مجله ماشین

راهنمایی هایی برای هفته سی و یکم بارداری
No votes yet.
Please wait...

هفته سی و یکم بارداری

  • در یک کلاس شیردهی شرکت کنید.
  • یک کتاب شیردهی بخرید.
  • غذا بخورید حتی اگر گرسنه نباشید.
  • با مشکلات تنفسی مقابله کنید.

در این هفته مواظب چه چیزهایی باشید!

کاهش حرکت جنین: اگر متوجه کاهش تعداد لگدهای کودک با طول کشیدن انجام آنها شدید یا اینکه کودک تعداد حرکت لازم را نکرد، فورا به پزشک خود بگویید! گاهی اوقات، فقط به بی توجهی و درد کمرتان مربوط می شود ولی باید پاسخ صحیح را از پزشک یا مامای خود بگیرید.

تورم : به تورم ناگهانی صورت با دست ها توجه کنید که علامت فشارخون ناشی از بارداری یا مسمومیت قبل از زایمان است. تورم معمول در زمان بارداری یکدفعه ایجاد نمی شود و بعد از مدتی استراحت برطرف می شود و معمولا شدید هم نیست.

سردرد: سردردهای شدید می تواند نشانه مشکلاتی در فشارخونتان باشد و تشخیص آن با پزشک است. گاهی اوقات، سردردها فقط با هورمون های دوران بارداری مرتبط اند ولی در موارد دیگر آن ها با نشانه های دیگری مانند فشارخون ناشی از بارداری یا مسمومیت قبل از زایمان همراهند.

تاری دید، تاری دید هم می تواند به سبب فشارخون ناشی از بارداری یا مسمومیت قبل از زایمان باشد و باید فورا به پزشک گزارش شود.

خونریزی یا لکه های خون: جز اینکه به تازگی رابطه جنسی، آزمایش واژینال یا سونوگرافی واژینال داشته اید (که همه اینها میتونند باعث خونریزی اندکی شوند)، به شما توصیه میکنیم لکه های خون قرمز یا قهوه ای را به پزشک خود گزارش دهید.

درد شکم یا کمر درد کمر یا شکم میتواند به سبب انقباض یا اتساع زودهنگام دهانه رحم و نشانه زایمان زودرس بالقوه باشد.

بیش از شش انقباض در ساعت: این امر نشانه زایمان زودرس است. انقباض پدیده ای معمول است ولی نه به این تعداد.

ترشح مایع از واژن: این می تواند نشانه پارگی زودهنگام کیسه آب باشد. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید این پارگی کیسه آب است یا ترشح معمول واژن.

هرگونه نشانه غیرمعمول یا مشکل آفرین را فورا با پزشک خود در میان بگذارید!

ویژگی های جسمی

در اوایل دوران بارداری، احتمالا تعداد هفته بارداری را که گذرانده بودید می شمردید ولی حالا دیگر تعداد هفته های باقی مانده را می شمارید. این عمل می تواند همزمان هم باعث هیجان و هم باعث اضطراب شود.

اگر دارید با آرامش و خوشحالی به پیش می روید، به خاطر این است که میدانید باردارید ولی هنوز هم احساس نگرانی می کنید. در این مدت باقی مانده، شما با امیدواری کارهایی خواهید کرد تا هر چه بیشتر احساس آرامش کنید.

وضعیت جنین

کودکتان اکنون بیش از ۱۴۰۰ گرم وزن دارد. چربی قهوه ای رنگی از چند هفته گذشته زیر پوست کودکتان ذخیره شده و پوست او را از رنگ متمایل به قرمز به صورتی تبدیل کرده است. ناخن های کودک دارد رشد می کند به اندازه ای برسد که بعد از تولد نیاز به کوتاه کردن داشته باشد. حتما در وسایل زایمان خود یک ناخن گیر هم بگذارید!

ویژگی های دوران بارداری

در یک کلاس شیردهی شرکت کنید.

شیردهی کاری طبیعی است ولی هم برای شما و هم برای کودک یک مهارت آموختنی است. یک کلاس شیردهی خوب اصول شیردهی را به شما می آموزد. انتظار می رود در این کلاس موارد ذیل را بیاموزید:

* فایده های شیردهی

* مکانیزم شیردهی

* حالت صحیح کودک

* شناخت حالت چسباندن خوب کودک به سینه

* چگونگی آغاز شیردهی

* چگونگی تشخیص اینکه کودک سیر شده است یا نه

* مشکلات احتمالی و چیزهای مزاحم

* کی و کجا برای شیردادن پناه بگیرید.

کلاس ها می توانند دربردارنده موارد زیر هم باشند:

* انتخاب یک شیردوش

* پرستاری کودک در انظار دیگران

نگهداری شیردوشیده شده

* مسائل شیردوشی

* شیردهی و رفتن به سر کار

* شروع غذاهای جامد.

بهترین راه برای پیدا کردن کلاس شیردهی این است که با بیمارستان محلی، زایشگاه یا شیرخوارگاه تماس بگیرید. هنگام جستجوی کلاس مناسب پرسش های زیر را به خاطر داشته باشید:

*چه کسی تدریس می کند؟

* آیا مربی یک پزشک متخصص شیردهی، مشاور شیردهی با یک مشاور با سابقه است؟

* چند نفر مانند شما در این کلاس خواهند بود؟ از چه کسی دعوت شده است؟

* آیا دانش آموزان فقط مادران هستند؟ آیا می توانید مادربزرگ ها را هم با خود به کلاس ببرید؟

* کلاس در چه زمانی برگزار می شود؟

* کی باید ثبت نام کنید؟

* آیا در کلاس ویدئوهم خواهد بود؟

یک کلاس شیردهی باید تا اندازه ای کوچک باشد. تا شما بتوانید پرسش های خود را مطرح کنید. بعضی اوقات، پرسش های خیلی شخصی را هم می توانید بپرسید. امید است حالت های مختلف شیردهی را با استفاده از عروسک تمرین کنید.

شما باید وقت کافی برای صحبت با دیگر مادران و تماشای ویدئوی آموزشی هم داشته باشید.

یک کلاس باید انتظارهای حقیقی شما را درباره چگونگی انجام شیردهی و تعداد دفعات آن برآورده سازد. شوهرتان را هم با خود به کلاس ببرید تا بفهمد چه چیزهایی در شیردهی مطرح است. در زمان شیردهی، به ویژه در روزهای اول زایمان، به پشتیبانی شوهر خود و احيانا اطرافیانتان نیاز دارید.

اگر کلاس خیلی خوب نباشد، چه کنید

اگر در کلاسی شرکت می کنید و می بینید که خودتان بیش از آن مربی اطلاعات دارید یا اینکه مطالب این کلاس با آنچه از قبل میدانسته اید متناقض است چه کار باید بکنید؟

ابتدا شما باید کلاسی را پیدا کنید که نیازهایتان را برآورده سازد. گام های اولیه یافتن کلاس را تکرار کنید و کلاس دیگری پیدا کنید. حتی ممکن است بخواهید قبل از شرکت در کلاس با مربی آن مصاحبه کنید.

زمانی که آماده رفتن به کلاس شدید یا کلاسی را که انتظارهای شما را برآورده می سازد کامل کردید، به مدیریت آن کلاس قبلی نامه بنویسید و نگرانی های خود را بیان کنید و انتقادهای سازنده تان را مطرح نمایید. شما می توانید راه هایی برای بهبود کلاس آنها مانند بازآموزی یا تغییر مربی یا تغییر برنامه کاری را هم پیشنهاد بدهید.

یک کتاب شیردهی بخرید

یک کتاب شیردهی خوب برای هر مادر جدیدی لازم است. بهتر است قبل از زایمان این کتاب را بخرید تا بتوانید با فرصت کافی آن را بخوانید. این کار به شما اجازه می دهد تا پرسش های خود را مطرح کنید و قبل از به دنیا آمدن کودک آنچه را که لازم است بیاموزید. کتابهای شیردهی زیادی وجود دارد ولی فایده های همه آنها یکسان نیست.

یک کتاب با دستورهای بد یا منسوخ می تواند برای شما، کودکتان و تجربه شیردهی تان زیان آور باشد بنابراین عاقلانه انتخاب کنید!

پیش از همه از دوستانی که با موفقیت شیر می دهند نظرخواهی کنید. در مورد کتاب هایی که مفید یا روشن بینانه است نظر بخواهید. همین سؤال ها را از متخصص شیردهی، مربی شیردهی، پزشک و متخصص اطفال خود بپرسید. موارد توصیه شده را با خود به یک کتاب فروشی ببرید و دنبال آنها بگردید و زمانی که تصمیم گرفتید چه کتاب یا کتاب هایی را می خواهید، آنها را بخرید.

می توانید حتی یک کتاب دست دوم هم از دوستانی که از آن استفاده کرده اند بخرید یا قرض کنید. شما میتوانید بسیاری از کتاب ها را در فهرست هدیه ها بنویسید و بالاخره به فروشگاه های کتاب های دست دوم، کتاب فروشی های بارداری و حراجی ها سر بزنید.

این محلها برای پیدا کردن کتاب های دست دوم خوب اند.

اگر عنوان بخصوصی را در نظر ندارید، باز هم می توانید کتاب های مفیدی در این عنوان پیدا کنید. به موارد ذیل توجه کنید:

* آیا این کتاب را یک متخصص شیردهی تألیف کرده است؟

* آیا اطلاعات پزشکی دارد؟

* آیا متخصصان آن را خوانده اند و مورد پسندشان است؟

* آیا تصویرهای واضحی از حالت های شیردهی و طرز چسباندن کودک به سینه مادر را دارد؟

* آیا محتوای آن قابل فهم و آسان است؟

در نظر داشته باشید کتابی که در زمینه شیردهی میخرید دوست نیمه شبی شما خواهد شد. با بخش هایی از کتاب که برایتان مفید است آشنا شوید و آن را برای مراجعه سریع در دسترس قرار دهید.

حتی اگر گرسنه نیستید غذا بخورید

همچنان که رحمتان بزرگ می شود ممکن است احساس سیری کنید، اشتها نداشته باشید یا ممکن است حتی غذاخوردن را فراموش کنید. معمولا، شما به فرمان بدنتان گوش می دهید ولی در این مورد شما و کودکتان به غذای خوب نیاز دارید و باید به فرمان آنها گوش دهید).

اگر شما از نوعی هستید که غذاخوردن را فراموش می کنند، می توانید کارهایی انجام دهید. ساعتی را تنظیم کنید تا برای غذاخوردن یا میان وعده تان زنگ بزند یا برای غذاخوردن با دیگران قرار بگذارید؛ برای مثال، با یکی از همکارانتان ساعت معینی را برای نهارخوردن تعیین کنید یا برای مثال صبحانه یا شام را با یک نفر دیگر با هم میل کنید.

اگر به یاد غذا خوردن می افتید ولی میل ندارید، مسئله تان مشکل تر است. به جای چسبیدن به وعده های غذا (صبحانه، نهار، شام)، هروقت گرسنه شدید غذا بخورید.

شما میتوانید به خود این آزادی را بدهید که هر غذایی شد بخورید تا فقط کالری بگیرید. غذای کامل خوردن را کنار بگذارید و غذای کم ولی مکرر بخورید که برای دوران بارداری مناسب است. اگر بتوانید همیشه غذاهای میان وعده ای همراه داشته باشید، خیلی خوب است. غذاهای میان وعده ای مانند میوه تازه، آجیل ها و دیگر مواد چیزهای خوبی برای گرسنه نماندن است. گاهی اوقات، دیدن یک چیز خوشمزه که در کیف خود دارید سبب غذا خوردنتان می شود. با خوردن چند لقمه یا گاز زدن آنها به تغذیه خود و نوزادتان کمک خواهید کرد.

با مشکلات تنفسی برخورد کنید

همچنان که کودکتان بزرگ می شود، رحمتان به طرف بالا منبسط می گردد. معنی آن این است که باید جا باز شود و این اعضای داخلی شما و دنده ها هستند که باید جا بدهند. دنده های شما فقط می توانند کمی منبسط شوند تا به رحم و اعضای داخلی جابه جا شده تان جا بدهند.

همچنان که اعضای شما به طرف بالا حرکت می کنند، تنفستان دشوار می شود؛ چون ریه ها دیگر مانند قبل جای منبسط شدن ندارند. نفستان کم کم تا پایان دوره بارداری تنگ و تنگ تر می شود.

بعضی چیزها این مسئله را تشدید می کند. آدم مجبور است گاهی بخوابد یا دراز بکشد که این هم به ریه ها فشار بیشتری وارد می کند و خوابیدن با تنفس را مشکل می سازد. در این وضعیت، بهترین کار این است که قسمت بالای بدن خود را بالا ببرید. میتوانید هنگام خوابیدن یک یا دو بالش زیر سر خود بگذارید.

بعضی خانم ها به این نتیجه می رسند که صندلی های خواب (راحتی) چیز خوبی برای این منظور است.

مادرانی که دوقلو(یا بیشتر) باردارند یا کیسه آب سنگینی دارند بیشتر در معرض مشکلات تنفسی قرار می گیرند. بعضی خانم ها قبل از این دچار مشکلات تنفسی شده اند یا مشکلاتشان بیش از دیگران است. اگر احساس نفس تنگی کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که مشکل دیگری نداشته باشید.

خوردن غذاهای راحت (حاضری) خوشمزه در مواقعی که احساس گرسنگی نمی کنید تاکتیک دیگری برای افزایش کالری بدن شماست.

شور مادرشدن

شما ممکن است در این مرحله به فکر زدن موهای خود بیفتید. شاید از سبک موهای خود خسته شده اید یا می خواهید مدل دیگری داشته باشد. در این زمان، به شما نصیحت می کنیم: هیچ کار جدی یا سختی را انجام ندهید. شواهد نشان می دهد خانم های بارداری که می خواهند وضع ظاهری خود را تغییر دهند به جای اینکه به فکر صحیح پاسخ دهند، به هورمون ها پاسخ می دهند! قبل از تأسف درباره کارهای انجام نشدنی مدلی را انتخاب کنید که برای مادرشدن مناسب است! چیزی که نگهداری آن آسان و در عین حال زیبا هم باشد.

No votes yet.
Please wait...
logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *