#


کرم ها و امولسیون های برای تمیز کردن پوست صورت

امولسیون
16 ژانویه 2019 بدون نظر 2097 بازدید

کرم ها و امولسیون های برای تمیز کردن پوست صورت

کرم ها و امولسیون های مایع برای تمیز کردن پوست صورت

کرم ها و امولسیون های مایع که برای پاکسازی پوست صورت استفاده می شوند، در واقع مخلوطی از روغن و آب هستند. تفاوت کرم ها و امولسیونهای مابع در درجه ویسکوزیته گرانروی آنهاست. (ویسکوزیته یعنی قابلیت جاری نشد. برای مثال، ویسکوزینه هسل بسیار بیشتر از آب است، در هوای سرد ویسکوزیته قیر از عسل هم بیشتر است. به م.) وتی فرآورده رقیق و مایع باشد، نام آن امولسیون مایع است و وقتی بیشتر جاری اجزای چرب باشد و حالت نیمه جامد داشته باشد، به آن کرم نام می دهیم. کرم ها و امولسیون های مایعی که برای تمیز کردن پوست به کار می روند حاوی روغن، آب و مواد پاک کننده هستند (معمولا همان موادی که در صابونهای ملایم وجود دارند و فقط نسبت اجزای مختلف آنها از فرآورده ای به فراورده دیگر فرق می کند.

کرم ها و امولسیون های پاک کننده صورت از سابون و مواد دیگر تشکیل شده اند و نقش پاک کننده آنها مربوط به بخش صابون است ولی حاوی آب و روغن نیز هستند. بنابراین، همان طور که صابون روغن موجود در لایه چربی پوست و آلودگی های من بود در آن را وارد آب میکند و باعث شسته شدن پوست می شود، کرم ها و امولسیونها ذرات، روغنی را از پوست جدا و در خود معلق می کنند و بدین طریقی پوست تمیز می شود. این فرآورده ها را باید با نوک انگشت به پوست مالید تا مدت کوتاهی روی پوست باقی بماند، وقتی فرآورده را با دستمال مخصوص با پنبه مرطوب از روی پوست پاک میکنیم یا با آب می شویم (شستن با آب ترجیح دارد)، لايه چربی پوست به همراه آلودگی های آن از روی پوست شسته می شود. مانند دیگر فرآورده های آرایشی، شرکت های تولیدکننده به کرم ها و امولسیونها مواد فرعی مختلفی اضافه می کنند: مخلوط کننده ها (که باعث تثبیت محصول می شوند)، ضد عفونی کنندها (که بر ضد باکتری ها عمل می کنند)، محلول ها و مرطوب کننده های مختلف.

برتری های احتمالی کرم ها و امولسیون ها در تمیز کردن پوست

فرآورده های آرایشی به خصوص آنهایی که بر پایه روغن های سنگین ساخته می شوند، با کرم ها و امولسیون های پاک کننده آسان تر از روی پوست پاک می شوند زیرا این فرآورده ها نسبت به صابون چربی بیشتری دارند. به همین دلیل، مواد چربی را که حاوی رنگدانه های آرایشی هستند، بهتر در خود حل می کنند و تمیز کردن آرایش را آسان تر می کنند. این مواد در پاک کردن سموم از روی پوست مؤثرترند تا مالیدن پوست با آب و صابون. از آنجا که کرم ها و امولسیون های پاک کننده حاوی چربی هستند، حتی بعد از شسته شدن لایه نازکی از چربی روی پوست باقی می گذارند. به همین دلیل این فرآورده ها عموما برای افراد با پوست خشک مؤثرترند و معمولا برای افراد با پوست چرب یا آکنه توصیه نمی شوند. البته بسیاری از کرم های پاک کننده و فرآورده های دیگر تهیه شده اند که زیرگروه های فراورده اصلی برای افراد با انواع مختلف پوست خشک، معمولی و چرب) هستند تا نیازهای مشتریان مختلف را پوشش دهند.

کرم های پاک کننده و امولسیون ها معمولا از مواد پاک کننده ن أملایم ساخته می شوند (در مقایسه با انواع صابون ها و صابون های بدون صابونه). اگر کرم ها و امولسیون ها بعد از استفاده با آب شسته شوند، اثر پاک کنندة آنها نسبت به زمانی که با پنبه از روی پوست پاک شود، ملایم تر است و معمولا سبب التهاب و آزار پوست نمی شود.

کرم های پاک کننده را نباید به جای کرم مرطوب کننده به کار برد. از آنجا که کرمهای پاک کننده حاوی مواد پاک کننده هستند، باید در اسرع وقت از روی پوست پاک شوند زیرا در صورتی که مدت طولانی روی پوست باقی بمانند، احتمال دارد پوست را ملتهب کنند. باقی گذاشتن کرم پاک کننده روی پوسته مانند کرم مرطوب کننده، مثل این است که صابون را روی پوست باقی بگذاریم. درست به همین دلیل بهتر است گرمها و محلول های پاک کننده را با آب از روی پوست پاک کنیم و به پاک کردن کرم با محلول با پنبه با دستمال کاغذی اکتفا نکنیم.

پاک کننده های ساینده

پاک کننده های ساینده کرم ها و محلول هایی هستند برای پاک کردن پوست، علاوه بر مواد استانداردی که در بالا ذکر شد، خاصیت سایندگی این فرآورده ها به گرانول های ریز و ظریف (اجزایی مثل پودر تبر، . م.) موجود در آنها بر می گردد که از مواد طبیعی با ترکیباشه صناعی ساخته شده است، به نظر می رسد این فرآورده ها باعث برداشته شدن لایه کراتین پوست می شوند که خود به طور طبیعی می ریزد و این کار را از طریق مکانیکی و به دلیل اثر ساینده گرانول های این ترکیبات روی پوست انجام می دهند، برداشتن خارجی ترین لایه کراتین پوست، احتمالا باعث یکنواخت و نرم شدن سطح پوست می شود و ظاهر آن را نیز بهبود می بخشد. به رغم این که این فرآورده ها لایه خارجی در حال ریزش پوست را بر می دارند، ثابت نشده است که نسبت به صابون ها، کرم ها و محلول های پاک کننده دیگر مزیتی در پاک کردن پوست با مراقبت از آن داشته باشند.

عموما پوست سالم و طبیعی نیازی به چنین نوع درمانی ندارد زیرا لابه خارجی پوست به طور طبیعی دائما در حال ریزش است و نیازی به کمک خارجی و مصنوعی برای این امر ندارد. به علاوه، بسیاری از متخصصان پوست احتمال می دهند که اگر این فرآورده ها خیلی محکم و شدید روی پوست مالیده شوند، ممکن است به لایه اپیدرم آسیب برسانند. کسانی که در هر حال تصمیم دارند از این نوع فرآورده ها استفاده کنند، توجه داشته باشند که این نوع پاک کردن پوست نباید بیش از هفته ای یک بار انجام شود زیرا در صورت صدمه به لایه خارجی پوست خواص دفاعی آن تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. ماساژ دادن و مالیدن این فرآورده ها روی پوست باید با دقت و آرامش تمام انجام شود و دقیقا بر اساس توصیه های کارخانه سازنده باشد.

خلاصه

  • کرم ها و امولسیون های پاک کننده روش دیگری برای پاک کردن پوست هستند ولی برتری مهمی نسبت به آب و صابون ندارند.
  • این فرآورده ها را نباید به جای مرطوب کننده استفاده کرد .
  • این فرآورده ها بیشتر برای پاک کردن آرایش های چرب مقاوم به آب به کار می روند.
  • این فرآورده ها را می توان به افرادی با پوست نکند، توصیه کرد زیرا مراد پاک کننده آنها نسبتا ملایم تر از انواع دیگر صابون است. ولی باید دقت داشت که این کرم ها را با آب از روی پوست پاک کنیم و به پاک کردن با پنبه با دستمال کاغذی اکتفا نکنيم.

 

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *