#


چگونگی ارتباط صحیح جنسی

12 می 2018 بدون نظر 1521 بازدید

چگونگی ارتباط صحیح جنسی

ارتباط صحیح جنسی

اهمیت روابط جنسی

برخلاف تصور مردم کودک از همان ابتدای زندگی با مسائل جنسی انسان آشنا می شود. کودکی که از پستان مادر شیر می خورد ابتداء ناخود آگاهانه پستان مادر را یکی از عوامل لذت می شمارد و همچنانکه رشد می کند از طرق مختلف احساس والدین خود را درباره مسائل جنسی درک می کند. اگر رفتار آنها نسبت به هم گرم و مهربان باشد به این فکر می افتد که خود نیز روزی ازدواج کند و آن را به کار ببندد و اگر رفتار والدین برخلاف آن باشد وقتی بزرگ می شود بسیار مشکل است بتواند روش دیگری را اتخاذ کند. تمام بچه ها در مورد مسائل جنسی کنجکاوی خاصی دارند. ممکن است در مورد مسائل جنسی چیزهایی را از والدین خود بپرسند یا اینکه از چگونگی بدنیا آمدن خود سئوالاتی از والدین بکنند. عکس العمل ونحوه پاسخ به این گونه سئوالات کودکان بسیار اهمیت دارد و تأثیر بسیار عمینی در کارکردهای آینده آنها به عنوان فرد بزرگسال دارد. اگر والدین با ملایمت و متانت خاصی به سئوالات کودک خود پاسخ دهند و به سئوالات جنسی آنها جوابی منطقی و قانع کننده بدهند. کودک استنباط می کند که درباره این مسائل نیز می تواند آزادانه در صورت لزوم با نزدیکان خود گفتگو کند و در صورت داشتن مشکلی آن را با مشورت آنها حل کند. این گونه رفتار در تمام دوران طفولیت و بلوغ ادامه می یابد و وقتی که بزرگ می شود رفتار او به احتمال بسیار قوی ناشی از استنباطی می شود که در دوران کودکی نسبت به مسائل مختلف داشته است. کودک ناظر تمامی صحنه های زندگی والدین و اطرافیان خود بوده و به احتمال قوی خود نیز چنین رفتاری را در پیش می گیرد.

رفتار فعلی شما در مورد مسائل جنسی ناشی از عوامل مؤثر دیگر نیز می باشد. عواملی چون افكار رهبران مذهبی، اجتماع، معلمان و همسالان و با روزنامه های تلویزیون، سینما، تئاتر، کتاب و غیره در رنگ دادن به رفتار شما مؤثر است.

در دوران بلوغ دختران و پسران معمولا بیشتر در معرض لغزش جنسی هستند. همیشه به دختران گفته اند که قبل از ازدواج نباید آبستن شوند و اگر غیر از این باشد برای تمام عمر از جامعه طرد می شوند و آمیزش در مغز آنها گاهی همراه با ترس و اضطرابهای مختلفی چون ترس از بارداری، رسوایی، شرمساری و غیره مترادف است. و در پسرها نیز رابطه جنسی عملی زشت خوانده می شود و ترس از بیماریهای آمیزشی را به همراه دارد. به طوری که روشن شده است بسیاری از برداشت های اولیه انسان در مورد روابط جنسی در دوران کودکی و نوجوانی دراین جهت بوده، که در سالهای بعد پس از ازدواج آمیزش جنسی را کاری خلاف اخلاق دانسته و پر واضح است که رهایی یافتن از اندیشه هایی این چنین آسان نیست. فرصت زیادی لازم است تا در زندگی یک رابطه طبیعی و خوب جنسی بر قرار شود. بسیار دیده شده که بعضی از افراد هیچگاه نمی توانند موقعیت جدید را درک کنند و در زندگی جنسی ناکام مانده اند. البته نباید انتظاری عبث داشت که تغییرات بسیار سریع صورت گیرد. پس از ازدواج ضروری است که آزادی روابط زوجین به طور کامل مورد قبول قرار گیرد.

مراحل واکنش جنسی طبیعی

زن و مرد یک سلسله واکنش های فیزیولوژیک به صورتی طبیعی نسبت به تحریکات جنسی از خود بروز می دهند. این واکنش به شکل طبیعی خود در چهار مرحله پیدایش انگیزش، پلاتو، ارگاسم، و فرونشینی اتفاق می افتد.

١- مرحله پیدایش و انگیزش

مرحله انگیزش با تحریک روانی، تخیل و تجسم، وجود موضوع مطبوع و دلخواه با ترکیبی از هر دو به وجود می آید که علائم آن در مرد با نفوظ و در زن با لیز و مرطوب شدن مهبل که به فاصله ای در حدود ده ثانیه پس از تحریک مؤثر پدید می آید: کلیتوریس سفت و متورم می شود. نوک پستان در دو جنس راست می شود. لبهای کوچک و بزرگ آلت تناسلی در زنها ضخیم تر می شود. این مرحله از چند دقیقه تا چند ساعت به طول می انجامد.

۲ – مرحله پلاتو

با ادامه یافتن تحریک در محوطه ارگاسمی انقباض مشخصی اتفاق می افتد. کلیتوریس بالاتر قرار می گیرد و به آسانی قابل لمس نیست. حجم پستانها در زن بیشتر افزایش می یابد وهمین طور آلت مرد سفت تر و متورم تر می شود. در مهبل تغییر رنگ خاصی ایجاد و البهای کوچک پهن تر می شود. یکسری انقباض های غیرارادی در گروهی از عضلات اتفاق می افتد. این مرحله بین ۳۰ ثانیه تاچند دقیقه در نوسان است.

٣- مرحله ارگاسم

این مرحله عبارت از اوج لذت جنسی و رهاشدن تنشهای جنسی است. ارگاسم در مرد با احساس ذهنی غیر اجتناب بودن انزال شروع شده و با دفع منی پایان می یابد. اما ارگاسم در زن با انقباض غیر ارادی در محوطه ارگاسمی مهبل مشخص می شود. همین طور در رحم انقباض های تتانیک از پایین به سمت گردن صورت می گیرد. ارگاسم با چند اسپاسم پروستات، مجرای ترشحی بیضه، کیسه های منی و مجرای ادرار همراه است. در هر دو جنس انقباض اسفنگتر خارجی و داخلی مقعد پیدا می شود و انقباض ها به فاصله هشت دهم ثانیه روی می دهد. تغییرات دیگری چون حرکات غیرارادی و ارادی عضلانی، زیاد شدن فشار خون و تعداد ضربان قلب روی می دهد. پس از ارگاسم مرد تا مدتی ارگاسم دیگری ندارد (ناگذاری ) اما یک زن می تواند ارگاسم های متعدد و پشت سر هم داشته باشد.

۳- مرحله فرونشینی

بازگشت بدن به حالت سکون اولیه، احساس آرامش، خوشی و رفع تنش های عضلانی از مشخصات این مرحله است. با ظهور ارگاسم این مرحله سریع روی می دهد.

چگونه ارتباط جنسی طبیعی و متعادل داشته باشیم؟

در ابتدای ازدواج زوجین جهت بهبود، شناخت و اصلاح روابط جنسی خود باید در مورد توقعات، رفتار و ارزش ها با هم به گفتگو بنشینند. گفتگو به منظور بهبود روابط جنسی بسیار سازنده است و موجب تقویت جنبه های مختلف ازدواج می شود. اگر زوجین قادر نباشند در مورد مسائل جنسی و چگونگی آمیزش آزادنه با هم به گفتگو بنشینند مسلما از نحوه بینش یکدیگر با خبر نشده و نمی توانند به طور مطلوب رضایت خاطر هم را فراهم آورند.

در اوایل زندگی زناشویی کمتر زوجهایی هستند که بتوانند مسائل مربوط به امور جنسی را به راحتی با هم در میان بگذارند و بر سر آنها به بحث بپردازند. این درحالی است که همواره در خانواده و جامعه از بحث و گفتگو درباره چنین موضوعاتی منع شده اند. هنوز در اوایل زندگی زوجین وقتی در مورد مسائل جنسی با هم صحبت میکنند غالبا تصور میکنند که کار جالبی نیست و به نظر آنها نباید چنین مسائلی به این راحتی مورد بحث قرار گیرد. اگر زوجین نتوانند به راحتی در مورد این مسائل با هم صحبت کنند عکس العمل آنها همانی است که همواره آموخته اند و امروزه شاید دیگر کارآمد نمی باشد.

باید قبول کرد که ابتداء برای زوجین بسیار سخت و دشوار است که با صراحت در مورد مسائل جنسی با هم صحبت کنند و شاید در مواردی موجب ناراحتی آنها شود. اما این کار نه تنها ضروری است بلکه در سرنوشت آینده آنها تأثیر عمیقی دارد.

با مطرح شدن این مسائل رفته رفته آرامش لازم حاصل می شود و با پیشرفت کار روابط گرم و صادقانه بدون ترس بین زوجین بر قرار می شود و کم کم این گفتگو و تماس ضروری جلوه می کند. بسیاری از مردها از قدرت جنسی زن بی خبرند و فکر میکنند زنان نیز همچون مردها تحریک می شوند. یا عده ای تصور میکنند که زن اصلا تحریک پذیر نیست و یا از مسائل جنسی لذت نمی برد و با آنها تنها وسیله ای برای لذت طرف مقابل خود هستند. زنها نیز تصوراتی غلط چون مردها دارند و بسیاری از آنها نمی دانند مردها به سادگی تحریک می شوند و با دیدن اندام لخت زن، به شدت هیجان زده می شوند. پرواضح است تا زمانی که این چنین برداشت های غلط وجود دارد.

تعادل جنسی برقرار نمی شود. اصلاح این گونه برداشت ها جز با گفتگو و همیاری و صحبت کردن زوجین با هم امکان پذیر نمی باشد. بدون تماس و یگانگی کامل بسیار بعید است زوجین به حالت نهایت ارگاسم برسند. معمولا زن و مرد باید به هم بفهمانند که کدام قسمت بدنشان تحریک پذیرتر است و با کدام حرکت باعث انگیزش و تحریک بیشتر خواهد شد و چه عاملی باعث می شود هیجان لازم به دست آید. گاهی تماس بدون كلمات بهترین روش است و زن ومرد می توانند بسیاری از امیال هم را تشخیص دهند. حالات ناشی از لذت بردن در مدت عمل آمیزش نیز خود به خود نیاز به تکرار ندارد. زنی که شوهرش را عملا هدایت می کند دیگر احتیاجی به تشریح امیال خود ندارد. تماس صحیح می تواند مشکلات ناشی از اختلافات طبقاتی را به سادگی حل و فصل کند. اغلب اختلافات زناشویی در مدت همخوابگی از بین می رود.

زمانی که زن و شوهر در مورد مسائل جنسی با هم اختلاف دارند بهترین راه آن است که در مورد اختلافات با هم به گفتگو بپردازند. نخستین قدم درک افکار خود، در مورد موضوع اختلاف برانگیز است و دومین قدم می تواند این باشد که بررسی کنید که آیا احساس شما درست است یا درست نیست. با درک هم، زن و شوهر می توانند تدابیری اتخاذ کنند که هر دو از روابط جنسی لذت ببرند. این کار زمانی امکان پذیر می شود که با شناخت و آگاهی و درک متقابل هریک کوشش نماید که دیگری را از نشاط و لذت جنسی لبریز کند.

زن و شوهر باید تمامی خواسته های خود را به زبان آورند. و تغییرات حاصله از روابط جنسی و میزان هیجان حاصله در اوج لذت را به روشنی برای هم توضیح دهند. با یاد هیچگونه ترسی از انتقاد نداشته و به شریک زندگی خود اعتماد کنند. باید شرایطی به وجود آورند که هر یک بتوانند آزادنه احساسات و افکار خود را برای شریک زندگی خود مطرح کنند.

گذشت زمان در اغلب موارد موجب می شود که در روابط جنسی پیشرفت مثبت ایجاد شود و از لحاظ روحی و روانی زوجین به هم نزدیک تر شوند و زندگی جنسی لذت بخش تری برای هم فراهم کنند.

رفتار محبت آمیز با هم امکان اظهار عشق در روابط صحیح را فراهم می کند. به این ترتیب بدون هیچگونه ترس و واهمه با خونسردی و اعتماد با هم در مورد این قبیل مسائل به گفتگو بپردازند. اکنون فرصت خوبی است تا برداشت ها و آموزش های غلط گذشته را با همکاری همسر خود اصلاح کنید و پایه های یک ارتباط عمیق و سعادت آفرین را بنیان گذاشته و آن را گسترش دهید.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.