مجله ماشین

درمان و علل زود انزالی

درمان زود انزالی

زود انزالی (PE) یک نوع اختلال عملکرد جنسی است که می تواند بر کیفیت زندگی یک مرد تاثیر بگذارد. انزال زودرس ممکن است گاهی اوقات تولید مثل را مختل کند، اما همچنین می تواند بر رضایت جنسی نیز تاثیر بگذارد، هم مردان و هم شرکای آنها.

در سال های اخیر، دنیای پزشکی اختلال جنسیتی مردانه را به رسمیت شناختند و فهمیدند ، از جمله مشکلاتی که مردان هنگام فراغت جنسی می توانند تجربه کنند.

اطلاعاتی که در اینجا هدف قرار دارد، شناسایی علل زود انزالی و ارائه روش های موثر درمان است.

مطالب این مقاله:

زود انزالی چیست؟
علائم
درمان
علل
تشخیص

حقایق سریع در زود انزالی

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد زود انزالی وجود دارد.

در اکثر موارد، ناتوانی در کنترل انزال به ندرت به علت وضعیت پزشکی است، اگرچه پزشکان باید این امر را رعایت کنند.
انزال زودرس می تواند به علائم ثانویه مانند اضطراب، خجالت، اضطراب و افسردگی منجر شود.
گزینه های درمان از حصول اطمینان از پزشک است که ممکن است مشکل در زمان بهبود یابد، از طریق روش های خانگی “آموزش” زمان انزال.

زود انزالی چیست؟

انزال زودرس می تواند باعث ناراحتی شدید شود.

انزال زودرس نوعی از اختلال جنسیتی مردانه است و به معنی داشتن ارگاسم یا «زاد و ولد» زودتر از خواستهایش است.

از لحاظ پزشکی، شکل پایدار انزال زودرس (PE اولیه یا مادام العمر) با وجود سه مشکل زیر تعریف شده است:

انزال همیشه یا تقریبا همیشه اتفاق می افتد قبل از نفوذ جنسی و یا در حدود یک دقیقه قبل از نفوذ.
مردی که تقریبا هر زمان، ناتوانی در جلوگیری از انزال خود دارد، هنگامی که نفوذ را انجام می دهد.
عواقب منفی مانند اضطراب و ناامیدی، یا اجتناب از صمیمیت جنسی.
انزال زودرس می تواند خجالت زیادی در پسران و مردان ایجاد کند، به طوری که میزان قابل توجهی از نشانه های مرتبط با عملکرد جنسی مردان تحت تاثیر قرار می گیرد.

علائم زود انزالی

انزال زودرس، در برخی موارد، می تواند منجر به افسردگی شود.

به سادگی؛ انزال زودرس شامل انزال یک مرد زودتر از خواسته او و شریک خود است.

علائم روانشناختی به دلیل وقایع انزال فیزیکی ثانویه است و می تواند توسط انسان، شریک زندگی خود و یا هر دو مورد تجربه شود.

نشانه های ثانویه ناشی از انزال زودرس عبارتند از:

اعتماد به نفس را در رابطه کاهش می یابد
مشکل بین فردی
اختلال روانی
اضطراب
خجالت
افسردگی

مردان ممکن است نسبت به شرکای خود در مورد انزال زودرس ناراحت باشند

مردانی که خیلی زود انزال می یابند ممکن است دچار افسردگی روانی شوند. با این حال، اضطراب آنها در مورد تأثیر انزال زودرس بر روابط آنها اغلب بیشتر از تأثیر واقعی بر شریک (ها) و رابطه آنها است.

شرکای جنسی معمولا نسبت به بیماران مبتلا به انزال زودرس کمترنگران هستند. یک مطالعه که در مورد 152 مرد و شرکای زنش انجام شد، نشان داد که نگرانی بین مردان و زنان تفاوت دارد.

به طور کلی، زنان انزال زودرس را به عنوان مشکل کوچکی نسبت به شرکای مردانه خود دیدند، هرچند که در این مطالعه متوجه شد که مردان و زنان از رضایت جنسی کمتری برخوردار بودند. با این حال، این در مورد رضایت کلی برای رابطه تأثیری نداشت.

درمان زود انزالی

اکثر موارد علت روانی دارند و پیش آگهی خوب است. اگر مشکل در ابتدای مشارکت جنسی جدید رخ دهد، مشکلات اغلب حل و فصل می شود و رابطه ادامه می یابد.

اگر، با این حال، مشکل پایدارتر است، پزشکان ممکن است درمان را در قالب مشاوره از یک درمانگر متخصص در روابط جنسی یا “درمان زوجین” توصیه کنند.

قرص برای درمان زود انزالی

برخی از داروها ممکن است به انزال زودرس کمک کنند.

اگر چه هیچ گونه دارو در ایالات متحده برای استفاده در درمان انزال زودرس استفاده نشده است، برخی از داروهای ضد افسردگی برای کمک به برخی از مردان به انزال زودرس کمک می کنند.

پزشکان قبل از اینکه یک تاریخ دقیق جنسی را برای رسیدن به تشخیص روشنی از انزال زودرس نرسند، داروها را تجویز نمی کنند.

درمان های دارویی می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشند و قبل از اینکه هر دارویی مصرف کنند، باید آنها را مورد بحث قرار داد.

در بیش از 50 کشور، از جمله انگلستان، استرالیا و نیوزیلند، dapoxetine (نام تجاری Priligy)، SSRI سریع عمل، مجوز خاصی برای درمان انزال زودرس ارائه شده است.

در حالی که بعضی از پزشکان داپوکستین را توصیه می کنند، در بعضی موارد (روانشناختی) PE و همچنین “طول عمر” مجوز رسمی استفاده از آن را به مردی که همه این معیارها را برآورده می کند محدود می کند:

رابطه جنسی واژینال کمتر از دو دقیقه قبل از انزال است
پس از تحریک جنسی بسیار زیاد و قبل، در طی یا به زودی پس از نفوذ اولیه، و قبل از اینکه او می خواهد به اوج خود برسد، به طور مداوم یا مجددا انزال می یابد.
دچار ناراحتی شخصی یا مشکل بین فردی به دلیل انزال زودرس است.
کنترل ضعیف بر انزال دارد.

در طی 6 ماه گذشته سابقه در اغلب موارد انزال پیش از موعد در رابطه جنسی دارد.

عوارض جانبی از dapoxetine می تواند تهوع، اسهال، سرگیجه و سردرد باشد.
داروهای موضعی برای درمان انزال زودرس به آلت تناسلی اعمال می شود

گزینه دیگری برای مردان مبتلا به انزال زودرس یک درمان موضعی است – برای آلت تناسلی قبل از رابطه جنسی با کاندوم یا بدون آن استفاده می شود. این کرم های بی حس کننده موضعی تحریک را کاهش می دهد.

مثال های قابل توجهی شامل لیدوکائین یا پریلوکائین است که می تواند میزان زمان قبل از انزال را بهبود بخشد. با این حال، استفاده طولانی مدت از بیهوشی ها می تواند باعث بی حسی و از دست دادن نعوظ شود. حساسیت ایجاد شده توسط کرم ها ممکن است برای انسان قابل قبول نباشد و بیخوابی می تواند بر زن اثر بگذارد.

درمان های خانگی برای بهبود زود انزالی

در اینجا دو روش وجود دارد که می تواند برای مردان مفید باشد:

روش شروع و توقف – قصد دارد تا انسان کنترل انزال را بهبود بخشد. این بدان معنی است که متوقف کردن تحریک جنسی (توسط خود یا همسرش) در نقطه ای که احساس می کند او در حال انجام یک ارگاسم است، و از سرگیری حس یک ارگاسم قریب الوقوع است.
روش فشار دادن – شبیه به بالا، اما مرد به آرامی پایان انتهای آلت تناسلی خود را فشار می دهد – یا همسرش این کار را برای او انجام می دهد – برای مدت زمان مکث 30 ثانیه قبل از شروع مجدد تحریک.

تحریک بعد از این احساس کاهش یافته است. یک مرد تلاش می کند تا این سه یا چهار بار و تا چندین بار، قبل از اجازه دادن به خود، به انزال برسد. ضروری است که تمرین کنیم، و اگر مشکلی با انزال زودرس وجود دارد، ممکن است ارزش صحبت کردن با پزشک وجود داشته باشد.

علل انزال زود انزالی

عوامل روانشناختی

اکثر موارد زود انزالی مربوط به هیچ بیماری نیستند بلکه به دلیل عوامل روانشناختی هستند، از جمله:

بی تجربه بودن جنسی
مسائل مربوط به تصویر بدن
تازگی یک رابطه
تحریک بیش از حد
استرس ارتباطی
اضطراب
احساس گناه یا ناکافی
افسردگی
مسائل مربوط به کنترل و صمیمیت

این عوامل روانشناختی رایج ممکن است بر مردان مبتلا به انزال طبیعی عادی تأثیر بگذارد؛ چنین مواردی اغلب به عنوان ثانویه و یا به دست آمده، انزال زودرس نامیده می شود.

اعتقاد بر این است که اکثر موارد نادرتر و ماندگار تر – زود انزالی اولیه یا مادام العمر نیز به علت مشکلات روحی ایجاد می شود.

علل انزال سریع  اولیه یا مادام العمر اغلب می تواند به آسیب قبلی برگردد، مانند:

تدریس و تربیت دقیق جنسی
تجربیات تهاجمی از جنس
تهویه – به عنوان مثال، نوجوان یادبگیرد به سرعت انزال کند برای جلوگیری از خودارضایی

علل پزشکی زود انزالی

علل بیولوژیکی زود انزالی بسیار کمتر از موارد روانشناختی هستند. در موارد نادر، علت می تواند جدی تر باشد. موارد زیر ممکن است علل پزشکی زود انزالی باشد:

دیابت
مولتیپل اسکلروزیس
بیماری پروستات
مشکلات تیروئید
استفاده غیر قانونی مواد مخدر
مصرف الکل بیش از حد

چه تعداد از مردان زودانزالی را تجربه می کنند؟

اطلاعاتی که از طریق نظرسنجی ها بدست می آید، شیوع “خود گزارش شده” زودانزالی در مردان را در حدود 15 تا 30 درصد قرار می دهد. با این حال، شیوع زودانزالی و تشخیص پزشکی بسیار پایین است. این اختلاف آماری هیچ ربطی به رنج هایی که مردان با آن روبرو می شوند و معیارهای سخت برای تشخیص را رعایت نمی کنند را کاهش نمی دهد.

در یک تجزیه و تحلیل تقریبا 5000 مرد در نه کشور آسیا-اقیانوس آرام، 16 درصد از مردان معیارهای تشخیص زودانزالی را در ابزار تشخیص زودرس انزال (PEDT) پنج سوال مطرح کردند. احتمال PE در 15 درصد از پاسخ دهندگان یافت شد، در حالی که 13 درصد مردان خود گزارش زود انزالی دادند.

زود انزالی ابتدائی یا مادام العمر مضرترین مشکل در مردان است و شرایطی را مطرح می کند که مردان به ندرت رابطه جنسی بدون زایمان پیش از موعد تجربه می کنند. این شایع ترین شکل وضعیت است و تصور می شود حدود 2 درصد از مردان را تحت تاثیر قرار دهد.

با این حال، بیشتر شفاف تر تعریف می شود، زود انزالیرایج ترین شکل اختلال عملکرد جنسی مردان می شود.

تشخیص انزال زودرس

کتابچه راهنمای استفاده شده توسط روانپزشکان و روانشناسان برای تشخیص بالینی (به نام DSM-V) زود انزالی را تنها به عنوان یک اختلال جنسی تعریف می کند که شرح زیر است:

“انزال با حداقل تحریک جنسی قبل یا کوتاه مدت پس از نفوذ و قبل از آنکه فرد خواستش را داشته باشد. وضعیت ماندگار است یا مکرر اتفاق میافتد و موجب ناراحتی شدید می شود.”

یک پزشک سؤالات خاصی را مطرح می کند که به آنها کمک می کند تا علامت ها را ارزیابی کنند، از قبیل درخواست برآورد زمان پیش از انزال (به نام تأخیر). سوالات ممکن عبارتند از:

چقدر زود انزالی را تجربه می کنید؟
چه مدت این مشکل را داشتید؟
آیا این اتفاق می افتد در هر برخورد جنسی و یا فقط در زمان های خاص؟
چه مقدار تحریک را به ارمغان می آورد؟
چگونه زود انزالی بر فعالیت جنسی شما تاثیر گذاشته است؟
آیا می توانید انزال خود را تا بعد از نفوذ به تاخیر بیاندازید؟
آیا شما یا شریک زندگی خود را ناراحت یا ناامید می کنید؟
چگونه زود انزالی بر کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارد؟

 

No votes yet.
Please wait...

موضوعات

logo