#


ایمنی خودرو در سفر

12 ژوئن 2019 بدون نظر 2319 بازدید

ایمنی خودرو در سفر

اگر برای سفر کردن خود را آماده کرده اید بهتر است برنامه ریزی های لازم را دو و یا سه روز قبل انجام دهید. زیرا بعضی از موارد ایمنی برای خودرو باید چند روز قبل از سفر صورت گیرد تا بدین ترتیب ایمنی سفر نیز تامین شود . برنامه ریزی هایی که برای سفر انجام می دهید به شما این کمک را خواهد کرد که اگر بعدها در سفر با مشکلی هم رو به رو شدید بتوانید به مقابله با آن بپردازید. این موضوع را حتما بدانید که در طول زمانی که سفر می کنید خودروی شما حکم یک اتاق را برای شما خواهد داشت. زیرا باید همه خانواده برای ساعت هایی در خودرو به سر ببرند. پس برنامه ریزی ها در سفر باعث می شود تا بتوانید سفری دلچسب را تجربه کنید .

ایمنی سفر

بررسی نکاتی برای ایمنی سفر

ایمنی سفر از مهم ترین نکاتی است که باید قبل از سفر به آن توجه کرد . حتما باید وضع جاده ها و هم چنین امنی خودرو بررسی شود در ادامه به بررسی نکاتی می پردازیم که برای ایمنی سفر باید آن ها را رعایت کنیم .

تعمیر خودرو

اگر سفرتان یک دفعه ای صورت گرفته است و خودتان وقت این را ندارید که خودرو خود را بررسی کنید می توانید برای این کار به یک متخصص در این زمینه رجوع کنید . بهتر است سه روز قبل از سفر و یا رد بهترین حالت ممکن یک هفته در سفر خودرو را نیز یک تعمیرکار کاربلد ببریم تا ایمنی خودرو را برای ما تضمین کند و درنهایت هم ایمنی سفر برای ما تامین شود .

فرد متخصص در این زمینه با درنظرگفتن این موضوع که نوع خودرو چیست و مدت زمان سفر بخش ها و قسمت های مختلف خودرو نظیر لاستیک ها ، روغن ترمز ، لاستیک ها ، جعبه دنده ،سیستم اگزوز و .. را بررسی می کند و در صورت نیاز آن ها را تعمیر می کند .

درست است که با مراجعه به متخصص می توانید عیب های خودرو را برطرف کنید و اما اگر وقتش را دارید خودتان هم دست به کار شوید و قسمت های خودرو را بررسی کنید .

بررسی روغن ها و سایر مایعات

از مهم ترین بخش هایی که در یک خودرو بررسی می شود  بررسی روغن ها و مایعات در خودرو است . در ابتدا روغن موتور خودرو بررسی می شود و درصورت این که زمان تعویض آن فرا رسیده باشد تعویض شود و روغن ترمزی تمیز به آن اضافه شود . روغن موتور مناسب برای خودرو براساس فاکتورهایی مانند نوع خودرو ، دفترچه راهنما و هم چنین آب و هوا انتخاب می شود .

این موضوع را درنظر بگیرید که که می خواهید زمان زیادی را با این خودرو رانندگی کنید و شاید روغن موتوری را که همیشه در شهر استفاده می کنید برای ایمنی سفر مناسب نباشد.زیرا ممکن است جایی که ب آن سفر می کنید هوای بسیسار گرم و یا بسیار سردی باشد و این روی روغن ترمز اثرات بسیار بدی خواهد داشت. علاوه بر روغن ترمز ، روغن جعبه دنده و روغن دیفرانسیل را نیز فراموش نکنید .

روغن هایی که بیان شد معمولا ضمانت بیش تری را نسبت به روغن موتور دارند و اما برای این که زمان تعویض کردن آن ها را به خوبی بدانید این موضوع در دفترچه راهنما آن نوشته شده است و می توانید از آن استفاده کنید .کارشناسان در این زمینه بیان کرده اند که برای هر 100000کیلومتری که خودرو کار می کند باید روغن جعبه دنده خودرو عوض شود . رادیاتور نیز نقش بسایر مهمی را در کارکرد خودرو دارد پس حتما باید میزان آّب رادیاتور بررسی شود . کارشناسان در این زمینه بیان کرده اند که در هر 80000کیلومتر باید رادیاتور را تمیز کرد و حتما آن را شست.

بررسی فیلتر روغن

خودروهای مدرنی که در چهار سال قبل ساخته شده اند مایع های خنک کننده های بسیار جدیدی در آن استفاده می شود که می تواند تا زمانی که خودرو 200000کیلومتر کار کند خودرو مشکلی را نخواهید داشت .البته این را هم بدانید که همه خودروها این مایع خنک کننده را در خود ندارند. اگر زمانی که ترمز می گیرید این حس را داشته باشید که ترمز خودرو حالت اسفنجی مانند را دارد و یا بیش تر از حالت معمولی پایین می رود باید حتما روغن ترمز خودرو را بررسی کنید تا ایمنی سفر خود را تامین کنید . برای این کار قبل از این که به سفر رفتید حتما روغن ترمز را پر کنید و در صورت این که خودرو 60000کیلومتر کار کند باید این روغن ترمز عوض شود .

توجه داشته باشید که اکثر خودروهایی که بازار وجود دارند سیستم فرمان آن ها هیدورلیک است که احتمال کثیف بودن آن ها نیز وجود دارد. از اولین مواردی که نشان خواهد داد سیستم فرمان خودرو کثیف است این است که سیستم فرمان این خودرو حساسیت کم تری دارند و واکنش هایی که نشان می دهند بسیار کم تر است . در این زمان باید روغن هیدرولیک خودرو مورد بررسی قرار بگیرد و برای اطمینان از عمکلرد و کارایی هر 40000 کیلومتر این روغن را بررسی کنید.

هم چنین در سفرهای جاده ای باعث خواهد شد تا کل خودرو و به خصوص شیشه جلوی آن به شدت کثیف شود و همین باعث خواهد شد تا رانندگی سخت تر شود پس مطمئن شوید که مخزن شیشه شوی خودرو پر است .

لاستیک ها را بررسی کنید

در ایمنی سفر سالم بودن لاستیک ها در راحتی و مصرف سوخت این خودرو بسیار اهمیت دارد . لاستیک ها باید برای سفر خوب دارای وضعیت خوب و مطلوبی باشند . مصرف سوخت در هر سفر مسلما برای راننده اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر لاستیک ها پر یاد و یا کم باد باشند این موضوع تاثیر بسیار زیادی را روی سوخت خودرو خواهد داشت. هم چنین باید بدانید که پر باد بودن لاستیک ها باعث تا اصطحلاک لاستیک ها نیز بیش تر شود .

پس لازم است برای ایمنی سفر قبل از هر کاری میزان باید لاستیک ها را تنظیم کنید و این را بدانید که در هر 2000 کیلومتری و یا تغییر یافتن فصل میزان باد این لاستیک ها باید تغییر کند . اگر باد لاستیک ها بسیار بیش تر باشد باعث می شود تا بخش میانی لاستیک ها صاف شود و اگر هم فشار لاستیک ها و باد آن ها کم باشد باعث می شود تا بخش های جانبی لاستیک ها صاف شوند .

حال اگر باد لاستیک ها میزان مناسبی باشد به خاطر تغییرات در سیستم تعلیق و هم چنین وزن خودرو و وضعیت جاده هایی که در آن عبور و مرور می کنیم لاستیک ها صاف می شوند . برای این که عمر لاستیک ها بیش تر شود لازم است تا لاستیک های چپ و یا رسات و یا جلو و عقب را با هم عوض کرد . برای این بهتر است بعد از این که هر 10000 کیلومتر را طی کردید لاستیک ها را با هم جابه جا کنید . برای این کار به آج های لاستیک توجه بسیار زیادی داشته باشید .

برای این که لاستیک ها ها را عوض کنید باید ضخامت عاج های آن به کم تر از 1.6 میلی متر رسیده باشد . عمر لاستیک ها به صورت کلی بین 40000تا 80000 است و اما اگر لاستیک های شما آسیب دیده باشد باید برای ایمنی سفر آن ها را عوض کنید . برای تست کردن عاج خودرو می توانید از یک سکه استفاده کنید .لاستیک هایی که عاجی ندارند می توانند در زمان داغ شدن بیش از اندازه پنچر شوند و یا بترکند .در زمستان نیز این مساله بسیار خطرناک است زیرا باعث سر خوردن لاستیک در برف و باران می شود .

قطعه های کوچک و تمام شدنی را بررسی کنید

خودرو قسمت های بسیار مختلفی دارد که برای این که این قطعه ها به خوبی کار کنند باید برای ایمنی سفر در وضع مطلوبی قرار داشته باشد. برای مثال لنت های ترمز اصطلاک لازم را برای ترمز کردن و سرعت فراهم می کند. به مرور زمان لنت های به کار رفته روز به روز نازک تر می شوند و دیگر عمکلرد خوب اولیه را ندارند. از علامت هایی که نشان از از بین رفتن لنت هاست صدای جیغ در هنگام ترمز کردن است .

برای ایمنی سفر قبل از حرکت حتما از سالم بودن لنت ها مطمئن شوید . به صورت کلی لنت ها می توانند بین 40000 تا 110000کیلومتر عمر کند .

توجه کنید در سفر علاوه بر این که خود خودروها کثیف می شوند فیلتر های خودرو ها نیز کثیف می شوند . فیلترها کمک بسیار زیادی می کنند که قدرت پیشرانه آزاد شود و هم چنین مصرف سوخت خودرو نقش بسیار مهمی دارد. فیلترهای هوا را باید بعد از هر 20000کیلومتر آن را عوض کرد . البته بهتر است قبل از این که به مسافرت بروید برای ایمنی سغر هم شده این قطعه را عوض کنید .

از وارد بسیار مهم در سفرها چراغ های جلو و عقب در این خودرو بوده است که برای ایمنی سفرهای طولانی بسیار اهمیت خواهد داشت. قبل از این که به سفر بروید از سالم بودن چراغ های جلو وعقب ، فلاشر ها ، چراغ دنده عقب و ..خاطر جمع شوید . چراغ های خودرو اگر درست کار نکند هم برای سرنشینان خودرو خطرناک خواهد بود و هم در صورت مشاهده پلیس راننده جریمه خواهد شد .

شاید این که بگوییم خود راننده تسمه تایم خودرو را بررسی کند کار درستی نباشد و اما به صورت کلی از سالم بودن آن برای ایمنی سفر مطمئن شوید . برای این که مطمئن شوید جای تسمه محکم است یا نه تنها لازم است تا جای آن را مقداری تکان دهید و در دندانه های تسمه هم دقت کنید که دارای پارگی و یا صدمه ای نباشد.

برای این که ایمنی سفر خود را تامین کنید توجه داشته باشید که حتما از ایمنی شلنگ ها و سیم کشی خودرو نیز اطمینان حاصل کنید . به همه نقاط اتصال در سیم ها دقت کنید تا در آن ها هیچ خوردگی  وجود نداشته باشد . اگر باتری خودرو خود را دو شده است که تعویض نکرده اید بهتر است به همه اتصال در سری های مثبت و منفی دقت کنید تا بدون هیچ گونه مشکلی اتصال ها برقرار باشند. اگر باتری مدت زمان بسیار زیادی فعال بوده است حتما برای بررسی کامل باتری به تعمیرگاه ها مراجعه کنید

تجهیزات ضروری را فراموش نکنید

از جمله این تجهیزات این بوده است که نقشه ای به روز شده را از مکان هایی که می خواهید به آن جا سفر کنید برای ایمنی سفر با خود داشته باشید . بسیاری از این ابزارها هستند که راننده ها قبل از سفر به داشتن ان ها توجه نمی کنند اما بعدها کاربرد آن ها در سفر برای آن ها بسیار لازم خواهد بود . که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

مدارک شناسایی و به خصوص گواهینامه رانندگی

دفترچه راهنمای خودرو

بسته اضطراری شرایط

چرخ یدکی

نقشه

بنزین اضافی

پول

دفترچه یادداشت و خودکار و مداد

چراغ قوه

جعبه کمک های اولیه

شارژر یو اس بی

پاروبانکی و یا باتری اضافی

حشره کش

بطری آب بسیار بزرگ

چتر

دستمال کاغذی

کابل اتصال به تلفن همراه

عینک آفتابی

پوششی ضد آب برای شیشه ی خودرو

مایع دست شویی

لوازم شخصی و بهداشتی

بررسی های نهایی خودرو

قبل از این که به سفر بروید برای بالا بردن ایمنی سفر برف پاک کن ، کپسول آتش نشانی ، پوشش ضد آفتاب ، سیستم های صوتی و .. را مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن آن ها مطمئن شوید . بعد از این که همه این موارد را بررسی کرده چند دقیقه را در جاده رانندگی کنید و به همه صداهایی که از خودرو می آید توجه کنید هم چنین به لرزش های غیر معمولی که خودرو دارد هم توجه کنید تا اگر مشکلی هم وجود داشت آن را قبل از سفر حل کنید .

البته باید بدانید با وجود این که همه این بررسی ها را انجام دهید باز هم امکان این موضوع وجود دارد که خودرو در جاده دچار مشکل شود و هیچ گاه این بررسی ها به شمنا یک تضمین صد در صد برای خراب نشدن خودرو نخواهد داشت. پس برای موقعیت های بحرانی نیز وسایل موردنیاز خود را مانند پتو اضافه ، چراغ قوه و .. را به همراه داشته باشید . هم چنین تلفن های ضروری و یک کپی از مدارک لازم را نیز باید به همراه داشته باشید . برای اطمینان بیش تر از روی سوئیچ خودرو هم یک کپی داشته باشید تا اگر سوئیچ را گم کردید نگران نباشید.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.