مجله ماشین

خطراتی که بیماری ایدز مادر بر روی جنین دارد
Rating: 4.6/5. From 7 votes.
Please wait...

خطراتی که بیماری ایدز مادر بر روی جنین دارد

بیماری ایدز در بارداری

طبق آخرین آماری که از وزارت بهداشت به دست آمده، تقریبا 34هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز در کشور ما شناسایی شده اند ولی نتیجه کلی این را نشان می دهد که بین 70تا 100هزار نفر به این ویروس مبتلا هستند که تا کنون بیش از نمی از آنان هنوز شناسایی نشده اند.

ابتلا به بیماری ایدز اخیرا یک معضل در جهان می باشد که نام آن با ترس برده می شود. زمانی که دستگاه دفاعی بدن دچار نقص می شود و این نقص خود را به صورت مجموعه ای از علائم نشان دهد فرد به بیماری ایدز مبتلا شده است. همچنین این بیماری توسط ویروس اچ آی وی به وجود آمده و انتقال می یابد.

ایدز

ایدز

ویروس اچ آی وی مانند بیشتر ویروس های دیگر به صورت انگلی زندگی می کند، به این معنی که وقتی این ویروس به بعضی از سلول های دفاعی بدن وارد می شود در آن ها تغییراتی ایجاد کرده و خیلی سریع تکثیر می شوند و نیز تعداد آن ها در خون بیمار افزایش می یابد و در آخر این سلول های دفاعی را تخریب کرده و باعث می شود سیستم دفاعی بدن دچار اختلال شده و ایجاد ضعف در سیستم ایمنی بدن می شود.

زمانی که این ویروس وارد بدن می شود دیگر بدن توان رویارویی با بیماری های مختلف را نداشته و عوامل بیماری زایی که در یک شخص سالم هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی کند ممکن است یک فرد مبتلا به ایدز را به بیماری خاصی مبتلا کند.

خطراتی که بیماری ایدز روی جنین دارد

هم اکنون در کشور ما بیماری ایدز از جزو مشکلات و مسائل خطرساز بهداشتی به شمار نمی رود، اما بر اساس نتایجی که نشان می دهد از سال 1366که اولین مورد این بیماری در کشور شناسایی شد و نیز قرار گرفتن ایران در قاره آسیا که روز به روز این بیماری رو به افزایش می باشد سبب شده است که برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری به دنبال راه های تاثیرگذاری باشند.

ایدز

ایدز

بیماری ایدز و خطرات آن در بارداری

ویروس ایدز به طرق مختلف منتقل می شود که یکی از راه های انتقال آن از مادر حامله به جنین می باشد. این ویروس ممکن است در زمان بارداری، زایمان و یا زمان شیردهی از مادر به کودک منتقل شود.

درصد انتقال ویروس ایدز از مادر به جنین بین 5تا7درصد می باشد. در نوزادانی که با روش سزارین متولد می شوند هم این انتقال ویروس دیده شده است. همچنین شیر دادن نیز از راه های انتقال ویروس ایدز می باشد. اما به این دلیل که مزایای شیردهی با سینه مادر بیشتر است و درصد انتقال نیز از این طریق کمتر می باشد به همین علت اکثر متخصصان به مادران پیشنهاد می کنند که به فرزند خود شیر بدهند.

تقریبا یک سوم کودکان از طریق انتقال از مادر به این ویروس مبتلا می شوند، و این کودکان به این دلیل که انتقال ویروس خیلی سریع منجر به بیماری ایدز می شود شان زنده ماندشان کاهش می یابد.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت در این زمینه گفته است: که از سال 1394طرح آزمایشی غربالگری برای زنان باردار در منطقه های تحت پوشش بعضی از دانشگاه های علوم پزشکی بوده اند صورت می گیرد و از این پس باید تمام زنان باردار تست اچ آی وی دهند.

ایدز

ایدز

بیماری ایدز و راه های درمانی در بارداری

در خصوص طرح پیشگیری از انتقال ویروس ایدز از مادر به کودک که از سال 1393در بعضی از دانشگاه ها انجام می شود افسر کازرونی افزود: از مادران بارداری که مشکوک به این بیماری می باشند و تحت مراقبت نیز هستند تست اچ آی وی گرفته می شود. چنانچه جواب این تست مثبت باشد برای تشخیص قطعی تر فرستاده شده و چنانچه تایید شود که مادر مبتلا به اچ آی وی است خیلی سریع درمان را برای او انجام می دهند.

این درمان سبب می شود که درصد انتقال این ویروس از مادر به جنین که تقریبا بین 35تا40درصد است به کمتر از دو درصد کاهش یابد.

همچنین رییس اداره ایدز وزارت بهداشت و درمان در خصوص این طرح آزمایشی افزود: از آغاز امسال این طرح زنان بارداری که در مناطق حاشیه ی تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی هستند را پوشش داده و تا سال آینده تمام زنان باردار در کل کشور پوشش داده می شوند.

بیشتر مادرانی که تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند توانستند نوزادان سالمی را به دنیا بیاورند.

وی در ادامه این طرح پیشگیری از ایدز خاطر نشان کرد: تدوین این برنامه با همراهی برخی از سازمان ها از جمله ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان زندان ها، وزارت رفاه و سازمان بهزیستی صورت گرفته و در سال 1394به تصویب رسیده است. حال که زمان اجرای این طرح فرا رسیده تمامی سازمان ها باید همکاری کنند.

Rating: 4.6/5. From 7 votes.
Please wait...
logo

3 Comments

  • ناظری گفت:

    ممکن است مادری بیماری ایدز داشته باشد ولی به فرزند منتقل نشود

  • بهرامی گفت:

    ویروس ایدز میتواند در زمان بارداری، زایمان و یا زمان شیردهی از مادر به کودک منتقل شود.

  • بهرامی گفت:

    ویروسhiv در زمان بارداری، زایمان و یا زمان شیردهی از مادر به کودک منتقل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *