#


وسایل و پوشاک کودکان

11 جولای 2018 بدون نظر 1783 بازدید

وسایل و پوشاک کودکان

No votes yet.
Please wait...

وسایلی که کودکان احتیاج دارید

قبلا این وسائل را تهیه نمائید

بعضی از مادران حوصله خرید وسایل لازم را قبل از تولد نوزاد ندارند ولی تهیه قبلی این لوازم دارای مزایای زیادی است، بطوریکه در مباحث قبالی مالاحنله کرده اید بعضی از مادران هنگام پرستاری و تغذیه نوزاد خیلی زود خسته و دلسرد میشوند و در این حال، کار بسیار کوچکی مانندخریدن چند سرپستانک ، یک عمل واقعه شاقی بنظر میرسد. عده ای از این مادران بمن گفته اند که ددفعه دیگر همه چیز حتی سوزن و سنجاق لازم را مدتها قبل از زایمان تهیه خواهیم کرد.

چه چیزهائی برای پرستاری از علفل احتیاج دارید ؟ در واقع قانون مطلقی وجود ندارد ولی چند پیشنهاد بشما میکنم :

جای خواب

شاید میل داشته باشید که یک تخت فلزی کوچک زیبا با مالانه ابریشمی برای طفل تهیه نمائید ولی بدانید که برای نوزاد نوع تخت اهمیتی ندارد . تنها چیزی که او احتیاج دارد چیزی است که طرفینش لبه ونرده داشته باشد که از سقوط طفل در موقع غلتیدن جلوگیری نمایدو ته آن سفت بوده و تشک نرمی داشته باشد مانند یک گهواره، یا یک زنبیل یا یک جعبه و کشوی میز که هریک : کار همان تخت زیبای فلزی را خواهد کرد . تشک های لاستیکی یا موئی اگر چه قدری گران است ولی در عوض شکل و حالت اصلی خود را همیشه ثابت نگاه می دارد ممکن است موی حیوانات خصوصا موی خوک تولید حساسیت در بچه ایکه استعداد و سابقه آلرژی در فامیل دارد بنماید . برای جلو گیری از این پیش آمد بهتر است که تشک را در کیسه بادی که برای این منظور ساخته شده است قرارداد ) از تا گرین پاک پتو و ملافه کردن آن میتوان یک تشک ساخت. از متکای نرم بعنوان یک تشک استفاده ننمائید زیرا ممکن است نوزاد بوسیله آن خفه شود و بهتر است که اصولا از متکا استفاده نکنید لبه و نرده های گهواره یا تخت فلزی را بایستی از داخل پارچه پیج کرد تا دست و پای چه زخمی نشود.

حمام دادن و لباس پوشاندن

میتوانید طفل را در رو شونه های بزرگ آشپزخانه ، در وان چینی پادر لگن های بزرگ و جادار، حمام و شست وشو بدهید ، حمام دادن و لباس پوشاندن بچه بهتر است روی یک تخت پایه کوتاه که مادر روی آن بتواند بنشیند (ببلندی ۵۰ سانتیمتر ) ویا روی نیمکت و سکوی بلند که مادر در مقابل آن بایستد انجام گیرد. در کنار روشوئی بزرگ آشپزخانه مادر می تواند روی یک چهار پایه مناسب بنشیند . بهترین وسیله برای حمام و شست وشو دادن طفل ، وان هائی است که از چوب واتر پروف ساخته شده ولی نسبت گران است. این وان چوبی ، بر روی چهار چوبهای یاساق های بلند ، آویزان است و بلندی آن طوری است که کمر مادر را در موقع شست وشوی طفل ناراحت نمی کند و هنگامیکه شست و شو تمام شددر بالای وان پارچه ایست که بوسیله آن میتوان بچه را خشک کردو لباس پوشاند.

سایر وسائل

سنجاق قفلی ۔ میزان الحراره برای نشیمن ۔ در حدود نیم کیلو پنبه هیدروفیل – یک تکه کوچکی از پنبه را بنوک چوبی بپیچید و ترشحات خشک بینی و گوش خارجی را بوسیله آن تمیز کنید . قطر؛ ویتامین های ACD با تجویز دکتر صابون که نوع ملایم آن رضایت بخش تر است.

ظرف برای کهنه های بچه این ظرف بایستی ۱۰ لیتر (۳ گالن) بوده، زنگ ترند و سرپوش داشته باشد . داخل این ظرف ممکن است یا ورقد پلاستیک قرار داد تا از زنگ زدن آن جلوگیری شود . بعضی از مادران دو ظرف دارند یکی برای کهنه های تر و آلوده بادرار و دیگری برای کهنه های آلوده بمدفوع که محتون محلول صابون است.

لباسهای مورد احتیاج طفل دارد

لباس خواب بافتنی – خیلی خوب و راحت است و طفل می تواند در اوقات بیداری و برای مهمانی نیز بپوشد. انتهای آستین این لباسها بصورت دستکش ساخته شده است تا طفل نتواند خود را بخار اند) که در صورت لزوم میتوان آنراباز کرد. لباسهای کوتاه در تابستان و لباسهای بلند در زمستان بهتر است زیرا در صورتیکه طفل پتو سر و ملافه را پس بزند رویش باز نمیماند. سه یا چهار عدد از این لباسها تهیه نمائیدو اگرو با گوشه تمیزش (اگر تمیز مانده باشد) صورت طفل را هم میشود پاک کرد.

کهنه ها- اگر در شهر زندگی میکنید و امکانات مالی هم فراهم است بهتر است تهیه و شست و شوی کهنه هارا بعهده سرویس کهنه شوئی واگذار کنید که هم وقت و انرژی شما صرفه جویی شود و هم شستن و خشک کردن آنها فضای زیادی را اشغال ننماید.

بهترین نوع قماش برای کهنه های بچه تنزیب، پنبه و فلانل است. کهنه های تنزیبی زود خشگی میشود ولی ادرار را به خصوصا در بچه های بزرگتر نمی تواند نگاه دارد. یک دوجین کافی است مشروط بر اینکه آنها را هر روز بشوئید و بعنوان حوله و ملافه از آنها استفاده ننمائید. شش دوجین تمام احتیاجات شما را برطرف میسازد. نوع بزرگش را بخرید.

آستر کهنه (چندان ضرور نیست)، آستر کهنه ها عبارت است از قطعاتی از کاغذ که باندازه کهنه بریده میشود و در هنگام روز و یا در ساعاتی که طفل معمولا اجابت مزاج میکند لای کهنهها گذاشته میشود تا از آلوده شدن کهنهها حتی المقدور جلوگیری بعمل آید.

آسترهای نایلونی نیز هست که تا اندازه ای از خیس شدن پوست طفل جلوگیری میکند.

شلوار لاستیکی- پوشاندن شلوار لاستیکی روی کهنه ها، خصوصا وقتی که با او از منزل بیرون میروید، فوق العاده کار خوب و مفیدی است . پوشاندن آن در منزل بسته بوضع پوست طفل و رانهای طفل است. بدون شلوار لاستیکی، ادرار طفل جذب کهنه و لباسهای طفال شده بتدریج خشک میشود ولی با شلوار لاستیکی ادرار مدت مدیدی لای پا در مجاورت پوست میماند و باعث قرمزی و سوختگی پوست این ناحیه میشود، بنابراین تا وقتی که پوست ران و کفل های طفل سالم است پوشاندن شلوار لاستیکی مانعی ندارد ولی وقتی پوست قرمزی و سوختگی پیدا کرد باید آنها را در آورد شست وشوی روزانه شلوار لاستیکی الزامی است.

شلوار لاستیکی ممکن است دکمه دار یا کش دار باشد . شلوار نایلونسی دیرتر خراب میشود. کش لبه شلوار اگر در لیفه نرمی دوخته شده باشد کمتر پوست را اذیت میکند.

کیسه خواب – از شش ماهگی ، هنگامی که طفل درتختخواب خود زیاد می غلطد، بعضی از مادرها طفل را در کیسه خواب میخوابانند تا لحاف و پتو را از روی خود پس ترند . کیسه های خواب باشکال گوناگون و از انواع مختلف ساخته شده است بنابراین در هوای ملایم از نوع پنبه ای و نازک و در هوای سرد از نوع پشمی و نایلونی آن باید استفاده کرد.

در ضمن باید دانست که هیچوقت لزومی ندارد پوشش طفل از بزرگسالان بیشتر باشد، بلکه گاهی باید کمتر باشد.

اگر زیپ کیسه خواب از کردن تا پا امتداد داشته باشد خیلی بهتر است.

لباسهای مختلف دیگر – کلاه های بافتنی برای پوشاندن سر و کردن در هوای سرد بیرون یادر موقع خواب در اطاق های سرد توصیه میشود . ولی در هوای ملایم گذاشتن کلاه لزومی ندارد . بعضی از نوزادان دوست ندارند که کلاه پسر بگذارند، تا زمانیکه بچه نمی تواند بنشیند و در هوای سرد حیاط نمی تواند بازی کند ، احتیاج بجوراب و کفش ندارد . لباس های رو ، البته نوزادان رازیبا و دوست داشتنی میکند ولی پوشاندن و کندن آنها برای مادر و نوزاد هردو اسباب زحمت بوده لذا چندان ضرور بنظر نمیرسد.

ملافه جات

ملافه واتر پروفی از جنس پلاستیک بالاستیک، بهترین نوع آنها نوعی است که در زیر و روی آن ملافه فلانل پوشانده شده باشد زیرا مزایای زیادی دارد: سرجایش می ماند و ملافه روی آن سر نمیخورد ، بدن بچه اگر با آن تماس حاصل کند طوری نمیشودو چون در زیر بچه همیشه مختصری جریان هوا وجود دارد احتیاج بگذاشتن لحاف نیست و این خود نوعی صرفه جوئی است ولی در هوای گرم در هر حال لازم است لحافی روی آن گذاشته شود. اگر این ورقه پلاستیکی بعلت ادرار تر شود، بایستی هر روز آنرا شست لذا بدو ورقه پلاستیکی احتیاج دارید.

ملافه پلاستیکی باید بتدری بزرگ باشد که بتوان لبه های آنرا از اطراف زیر تشک کرد والا خود تشک خیس خواهد شد. ضمنا این نکته را بدانید که تشکهائیکه ورته پلاستیکی روی آن دوخته شده چندان خوب نیست زیرا بتدریج ادرار در آن نفوذ کرده منعفن میشود. یکی دو تای دیگر از این ملافه های فلانل دار سردست داشته باشید .. یکی برای زیر نشیمن بچه و یکی هم برای روی زانوی مادر در موقع شیر دادن طفل.

لحاف اگر از ملافه پلاستیکی بدون فلانل استفاده میکنید لازمست آنرا با الحانی بپوشانید زیرا بدین وسیله ادرار جذب شده و مختصری هم جریان هوا در زیر نوزاد تولید میشود. در غیر این صورت پوست بدن در معرض رطوبت ادار و گرمای زیاد قرار خواهد گرفت. تعداد لحاف بستگی بفاصله زمانی شست و شوی آنها و میزان ادار طفل دارد در هر حال سه الی شش عدد بنظر کافی میرسد.

ملافه پارچه ای- در حدود ۳ تا ۱ عددلازمست . پارچه های پنبه ای و نرم آن از بهترین نوع است که بسهولت شسته شده، زود خشک میشود و نیازی باتو کردن هم ندارد.

پتو – تعداد پتوها منوط بدرجه حرارت هوا است. بهتر است پتو سبک وزن باشد (از همه بهتر شالهای بافته و بعد از آن فلانل است) زیرا هنگامیکه بچه را از گهواره بیرون می آورید بهتر بدور او پیچیده میشود، در هوای سرد پتوهای پشمین بهترین نوع پتو است که هم سبک وهم گرم است .

No votes yet.
Please wait...
برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *