود اختلال در بینایی و شب کوری ایجاد شود.

یکی از مهم ترین علائمی که کمبود ویتامین A را در بدن نشان می دهد بیماری هایی مانند اسهال چرب و اختلالات جذب می باشد. زمانی که به این مشکل برمی خورید کبد نمی تواند به مقدار کافی ویتامین Aرا جذب کند و نشانه های آن بر روی سیستم گوارش ایجاد می شود. علائم دیگری که کمبود ویتامین A را نشان می دهد کم خونی، سقط بی دلیل و اختلال باروری، اختلال در سیستم ایمنی مخصوصا در مردان می باشد. در صورتی که به این علائم دچار شدید باید به پزشک مراجعه کنید و این را به یاد داشته باشید که نمی توان با رعایت تغذیه این مشکل را حل کرد.

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین

ویتامین B

نقش تمام ویتامین B در بدن حفظ انرژی می باشد. این ویتامین در بدن به طور عادی ذخیره نمی شود و باید برای دریافت این ویتامین از مواد غذایی استفاده کنیم.

وظیفه ویتامین B1 تولید گلبول های قرمز خون می باشد و نقش این گلبول ها تبدیل قند خون به انرژی و فعالیت های متابولیک می باشد. این ویتامین به طور غیر مستقیم بر روی کارکرد متابولیک قلب، عضلات و اعصاب تاثیر می گذارد. اگر بدن بیش از حد دچار کمبود ویتامین B1 شود باعث ایجاد بیماری بری بری می شود، ولی ممکن است که نشانه های ضعیفی مانند بالا رفتن ضربان قلب، بی اشتهایی، تورم پا و کاهش وزن نیز به وجود بیاید.

اگر بدن دچار کمبود ویتامین B2 شود مشکلاتی در چشم مانند سوزش، اشک و خارش به وجود می آید. ولی اگر بدن بیش از حد دچار کمبود این ویتامین شود باعث کاهش شفافیت بینایی، افزایش رشد مویرگ های اطراف قرنیه و شکاف و ترک خوردگی در لب می شود.

مهم ترین ویتامینی در این گروه ویتامین B6 می باشد و اگر بیش از حد دچار کمبود این ویتامین شوید اختلال ایمنی سلولی و صرع به وجود می آید. علائم دیگری که نشان دهنده کمبود این ویتامین در بدن است عبارتند از ضعف، التهاب زبان، بی خوابی، حفره دهان.

یکی از ویتامین هایی که باعث ایجاد کم خونی می شود ویتامین B9 می باشد و در دوران بارداری به جنین آسیب وارد می کند و باعث به خطر افتادن سلامت جنین می شود. بنابراین زنانی که باردار هستند باید در دوران بارداری این ویتامین را در بدن شان تامین کنند.

تنها ویتامینی که در این گروه وجود دارد که تا چند سال در کبد ذخبره می ماند ویتامین B12 می باشد و مهم ترین منبعی که می توان این ویتامین را دریافت کرد محصولات دامی می باشد. به همین خاطر فقط در کسانی که گیاه خوار هستند کمبود این ویتامین مشاهده می شود. اگر این ویتامین در بدن کم باشد باعث ایجاد کم خونی و مشکلات عصبی و استرس می شود. کسانی که به کمبود این ویتامین دچار می شوند بیشتر احساس بی حالی و خستگی زودرس می کنند.

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین

ویتامین B3، نیاسین (PP)

نیاسین شکل هایی از ویتامین B3 می باشد که در اکثر مواد غذایی مانند گوشت، شیر، قارچ، غلات، ماهی، تخم مرغ و سبزیجات پیدا می شود. نقش مهمی که این ویتامین دارد این است که غذای مصرفی را به انرژی تبدیل می کند. اگر از این مواد استفاده کنید باعث پایین آمدن فشار خون و ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهد.

علائم کمبود ویتامین B3 عبارتند از ضعف عضلانی، اسهال، تحریک پذیری دستگاه گوارش، بی اشتهایی، تیرگی رنگ پوست و التهاب لوله گوارش. بیمارانی که به بی اشتهایی عصبی دچار هستند کمبود این ویتامین در آن ها وجود دارد. این ویتامین چون در بدن ذخیره نمی شود باید آن را به طور روزانه استفاده کرد.

ویتامین E  و K

این ویتامین دارای خاصیت ضد اسکیدانی می باشد. این ویتامین اگر به مقدار لازم در بدن وجود داشته باشد افزایش ایمنی بدن را افزایش می دهد و از احتمال مبتلا به بیماری هایی مانند مشکلات قلبی و دیابت جلوگیری می کند.

کمبود این دو ویتامین در افراد رایج نمی باشد ولی اگر دچار کمبود آن شوید در انعقاد خون اختلالاتی را به وجود می آورد و همچنین اختلالات تعادلی و سایر مشکلات عضلانی و عصبی را به وجود می آورد. اگر این ویتامین بیش از حد در بدن کم باشد باعث کاهش لختگی خون بعد از بریدگی و جراحت می شود.

ویتامین D

بهترین منبعی که می توانید ویتامین D را دریاف کنید نور خورشید می باشد. ولی اگر نکات تغذیه ای را رعایت کنید می توانید کمبود ویتامین D را جبران کنید. این ویتامین می تواند به استخوان ها کمک کند تا بهتر کلسیم را جذب کنند و اگر این ویتامین بیش از حد در بدن کم باشد بزرگسالان دچار پوکی استخوان و کودکان دچار نرمی استخوان می شوند.

ویتامین D محلول در چربی می باشد و وجود عارضه گوارشی می تواند روی جذب چربی و در نهایت، جذب این ویتامین تاثیر بگذارد. در کل اگر این ویتامین در بدن کم باشد هیچ علائم بارزی ندارد ولی ممکن است که دردهای عضلانی، مفصلی، استخوانی، ضعف سیستم ایمنی و بروز افسردگی فصلی اولین علائمی باشد که به سراغ تان می آید. این را بدانید که با بالا رفتن سن این ویتامین در بدن کاهش پیدا می کند و باید سعی کنید که آن را در بدن تان تامین کنید.

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین

ویتامین C

اگر دچار کمبود ویتامین C شوید دائماد مبتلا به سرماخوردگی می شوید. علائمی دیگری که نشان دهنده کمبود ویتامین Cدر بدن است دردهای مفصلی، ضایعات پوستی مانند خونریزی های زیر پوستی، خونریزی بینی، افسردگی، تحلیل عضلانی، تورم و خونریزی لثه و تنگی نفس می باشد. همچنین برخی اوقات با کمبود ویتامین c علائمی به وجود می آید که ممکن است دچار بیماری نشوید ولی می تواند آزار دهنده باشد این علائم عبارتند از: خشکی پوست و مو، خستگی، دیر خوب شدن زخم، کمبود آهن و بدخلقی. اگر این ویتامین را بیش از حد دریافت کنید مشکلی به وجود نمی آید و اضافه آن از بدن دفع می شود و اگر بیش از حد از مکمل هایی که دارای این ویتامین هستند استفاده کنید دچار حالت ترش کردن و برخی اوقات اسهال می شوید.

کمبود ویتامین

کمبود ویتامین

مصرف مکمل بدون توصیه پزشک پیشنهاد نمی شود

استفاده از مکمل ها برخی اوقات می تواند به تامین ویتامین ها کمک کند. ولی استفاده از آن ها می تواند که عوارضی هم به همراه داشته باشد و به همین دلیل باید تحت نظر پزشک مصرف شود. اگر این مکمل ها را بی رویه استفاده کنید دچار عوارضی چون تغییرات هورمونی، افزایش موهای زائد، جوش صورت و بدن و در موارد حاد دچار ناباروری می شود. در نتیجه اگر می خواهید این مکمل ها را استفاده کنید بهتر است که آن ها را در صبح و در زمان خوردن اولین وعده غذایی استفاده کنید.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

  1. یاس

    پرخاشگری میتواند یکی از علائم کمبود ویتامین دی در بدن باشد

  2. زری

    اگر در بینایی شما مشکلی پیش اومده ویتامین Aمصرف کنید مثل هویج

  3. اعلایی

    بهترین زمان برای استفاده از مکمل ها صبح ها بعد خوردن صبحانه است

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *