مجله ماشین

تربیت کودک با روش خشم گرفتن؛ درست یا نادرست؟!
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

تربیت کودک با روش خشم گرفتن؛ درست یا نادرست؟!

دومین روشی که والدین از کتک زدن استفاده می کند روش خشمگین شدن است. این روش، متداولترین و در عین حال خطرناکترین روش به حساب میآید. وقتی عصبانی می شوید و کودک خود را کتک میزنید، مسایل گوناگونی به وجود میآید. به کودک خود یاد می دهید که شما را عصبانی کند و این کار به کودک می آموزد که سوء رفتار او بر خویشتن داری شما چیره می شود. کتک زدن بچه در هنگام خشم ، یک عمل تکانشی است و همیشه واکنشی محسوب میشود. وقتی در هنگام خشمگین بودن، کودک خود را کتک میزنید ممکن است راه افراط را در پیشه بگیرید و به کودک صدمه وارد نمایید.

اگر زمانی که خشمگین هستید، کودک را کتک بزنید، هیجانات منفی زیادی را به وجود می آورید. این هیجانات منفی در شما و کودکتان و نیز در بقیه اعضای خانواده ایجاد می شوند. در این حالت، بسیاری از کودکان از والدین خود می ترسند و نسبت به آن ها اعتماد میشوند که این نیز به نوبه خود به عدم اعتماد به نفس منجر می شود. کتک زدن در هنگام خشمگین شدن به کودک یاد می دهد که او نیز به هنگام خشم تواند کتک بزند و نیازی به خویشتن داری ندارد چرا که شما موقع خشم از خود، خویشتن داری نشان نداده اید. کتک زدن به هنگام خشم به کودکان یاد می دهد که تصمیم بهتری نگیرند۔

تربیت کودک

تربیت کودک

وقتی موقع خشم و غصب، کودک خود را کتک می زنید در واقع، اغلب کینه جویانه عمل می کنید و اجازه می دهید که درماندگی تا به نقطه انفجار برسد. بعد، آن را با عمل تلافی جويانه پاسخ می دهید. بعضی وقتها کودک، تحقیر و خجالت زده می شود و فکر می کند که برای شما عنصری مزاحم و بی فایده است. اگر خشم بر شما غلبه کرده است بچه خود را کتک نزنید. چنین کاری باعث می شود که بر خود تسلط بیشتری پیدا کنید و رفته رفته کنترل خشم، جزو عادات شما می شود.

تنبیه کودک از روی برنامه

سومین روشی که بعضی از والدین برای تنبیه کودک خود استفاده می کنند روش تنبیه با برنامه است. این روشی است که به کودک میگوید که بعضی از رفتارها میتواند به تنبیه شدن او منجر شود. برای مثال، اگر بی ادبی کنی، کتک خواهی خورد. اگر کودک بی ادبی کند، به آرامی او را کتک بزنید. کلمه به آرامی، در اینجا خیلی اهمیت دارد. اگر او را به آرامی کتک نمی زنید در واقع دارید خشمگینانه کتک می زنید.

وقتی از کتک زدن به عنوان بخشی از برنامه کلی تربیت فرزند استفاده می کنید بسیار مؤثرتر از زمانی است که به طور ناگهانی و یا تکانشی از آن استفاده می نمایید. از طرف دیگر، این عوامل را قبل از استفاده از این روش، در نظر بگیرید. هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کتک زدن با برنامه به کودکان یاد می دهد تا هر چه بیشتر رفتار مسئولانه ای داشته باشند. کتک زدن با برنامه هنوز هم رفتار منفی تلقی می شود. اگر به خودتان اجازه بدهید تا کودک را کتک بزنید ممکن است موقع انجام این کار، خشمگین باشید.

تربیت کودک

تربیت کودک

ممکن است به خاطر خلقوخوی آن لحظه، از آن به طرز نامناسب استفاده کنید که این نیز به نوبه خود به بدتر شدن اوضاع کمک می کند. بسیاری از والدین فراموش می کنند که قرار است برنامه راه های مثبت برای تربیت فرزند را شامل شود. انها برنامه ریزی می کنند تا از کتک زدن به عنوان تنبیه استفاده نمایند در حالی که باید برنامه بریزند تا از راهبردهای مثبت برای این امر استفاده کنند. این دسته از والدین فراموش می کنند که هدف از داشتن برنامه برای تربیت فرزند این است که راههای مثبت را ارائه دهند نه راه های منفی را.

فرد متخصصی را سراغ ندارم که روش خشمگینانه یا تکانشی را تایید کند. بعضی از انرژی خود مایه می گذارید چرا برنامه ای را نمی ریزید که مثبت باشد؟ از برنامه ای استفاده کنید که برای تربیت فرزند، راه های مثبتی را ارائه می کند.

تربیت کودک

تربیت کودک

می توانید بدون استفاده از تنبیه، کودکان مؤدبی تربیت کنید. تنبیه می تواند برای رهایی بخشیدن به خشمگین یا ناکامی شما مؤثر باشد اما راه حلی موقتی است و مسئولیت پذیری را به کودکان یاد نمی دهد. کتک زدن، بیشتر از آن که منفعت داشته باشد دربرگیرنده مضرات بسیار است. لذا، از برنامه ای استفاده کنید که راه حل های مثبت را مورد تأکید قرار دهد و شما را قادر سازد تا بتوانید خویشتن داری خود را حفظ کنید، برنامه ای که منجر به نتایج مثبت شود.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
logo

17 Comments

 • زهرا گفت:

  تنبیه کودک با روش خشم و دعوا کردن فقط باعث فاصله گرفتن کودک از والدین میشود

 • مهین گفت:

  تنبیه کودکان با خشم،کودک را یک فرد عصبی بار میاورد

 • مهین گفت:

  تنبیه کودکان با خشم،کودک را یک فرد عصبی بار میاورد

 • شیلا گفت:

  تنبیه کردن با خشم و داد زدن سر کودک اونو ترسو میکنه

 • نعیمی گفت:

  تنبیه کردن کودکان با خشم اونارو سر خورده میکنه

 • مرتدی گفت:

  تنبیه کردن کودک یا دعوا کردن کودک شخصیتشو خرد میکنه و تاثیر منفی در آینده اون میذاره

 • رجبی گفت:

  با خشم و عصبانیت نه تنها کودک تربیت نمیشه بلکه بی ادب هم میشه

 • حسینی گفت:

  تربیت کودک همراه با خشمگین شدن کودک و بدتر از والدین میترسونه و اونو از خانواده دور میکنه

 • بابایی گفت:

  تربیت کودک با روش خشم گرفتن می آموزد که سوء رفتار او بر خویشتن داری والدین چیره می شود

 • اصلانی گفت:

  بدون استفاده از تنبیه، کودکان مؤدبی تربیت میکنید

 • غلام پور گفت:

  کتک زدن به هنگام خشم به کودکان یاد می دهد که تصمیم بهتری نگیرند۔

 • غلام پور گفت:

  بسیاری از کودکان از والدین خود می ترسند و نسبت به آن ها اعتماد میشوند با کتک زدن که این نیز به نوبه خود به عدم اعتماد به نفس منجر می شود.

 • شاهرخی گفت:

  خشمگین شدن در تربیت کودک او را پرخاشگر بار می آورد

 • فرهاد گفت:

  کتک زدن کودک برای تربیت جز ایجاد تنش و ترس کار دیگه ای نمیکنه

 • رزیتا گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون دربلاره ی تربیت کودک

 • هادی گفت:

  تربیت کودک با حالت تند و خشمگین اعتماد به نفس کودک را به کل از بین میبره و این قابل جبران نیست

 • آبادی گفت:

  بدون استفاده از تنبیه، کودکان مؤدبی تربیت می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *