#


جنبه های روان شناختی وسواس در کودکان

وسواس کودکان
23 می 2017 بدون نظر 439 بازدید

جنبه های روان شناختی وسواس در کودکان

جنبه های روان شناختی وسواس در کودکان

وسواس به گونه های متفاوتی خود را در کودکان نشان می دهد که شناخت این نشانه ها به وسیله والدین می تواند کمک مؤثری به آن ها بکند . این اختلال در کودکان به صورت افکار مزاحم و تکرار کلیشه ای رفتارهای خاصی بروز کرده و باعث برانگیختگی و نگرانی آن ها می گردد . فکر وسواسی فکری  است که به طور مرتب در ذهن فرد تکرار شده و باعث اضطراب او می گردد . فکر وسواسی فکری است که به طور مرتب در ذهن فرد تکرار شده و باعث اضطراب او می گردد . فرد برای اینکه از فکر وسواسی و اضطراب ناشی از آن خلاصی یابد مجموعه رفتارهایی را انجام می دهد که به اعمال وسواسی نامیده می شود .افکار و عادت های وسواسی می تواند بسیاری برای کودکان آزار دهنده و ناخوشایند باشد و باعث استرس و نگرانی آن ها شود .

علت وسواس در کودکان

علت و زمان دقیق شروع این اختلال هنوز از سوی روانشناسان و متخصصان علوم رفتاری شناخته شده نیست ، ولی همگی بر این نکته اذعان دارند که عوامل مبهمی همچون : وراثت ، روش های تربیتی والدین ، ویژگی های خانوادگی ، نابهنجاری کارکرد سیستم عصبی و آشفتگی های خلقیدر بروز این اختلال در کودکان دخالت دارد . والدین و اعضای مدرسه باید بدانند که بروز این گونه افکار و اعمال به هیچ عنوان تقصیر کودک نیست و به طور کامل با افراد معمولی کودک تفاوت دارد . برای مثال کودکی که از فکر باز بودن شیرگاز به ستوه آمده مدام شیر گاز را امتحان می کند تا بتواند اضطراب و تشویش خود را کم کند .

تکرار چند باره ی یک عمل نشانه وسواس است

بچه هایی که دچار وسواس هستند ممکن است در رفتار یا نحوه ی صحبت کردنشان تکرار وجود داشته باشد . به عنوان مثال جملات را زیاد تکرار می کنند و یا بسیار سوال می پرسند . بروز رفتارهای وسواسی در کودکان پیچیده تر از بزرگسالان است به همین دلیل شناخت این نشانه ها می تواند به والدین در تشخیص وسواس در کودکان کمک بسیاری می کند .

چگونه متوجه افکار با رفتار وسواسی کودک یا نوجوان بشویم ؟

آیا کودک دقت زیادی صرف انجام کارهای عادی می کند ؟ آیا وقت زیادی را برای انجام تکلیف مدرسه صرف می کند ؟ آیا آن ها بیش از حد به اعداد و کلمات توجه نشان می دهند ؟ اگر به تمام رفتارهای کودکان دقت نظر داشته باشیم متوجه افکار یا رفتار وسواسی آن ها می شوید و به عنوان والدین زودتر می توانید برای درمان کودک اقدام کنید .

تأثیرات منفی وسواس بر روی کودکان

وسواس کودکان

وسواس کودکان

وسواس به عزت نفس و خود باوری کودک آسیب بسیاری وارد می کند و کم کم خانواده و اطرافیان کودک را به عنوان یک فرد تنبل و مایه زحمت می دانند . کودکی که مدت زمان زیادی را با وسواس گذرانده دوران مهمی از رشد خود را از دست داده است زیرا کودک در هر مرحله از رشد مهارت های متفاوتی را به دست می آورند و وسواس مانعی برای کسب این مهارت ها در دوره های مختلف رشد خواهد بود .

علاوه بر این وسواس موجب ایجاد ترس ، استرس ، خواب ناکافی ، افسردگی ، احساس خجالت و شرمندگی ، بی قراری ، مشکلات اجتماعی ، میل به تنها بودن ، کندی در انجام تکالیف و در نهایت افت تحصیلی می شود . بسیاری از اوقات کودکان وسواس به وسیله همسالان خود مسخره می شوند و اگر والدین بخواهند رفتار آن ها را کنترل کنند این کوکان به پرخاشگری روی می آورند .

درمان وسواس در کودکان

بهترین نوع درمانی که می توان برای رفع اختلال وسواس  در کودکان به کار گرفت استفادهاز روش های رفتار درمانی است . توصیه ی ما به شما این است که فرزند خود را چند جلسه نزد روان شناس کودک و نوجوان ببرید چرا که درمان کودکان دارای روش های خاص خود است . طبق این روش ها ، رفتار درمانگر ابتدا کودک را تشویق می کند تا افکار و رفتارهای وسواسی خود را به طور دقیق و جزء به جزء شرح دهد تا او بتواند اجزای کلیدی این رفتارها را شناسایی کند .

پس از آن روان درمانگر از کودک می خواهد از انجام دادن یکی از رفتارهای وسواسی اش صرف نظر کند بدون اینکه دچار نگرانی و اضطراب شود . در این مرحله درمانگر ، ضمن پذیرش حالات ، افکار و رفتار کودک ، سعی می کند به او بفهماند که هر فردی ممکن است در مواردی دچار درمانگر با این کار می خواهد تا حدود زیادی افکار وسواس کودک را متزلزل کردهو رفته رفته بتواند گام های مؤثری برای حذف این گونه رفتارها بردارد و بتواند کودک را درمان کند .

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *