مجله ماشین

در هفته ی پنجم بارداری چه تغییراتی در مادر و جنین اتفاق می افتد؟
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

در هفته ی پنجم بارداری چه تغییراتی در مادر و جنین اتفاق می افتد؟

تغییرات کودک شما در این هفته

جنین بسیار کوچکی در داخل رحم شما در حال رشد کردن می باشد. در این مرحله، جنین به اندازه یک دانه ی کوچک کنجد می باشد و هیچ شباهتی به بچه ی یک انسان ندارد و شباهت زیادی به بچه ی قورباغه دارد. جنین متشکل از سه لایه ی اکتودرم، مزودرم و اندودرم می باشد که بعد ها اعضا و بافت های بدن جنین را تشکیل می دهند. قسمتی از سلول های این جنین، در حال به وجود آوردن اعضای بزرگ بدن مانند کلیه ها و کبد می باشند و مجرای عصبی او نیز در نخستین مراحل رشد خود قرار دارند. این لوله عصبی که بعد ها مغز،نخاع، اعصاب و ستون فقرات کودک شما را تشکیل خواهد داد، در لایه ی اول به نام اکتودرم شروع به رشد می کند.

همین طور این لایه در نهایت پوست، مو، ناخن ها، غده های سینه، غده های مربوط به تعریق، و نیز مینای دندان های کودک را به وجود خواهد آورد. قلب و دستگاه گردش خون جنین در لایه ی دوم یا مزودرم، تشکیل خواهد شد. حفره های قلب کوچک جنین در این هفته شروع به شکل گیری می کنند و قلب او نخستین تپش های خود را آغاز کرده و شروع به پمپاژ کردن خون می کند. همچنین در لایه ی مزودرم ماهیچه ها، غضروف ها، استخوان و بافت های زیرین پوست تشکیل خواهد شد. در لایه ی سوم یا همان اندودرم ریه ها، روده ها، دستگاه ادرای اولیه و نیز تیروئید، کبد و لوزالمعده تشکیل می شود. در همین زمان است که جفت اولیه و بند ناف، که مسئول تامین تغذیه ی جنین و اکسیژن رسانی به او را بر عهده دارند در حال فعالیت می باشند.

هفته ی پنجم بارداری

تغییراتی که در این هفته در خود شما اتفاق می افتد

چنانچه علائم و ناراحتی های ناشی از بارداری هنوز در شما بروز نکرده است، در این هفته حتما نمایان خواهد شد. احتمالا شما نیز مانند بسیاری از زنان دیگر به حالت تهوع و استفراغ که ممکن است در هر ساعتی غیر صبح نیز رخ بدهد، درد پستان، احساس بی حالی و خستگی، تکرر ادرار دچار شوید. به هیچ وجه نگران نباشید زیرا همه ی این موارد ذکر شده طبیعی و نرمال می باشند حتی اگر شما به دلیل دچار شدن به آن ها به ستوه بیایید و اذیت شوید. فقط به این نکته توجه کنید که ابتلا به این موارد قسمتی از بارداری هستند و هیچ یک از آن ها دائمی نیستند و برای همیشه باقی نمی مانند.

اشخاصی که در اطراف شما هستند هیچ علامتی از رشد شگفت انگیزی که درون بدن شما در حال اتفاق افتادن می باشد را نمی بینند. به شما توصیه می شود که در این مرحله از بارداری برای خود برنامه ی منظم ورزشی داشته باشید و چنانچه از قبل برنامه ای برای ورزش کردن داشته اید آن را ادامه دهید. با انجام ورزش شما می توانید میزان کشیدگی عضلات خود، قدرت آن ها و نیز میزان استقامت و تحمل آن ها را به حد مناسبی افزایش دهید.

هفته ی پنجم بارداری

علاوه براین ورزش به شما کمک می کند تا با افزایش وزنی قرار است تحمل کنید، راحت تر کنار بیایید و برای روبه رو شدن با مرحله های سخت تر بارداری آماده شوید. همچنین اگر برنامه ی منظمی برای ورزش کردن داشته باشید، بعد از زایمان نیز درک خواهید کرد که برگشتن به حالت قبل از بارداری برای تان آسان تر خواهد بود. می توانید یک فعالیت ورزشی متعادل و بدون خطر را که به آن علاقه داری را انتخاب کنید، ورزش هایی مثل پیاده روی و شنا از آن دسته ورزش هایی هستند که مناسب خانم های باردار می باشند.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
logo

8 Comments

 • نادیا گفت:

  جنین در هفته ی پنجم اندازه ی یه دونه خشخاش

 • مهری گفت:

  بسیاری از زنان دیگر به حالت تهوع و استفراغ که ممکن در هر ساعتی رخ بدهد، درد پستان، احساس بی حالی و خستگی، تکرر ادرار دچار شوند

 • لاله گفت:

  در این مرحله از بارداری برای خود برنامه ی منظم ورزشی داشته باشید

 • پریسا گفت:

  قلب و دستگاه گردش خون جنین در هفته ی پنجم بارداری تشکیل میشه

 • نرگس گفت:

  درد و حساس شدن پستان از علائم شایع در هفته ی پنجمه

 • سوگل گفت:

  جفت اولیه و بند ناف، که مسئول تامین تغذیه ی جنین و اکسیژن رسانی به او را بر عهده دارند در حال فعالیت می باشند در هفته پنجم بارداری

 • سایرا گفت:

  حفره های قلب کوچک جنین در هفته پنجم شروع به شکل گیری می کنند و قلب او نخستین تپش های خود را آغاز میکند

 • نوشا گفت:

  بی حالی و خستگی، تکرر ادرار از علائم هفته ی پنجم بارداری می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *