#


بوتاکس تقلبی و بوتاکس اصل

22 می 2017 بدون نظر 1563 بازدید

بوتاکس تقلبی و بوتاکس اصل

بوتاکس تقلبی و اصل را چگونه از هم تشخیص دهیم ؟

 

بوتاکس در واقع توکسین کلستریدیوم بوتولینوم نوع «آ» است که کاربردهای متعددی در پزشکی دارد که از آن جمله اند : بیماری های عصبی عضلانی ، بیماری های چشم مانند برخی از انواع بلفاروسپاسم ، جوان سازی صورت از راه رفع چین و چروک ، یا درمان تعریق بیش از حد.

یکی از بهترین مارکهای بوتاکس مارک ( برند ) « بوتاکس » است که ساخت کمپانی «آلرگان » امریکاست و در ایران تقریبا” نایاب است ولی خوشبختانه مارک دیگر آن یعنی « دیسپورت » که ساخت انگلستان است در ایران به طور رسمی وارد و به شکل ویال های 500 واحدی در داروخانه های معتبر به فروش می رسد .وتنها مشکلی که در ارتباط با این نوع از دارو وجود دارد مقدار زیاد موجود در یک ویال است زیرا 500 واحد برای رفع چین وچروک صورت در یک نفر زیاد است.

بعد از تهیه محلول هم نمی توان آن را زیاد نگه داشت وازسوی دیگر اگر مقداری از یک ویال 500 واحدی را برای یک نفر استفاده کنیم و مابقی را دور بریزیم ، با توجه به قیمت بالای آن ، به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست. لذا باید بیش از یک نفر ( مثلا” سه نفر ) متقاضی آماده تزریق داشته باشیم تا به تهیه محلول اقدام کنیم . البته ویالهای با حجم کمتر مانند ویال 300 واحدی دیسپورت در خارج از کشور وجود دارد ولی ظاهرا” به ایران وارد نمی شود.سایر انواع بوتاکس که تحت عناوین بوتاکس چینی یا کانادایی در ایران موجودند ، اصل نیستند ، از طرق قاچاق وارد شده و به هیچ وجه مورد تایید و استاندارد نبوده ، استفاده از آنها خطرناک است.

بسیاری از عوارضی که بعلت تزریق بوتاکس در جامعه می بینیم بعلت مصرف همین مواد تقلبی است.جالب است که قاچاقچیان از ترفندهای خاصی استفاده می کنند برای مثال می دانند که عدم درج کشور سازنده ونیز سایر اطلاعات لازم برروی بسته بندی دارو می تواند شک برانگیز باشد لذا گاهی برچسبی روی ویال های خود می چسبانند که عبارت « ساخت کانادا » به انگلیسی روی آن درج شده و کنار آن نیز برگ قرمزی شبیه به آنچه در پرچم کشور کانادا وجود دارد، به چشم می خورد . ولی هیچ اثری از نام و مشخصات شرکت سازنده یا وارد کننده دیده نمی شود. حال باید دید تزریق دارویی که هیچیک از شرایط تولید ، نگهداری ، دوزاژ ، … درمورد آن رعایت نشده با چه منطقی قابل توجیه است ؟

قیمت یک ویال دیسپورت حدود سیزده برابر یک ویال بوتاکس تقلبی است که با اسامی ساختگی گوناگون به وفور توسط شبکه های زیرزمینی توزیع می شود و همین اختلاف قیمت باعث شده که عده ای دانسته یا ندانسته به استفاده از انواع تقلبی بیاورند.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *