#


حرکات یوگا

حرکات یوگا
7 ژانویه 2019 بدون نظر 931 بازدید

حرکات یوگا

فواید حرکات یوگا

یوگا ورزشی است که تمرکز فکر را بالا برده و شما را آرام می کند و باعث تقویت ماهیچه ها می شود. حرکات یوگا شاخه ایی از فلسفه می باشد که گویا به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش به هند بر می گردد. ورزش یوگا با استفاده از حالت ها به صورت تمرکز متمرکز به کلیه قسمت های بدن و با استفاده از تکنیک های تنفسی به منظور پیوستن بدن به ذهن و ذهن به روح جلو می رود.

حرکات یوگا برای سلامتی فواید زیادی دارد که معمولاً افراد تمایلی به انجام آن ندارند ولی همیشه پس از انجام آن احساس بسیار خوبی خواهیم داشت و اثرات مثبت آن را در زندگی روزمره خود به خوبی مشاهده می کنیم. از جمله فوایدی که حرکات یوگا بر بدن و ذهن ما دارد می توان به مواردی اشاره کرد از جمله:

حرکات یوگا اعتماد به نفس را تقویت می کند

برخی از حرکات یوگا به صورت خاصی روی اعتماد به نفس کار می کند. اعتماد به نفس برای هر شخصی یک امتیاز به حساب می آید و حس خوبی را در فرد ایجاد می کند و باعث می شود که دیگران احساس آرامش و اطمینان به فرد را داشته باشند.

حرکات یوگا انعطاف پذیری بدن را بالا می برد

تمرینات یوگا با کشش عضلات همراه هستند و افراد زیادی گمان می کنند که یوگا شبیه ژیمناستیک است و چون سن بالایی دارند دارای عضلات خشک و نامتناسبی هستند و نمی توانند حرکات یوگا را انجام دهند اما واقعیت این است که هیچ وقت برای بهبود انعطاف پذیری بدن پیر نیستید.

حرکات یوگا

حرکات یوگا موجب می شود اسید لاکتیک به وجود آمده در عضلات آزاد شوندکه این امر موجب درد، خشکی، فشار و خستگی در بدن خواهد شد. تمرینات یوگا موجب افزایش حرکات مفاصل خواهد شد و  لغزندگی مفاصل را افزایش داده و حرکات بدن را بهبود خواهد بخشید. حرکات یوگا فقط موجب تقویت عضلات نمی شود بلکه باعث قوی شدن بافت های نرم بدن مانند تاندون ها، رباط ها و بافت های اطراف ماهیچه نیز می شود.

در یک بررسی، مشخص شده که بعد از ۸ هفته از شروع تمرینات یوگا تقریباً ۳۵ درصد بهبودی در انعطاف پذیری شانه ها و تنه مشاهده خواهند شد.

افزایش قدرت در عضلات

بعضی از حرکات یوگا قدرتی هستند و می توانند  توانایی عضلات بدن را بهبود ببخشند از جمله حرکات ایستاده در یوگا باعث افزایش قدرت در عضلات شکم و عضلات پشت ران می شود.

حرکات یوگا

حرکات یوگا  انقباض های درونگرا و برونگرا را دربرگرفته که موجب بالارفتن قدرت عضلات موقع کشش و موجب ایجاد قدرت کاربردی خواهد شد که افراد را در کارهای روزانه یاری می‌بخشند.

 با حرکات یوگا تنفس تان را بهبود بخشید

یکی دیگر از فواید حرکات یوگا درست نفس کشیدن می باشد که اثرات مثبتی برای بدن دارد از جمله :

  • محرک های عصبی مربوط به عروق قلبی را تقویت می کند.
  • فشارهای اطراف قلب و اعضای گوارشی را از بین می برد.
  • استرس های عصبی را کاهش می دهد.
  • با توزیع انرژی میان غدد داخلی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
  • باعث آرامش ذهن می شود و تعادلذهنی و جسمی برای بدن ایجاد می کند.
  • به بیمارانی که مبتلا به مشکلات تنفسی مانند آسم هستند کمک می کند تا نگرانی های ناشی از تنگی نفس را از بین ببرند زیرا یوگا باعث می شود حجم ریه ها افزایش پیدا کند.

یوگا استرس را کاهش می دهد

در برخی از حرکات یوگا از تکنیک های مدیتیشن استفاده می شود که باعث تسلط بر ذهن، تنفس عمیق و متوقف شدن صدای ذهن که بر اثر استرس ایجاد می شود، می گردد.

حرکات یوگا

در بررسی های انجام شده به ارتباط میان یوگا و بالارفتن هورمون اکسی توسین اشاره شده که این هورمون، تحت عنوان هورمون اعتماد و ارتباط شناخته می شود و باعث افزایش آرامش و بهبود ارتباط با دیگران می شود.

فواید یوگا بر بیماری ها

ورزش یوگا باعث کاهش فشارخون و آرام شدن ضربان قلب می شود که برای بیماران دارای فشارخون بالا و افرادی که مشکلات قلبی دارند بسیار مؤثر است و همچنین حرکات یوگا باعث کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون می شود و سیستم ایمنی را تقویت می کند.

حرکات یوگا موجب بهبودی بیماری های مزمن مانند آسم، التهاب مفاصل، ام اس، پا درد، کمر درد و بی خوابی می شود.

حرکات یوگا باعث می شود صبور باشید

در تمرینات یوگا آموزش می بینید که در لحظه زندگی کنید صبور باشید و حرکات را با حوصله انجام دهید. یاد می گیرید که ذهن تان را آرام کنید و بر حرکت و تنفستان تمرکز کنید.

حرکات یوگا

یوگا ورزش بسیار جذاب و فوق العاده ایی است و مزایای بسیار زیادی داردکه اثرات مثبت این ورزش ارزش صرف وقت و تلاش زیاد را دارد.

اگر تا به حال سراغ یوگا نرفته اید حتماً آن را امتحان کنید و به صورت پیوسته و منظم ادامه دهید و پس از مدتی خواهید دید که چه اثرات ملموس و مؤثری برای شما و زندگیتان خواهد گذاشت.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *