#


داروهای سرفه و سرماخوردگی: آیا می دانید چه چیزی مصرف می کنید؟

سرماخوردگی
31 جولای 2017 بدون نظر 5289 بازدید

داروهای سرفه و سرماخوردگی: آیا می دانید چه چیزی مصرف می کنید؟

داروهای سرفه و سرماخوردگی معمولا در مقابله با این بیماری ها در دسترس هستند، اما مصرف کنندگان همیشه نمی دانند که چه نوعی از آنها وجود دارد یا چه کاری می توانند انجام دهند.

مهم است که از داروهایی که بدون نسخه (OTC) استفاده می شود آگاه باشید تا بتوانید در در امان باشید و بهترین درمان برای علائم را دریافت کنید.

حقایق سریع در مورد سرفه و داروهای سرماخوردگی:

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد سرفه و داروهای سرماخوردگی وجود دارد. جزئیات بیشتر در مقاله اصلی است.
مجموعه ای از داروهای بدون نسخه برای سرفه و سرماخوردگی در دسترس است.
درمان های ترکیبی بیش از یک علامت را در یک زمان هدف قرار می دهند.
مهم است که بدانیم مواد تشکیل دهنده چه چیزی را انجام می دهند تا از بدتر شدن علائم جلوگیری شود.
بعضی از داروها می توانند در اثر تعامل یا اثرات نامطلوب باشند، بنابراین مهم است که اقدامات احتیاطی و دستورالعمل ها را به دقت بخوانید.

داروهای خود را بشناسید

یک مطالعه نشان داده است که کمتر از ۴۰ درصد از مصرف کنندگان با شایع ترین مواد فعال در داروهای سرفه، سرماخوردگی و آنفلوآنزا آشنا هستند و تنها ۴۳ درصد از داروساز برای کمک به آنها می پرسند.

یک آنفولانزای سرد یا فصلی می تواند طیف گسترده ای از علائم را داشته باشد، بنابراین مهم است که درمان مناسب آن را داشته باشیم. به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به آبریزش بینی و گلودرد باید از داروهایی استفاده کند که حاوی عناصر برای کنترل سرفه هستند. سرفه کمک می کند تا موکوس را از گلو خارج کند.

مصرف کنندگان باید مطمئن شوند که داروهایی را انتخاب می کنند که تنها علائمی را که مصرف می کنند را درمان کنند و از مصرف داروهایی که نیازی ندارند، استفاده نکنند. درک مواد مختلف فعال و علائم آنها درمان می تواند کمک به پیدا کردن مناسب ترین درمان کند.

مواد تشکیل دهنده فعال چیست؟

مصرف کنندگان باید از مقادیر مهم مواد تشکیل دهنده فعال مرتبط با تسکین علائم سرمی مطلع باشند. مهمترین آنها عبارتند از:

آنتی ژنیک: این دارو شامل استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم می باشد.

ضد انعقاد: اینها برای تراکم بینی و قفسه سینه هستند. Pseudoephedrine و phenylephrine نمونه هستند.

انکسارکسون: این موکوس را در قفسه سینه بکشید یا نازک کنید، و آن را آسانتر کنید تا سرفه کنید. یک مثال گویفنزین است. نوشیدن مایعات اضافی نیز می تواند کمک کند.

آنتی هیستامین: این داروها همچنین برای داروهای آلرژی استفاده می شوند که ممکن است علائم مشابهی به سرماخوردگی داشته باشند. آنها عبارتند از کلرپنیرامین ملت، دیفن هیدرامین و دکسیلامین سوکسینات.

سرکوب کننده های سرفه: این رفلکس سرفه را مسدود می کند، احتمال سرفه کمتر است. یک مثال دخترومتورفان است.

اگر سرفه ناشی از سیگار کشیدن، آمفیزم، آسم، پنومونی یا برونشیت مزمن ایجاد شود، نباید از سرکوب کننده ها استفاده کرد، زیرا سرفه کمک می کند تا ریه ها را پاک کنند.

آنتی هیستامین ها یا ضد انعقاد کننده ها همچنین می توانند گلو را خشک کنند و باعث می شوند که مخاطی ضخیم تر و سخت تر حرکت کند و موجب سرفه شدیدتر شود.

داروهای ترکیبی: این شامل بیش از یکی از این مواد است و بیش از یک علامت را درمان می کنند.

تغییرات در سرفه و داروهای سرماخوردگی

در ایالات متحده آمریکا (U.S.)، تمام محصولات سرد بدون نسخه که در کنار داروخانه به فروش نمی رسد، اخیرا با فنیل افرین اصلاح شده است. محصولاتی که از پشت داروخانه به فروش می رسند، هنوز هم حاوی pseudoephedrine هستند.

برای خرید این، فرد باید یک شناسه معتبر ارائه دهد و تاریخ خرید خود را به صورت آنلاین از طریق MethCheck، یک پایگاه داده بررسی خواهند کرد. مقدار هر محصولی که یک فرد می تواند در یک زمان خاصی بخرد، به دلیل خطر سوء استفاده از این داروها محدود است.

نمونه هایی از داروهای فروخته شده از پشت شمارنده ها عبارتند از: الوو سرد و سینوس، موتین سرد و سینوس، سودافده و سودافاد ۱۲ ساعته.

انواع درمان

درمان در انواع مختلفی از جمله شربت، پودر، قرص، کپسول و اسپری در دسترس است.

مصرف کنندگان اغلب می توانند از داروهای نام تجاری یا محصولات نام تجاری فروشگاه استفاده کنند. این مواد همان مواد تشکیل دهنده را دارند، اما محصولات مارک تجاری معمولا ارزان ترند.

سرکوب کننده های سرفه

سرکوب کننده های سرفه به کنترل سرفه مداوم کمک می کنند. انکسارکسانی یک سرفه تولید می کنند.

سرفه و سرما خوردگی روتیتوسین یک نمونه از نام تجاری سرکوب کننده سرفه است. مواد فعال عبارتند از دکسترومتورفان، گویفنزین و فنیل افرین. سرفه و سرماخوردگی روتیتوسین نیز یک دفع ادرار و یک ضد انعقاد بینی است. به عنوان یک محصول نام تجاری فروشگاه، ممکن است آن را Tussin نامید.

ضد انعقاد بینی

Decongestants بینی کمک به پاک کردن بینی ها و ایجاد تنفس آسان تر است. آنها خواب آلودگی ایجاد نمی کنند. فینایلفرین یک ماده فعال است که به مشکلات بینی و سینوس بستگی دارد.

سودآفاد و سودافت PE محصولات شناخته شده با نام تجاری است که با استفاده از آن گرفتگی بینی درمان می شود. سودآفاد شامل pseudoephedrine است و PE Sudafed حاوی فنیل افرین است.

Decongestants بینی به عنوان کپسول، قرص، مایعات یا به عنوان اسپری بینی استفاده می شود.

داروهای ترکیبی

داروهای ترکیبی بدون نسخه میتوانند یک سرماخوردگی چند علامت را با طیف وسیعی از علائم مانند احتقان بینی، سرفه، گلودرد، درد و تب را درمان کنند. آنها حاوی مواد فعال برای درمان علائم خاصی هستند.

NyQuil یا DayQuil داروهای نام تجاری حاوی استامینوفن و دکسترومتورفان هستند. Nyquil دوکسیلامین سوکسینات را به شما کمک می کند تا به خواب بروی، DayQuil فنیل افرین را به عنوان یک ضد انعقاد اضافه می کند.

سرماخوردگی سرد و سرفه شامل مواد فعال حاوی فنیل افرین و دیفن هیدرامین است. این می تواند تراکم، آبریزش بینی و سرفه را کاهش دهد.

درمان سرماخوردگی شبانه Theraflu حاوی مواد فعال حاوی استامینوفن، فنیل افرین و دیفن هیدرامین است. محصولات مارک تجاری عبارتند از: سرماخوردگی شدید و احتقان.

Alka-Seltzer Plus Cold Feverescent Tablets شامل عناصر فعال آسپیرین، کلرپنیروامین ملته و فنیل افرین است. محصولات نام تجاری فروشگاه شامل Plus Cold می باشد.

هشدارها و عوارض جانبی

داروهای بدون نسخه مانند سایر داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند.

این عوارض معمولا شدید نیست، اما استفاده طولانی مدت و یا استفاده بیش از حد می تواند تاثیر منفی بر روی افراد مسن، کودکان، افراد با مشکلات دیگر سلامت و کسانی که از داروهای دیگر استفاده می کنند داشته باشد.

یک مطالعه ۲۰۱۶ دریافت که:

۴۵ درصد از بیماران در مورد انتخاب داروهای سرپایی بدون نسخه یا درمان سرماخوردگی در مورد داروهای تجویزی فکر نمی کنند
۵۸ درصد آنها شرایط بهداشتی موجود خود را در نظر نمی گیرند
۶۵ درصد در مورد سایر داروهای بدون نسخه که مصرف می کنند فکر نمی کنند
۷۳ درصد از افرادی که بیش از ۶۰ سال دارند فکر نمی کنند که آیا این دارو برای سن آنها مناسب است یا خیر
۲۰ درصد هیچ کدام از این ها را به عنوان عوامل مهمی نمی بینند

با توجه به این عوامل می تواند کسی را در معرض خطر قرار دهد

داروهای بدون نسخه می توانند با سایر مواد مخدر ارتباط برقرار کنند. افراد مبتلا به مهار کننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) یا مهار کننده های جذب سروتونین (SSRI) برای افسردگی نباید از داروهای سرفه و سرما خوردگی استفاده کنند.

۱۰ نکات ایمنی

در اینجا برخی نکات ایمنی برای استفاده از سرفه های بدون نسخه و داروهای سرما خوردگی وجود دارد:

برچسب را به دقت بخوانید تا بدانید چقدر باید مصرف کنید و چه وقت.
هشدارهای مربوط به خواب آلودگی، رانندگی و مصرف الکل را بررسی کنید.
برای پیدا کردن سن که در آن دارو می تواند مورد استفاده قرار گیرد، برگه حقایق مواد مخدر را بررسی کنید.
از کارهای توضیه شده فراتر نروید.
فقط از داروهایی استفاده کنید که علائم را درمان می کنند.
اگر علائم بدتر شده یا بعد از ۲ روز بهبود پیدا نکنند، یا اگر سرفه طولانی تر از ۲ هفته طول بکشد، یا باقی می ماند، با پزشک تماس بگیرید.
اگر باردار یا شیردهی دارید یا اگر دیگر داروهای تجویزی مصرف می کنید، ابتدا با ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید.
هرگز یک داروی ترکیبی برای یک کودک زیر ۴ سال ندهید.
در صورت استفاده از بیش از یک محصول، اجتناب از تکرار مواد.
استفاده از داروهای ترکیبی فقط برای علائم ذکر شده در برگه اطلاعات دارویی.

برخی از داروهای سرفه و سرماخوردگی شامل کدئین یا دکسترومتورفان، یک دارو ضعیف هستند. در دوزهای نرمال استفاده از آن ایمن است، اما اگر از سوء استفاده استفاده شود، می تواند اعتیاد آور باشد.

استفاده از داروها در مورد بچه ها

محصولاتی که حاوی دکسترومتورفان هستند نباید به کودکان زیر ۴ سال داده شود.

ریتوسین DM می تواند در کودکان بالای ۲ سال مورد استفاده قرار گیرد، اما تا سن ۶ سالگی باید تحت مراقبت متخصص اطفال مورد استفاده قرار گیرد.

داروهای بدون نسخه به یک نسخه نیاز ندارند، اما استفاده بیش از حد می تواند منجر به عوارض شود. مصرف بیش از حد می تواند مرگبار باشد. به یاد داشته باشید تمام داروها را از کودکان دور نگه دارید.

دارو یا نام تجاری دارو: کدام بهتر است؟

مارک تجاری فروشگاه یا داروهای عمومی می تواند بسیار ارزان تر از مارک های تبلیغ شده باشد. آنها به راحتی می توانند پیدا شوند، زیرا اکثر فروشگاه ها هر دو نسخه را با هم ادغام می کنند.

داروهای عمومی و نام تجاری بدون نسخه به همان اندازه ایمن هستند، زیرا هر دو باید استانداردهایی را که توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) مطابقت دارند، برآورده کنند.

یک داروساز می تواند به مشتریان کمک کند که علائم خود را برای درمان مناسب انتخاب کنند. آنها می توانند محصولاتی را که حاوی ترکیبات فعال مناسب هستند، توصیه کنند.

گزینه های جایگزین برای درمان سرفه یا سرماخوردگی عبارتند از:

گرفتن مقدار زیادی استراحت و مایعات
غر غره کردن با آب نمکی گرم
مالیدن قفسه سینه
استفاده از یک بخارپز کننده با چند قطره روغن نخود فرنگی یا اوکالیپتوس

روغنهای ضروری نباید بلعیده شوند زیرا ممکن است سمی باشند.

 

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *