مجله ماشین

آنچه در هفته دوم بارداری باید انجام دهیم
No votes yet.
Please wait...

هفته دوم بارداری

 • نشانه های جسمی تخمک گذاری را بدانید.
 • شیوه زندگی سالم را برنامه ریزی کنید.
 • قفسه دارویی تان را پاکسازی کنید.
 • پرسش هایی برای پرسیدن از پزشکتان داشته باشید.
 • یک کیت پیش بینی تخمکگذاری انتخاب کنید.

در این هفته مراقب چه چیزهایی باشید!

درد یک طرفه شکم : درد یک طرفه، که هنوز از بین نرفته است، ممکن است نشانه وجود یک کیست تخمدان باشد. بعضی از کیست های تخمدانی عملکردی هستند و هیچ مشکلی ندارند اما دانستن این مسئله احتمالاً ذهنتان را آرام می کند تا جایی که حتی از شدت درد می کاهد.

خونریزی یا لکه بینی: خونریزی یا لکه بینی ممکن است در این مرحله از سیکل قاعدگی طبیعی باشد. به هرحال، با گفتوگوبا پزشکتان در مورد مشکلات بالقوه سیکلتان اطمینان خاطر پیدا می کنید؛ به خصوص اگر به صورت خونریزی یا لکه بینی مکرر یا طولانی مدت باشد. هرگونه نشانه عجیب یا آزاردهنده را فوراً به پزشک گزارش دهید.

ویژگیهای جسمی

همچنان که به زمان آزاد شدن تخمک از تخمدان در اثر تخمک گذاری نزدیک می شوید، ممکن است متوجه برخی تغییرات در بدنتان بشوید. بعضی از تغییرات ناچیز که در پایین لیست شده اند، نشانه این است که در حال تخمکگذاری هستید. با هماهنگ شدن با این تغییرات، میتوانیدشانس باردار شدن خود را افزایش دهید.

وضعيت جنين

در این زمان از سیکل، جنین هنوز شکل نگرفته است. به هرحال، شما یک فولیکول با یک تخمک رسیده دارید که آماده آزاد شدن است. زمانی که تخمک آزاد شد، شما تخمک گذاری کرده اید! طی تخمکگذاری، تخمک تقریباً ۲۴ ساعت فرصت دارد که با اسپرم بارور شود؛ بدین معنا که در صبوریست تخمکگذاری قطعاً حاملگی اتفاق می افتد. ناگفته پیداست که داشتن نزدیکی در این هفته برای باردار شدن مطلوب است.

ویژگیهای دوران بارداری نشانه های جسمی تخمکگذاری را بدانید.

فرایند آزادسازی یک تخمک در بدن شما تخمکگذاری نامیده شده است. مهم است بدانید چه زمانی وقت تخمک گذاری است. چون تخمک فقط حدود ۲۴ ساعت زنده می ماند. در مورد قدرت بارداری خود گفت وگو کنید! اخبار جدید حاکی از این است: با وجود اینکه تخمک فقط برای مدت کوتاهی زنده می ماند، اسپرم مرد طولانی تر باقی می ماند و این باعث وسیع شدن محدوده زمانی بارداری شما می شود.

عموماً، چنین گفته شده است که شما در هر سیکل یکبار تخمکگذاری می کنید. مدت متوسط سیکل حدود ۲۸ روز طول می کشد و حتی اگر بالا یا پایین این عدد باشد، کاملاً طبیعی است. اولین روز سیکل شما همان روزی است که قاعدگی تان شروع می شود. یک قاعده اساسی داریم که شما چهارده روز قبل از پایان سیکل تخمکگذاری می کنید.

بنابراین، اگر طول سیکل شماسی روزه باشد، روز شانزدهم تخمکگذاری می کنید. اگر قصد باردارشدن دارید و به تعیین دقیق زمان تخمک گذاری، به طور قطعی نیاز ندارید، میتوانید از این حدس به خوبی استفاده کنید؛ پس اگر بعضی علائم آشکار جسمی در رابطه با تخمکگذاری را مشاهده کنید، شانس شما برای تعیین زمان تخمک گذاری بیشتر می شود. این نشانه ها عبارتند از:

 • افزایش ترشح واژن
 • درد مختصریک طرفه در تخمدان نزدیک لگن تحتانی
 • تغییراتی در قوام ترشحات واژن
 • تغییرات دهانه رحم
 • نوسانات دمای بدن

بعضی از این تغییرات، مثل افزایش ترشح واژن، آشکارند. این ترشحات نرم کننده طبیعی واژن اند و به لذت جنسی شما کمک می کنند و به عنوان یک واسطه میان اسپرم و دستگاه تناسلی شما عمل می کنند. بسیاری از خانمها متوجه چنین ترشحی شده اند اما تا به حال حقیقتاً روی آن متمرکز نشده اند.

شما همچنین ممکن است یک درد کرامپی خفیف را در یک سمت شکم در میانه هر سیکل تجربه کنید. این درد خفیف به نام «متیل اشمرز» نامیده می شود و به شما میگوید که دارید تخمکگذاری می کنید.

سایر نشانه ها کمی کار نیاز دارند تا تفسیر شوند؛ به عنوان مثال، تغییر در قوام ترشح واژن در سمت نزدیک تخمک گذاری وجود دارد. این ترشح فوکوس بارداری نامیده می شود که خیلی لغزنده است و به آسانی می تواند بین انگشتان شما کش بیاید. ترشح مخاطی، که در بقیه سیکل دیده می شود، کمتر چسبناک است و کش نمی آید.

نشانه های تخمکگذاری به سادگی یک احساسی درد کرامپی در میانه ماه است یا ممکن است به بررسی بیشتر برای تعیین زمان تخمک گذاری نیاز باشد.

همچنین می توانید یک چک سریع از دهانه رحيم -خود، وقتی که باز است، داشته باشید. هر زمانی غیر از تخمک گذاری مشکل است دهانه رحم شمالمسی شود. در است و آماده پذیرش منی می باشد.

درنظرگرفتن نوسانات دمای بدن با استفاده از یک دماسنج که یک دهم درجه را ثبت می کند، انجام می شود. درجه حرارت بدن خود را روزی یکبار بگیرید. ابتدای صبح، بالارفتن دمای بدن خود باشید. این نمایش گرافیکی از هورمون های فعال شماست که صورت وجود پرسش های احتمالی درباره ناباروری می تواند به شما کمک کند.

شیوه زندگی سالم را برنامه ریزی کنید.

درست همان طوری که یک روش زندگی غلط در اثر سهل انگاری و طی زمان ایجاد می شود، سلامت هم یکباره به دست نمیآید و برای پایداری و دوام به زمان نیاز دارد؛

مثلاً اگر به غذاهای سرپایی بیرون عادت داشته اید، باردارشدن یا بارداری طبیعتاً این عادت را تغییر نمی دهد بلکه باید آگاهانه غذای خود را از خانه انتخاب کنید و آنها را همراه داشته باشید تا سراغ آن هله هوله ها نروید.

انواع غذاها را از همه گروه های غذایی، با توجه بیشتر به جایگزین های سالم نسبت به غذاهای آماده فراورده ای، استفاده کنید، از وجود سبزیجات سبز و نارنجی، أنواع حج چوپالیت و پروتئین در غذایتان مطمئن شوید. کاملاً قابل قبول است که شیرینی جات و چربی ها را به اندازه متوسط مصرف نمایید.

سعی کنید هرشب شش تا هشت ساعت بخوابید و هرگاه نیاز به خواب داشتید، بخوابید بدون اینکه زیاده روی کنید. از مصرف الکل، سیگار، نیگوئین، داروهای نشاط آورد. و داروهایی که برای شما و جنینتان در حاملگی مضر است پرهیز کنید، اگر ممکن است، در کارهای روزمره سی تا شصت دقیقه ورزشی را برنامه ریزی کنید، حتی اگر به صحبوبیت پیاده روی بعد از شام باشد.

قفسه دارویی خود را پاکسازی کنید.

حالا، که برای بارداری برنامه ریزی می کنید، زمان آن است که محتویات قفسه دارویی خود را دوباره ارزیابی کنید. بررسی قفسه دارو به شما کمک می کند برای بارداری برنامه ریزی کنید؛ به دلیل اینکه ممکن است نکته های کم اهمیتی را فراموش کرده باشید، مثل آلرژی هایی که هر بهار تجربه می کنید یا این حقیقت که شما دوست دارپاد همان ابتدای شروع سردرد یک مسکن مصرف کنید. این موضوعات به ظاهر کوچک به سادگی از نظر میافتند چون معمولاً شما از آنها رنج نمی برید.

یک نظر اجمالی به قفسه دارویی می تواند به شما بگوید که چه تعداد داروها از جمله داروهای بدون نسخه مصرف می کنید. زمانی که باردار نیستیاد، خطر داروها گم است و هربار که در قفسه دارویی را می گشایید، احتمالاً در مورد آنها اندکی فکر می کنید؛ اما حین بارداری بعضی داروها، حتی یک مسکن ساده، نیز می تواند موجب خونریزی برای جنین یا خونریزی برای جنین و مادرش، هردوی ایجاد کنند. حالا وقت آن است که یک ارزیابی واقعی انجام دهید و سپس فکر کنید با دردهای کهنه و جاری خود ه شل سردرد و آلرژی چه می خواهید بکنید، بدون اینکه از دارو استفاده کنید.

اگر شما نمی توانید از مصرف داروها خودداری کنید و گاهی اوقات مورد متصرف پیش . می آید، باید در طول دوران بارداری یک جایگزین مناسب برای آنها پیدا کنید، یافتن جایگزین قبل از باردار شدن مانع از این می شود که ساعت ۳ نیمه شب با پزشکتان تماسی بگیرید، چرا که سردرد به شما فشار آورده است و نمی توانید بخوابید یا مسکن خوبی پیدا کنید. بررسی مجدد قفسه دارویی تان فواید زیر را دارد:

 • داروهای انقضا یافته را دور میریزید.
 • داروهای مورد نیاز را برای خودتان نگه می دارید.
 • تکانی به حافظه تان می دهید تا از پزشکتان درباره داروهای شایع مثل مسکن،

تب بر ضد حساسیت و تسکین دهنده سوزشی سردل و ترشی کردن سؤال کنید.

پرسشهایی برای پوسیدن از پزشک تان انتخاب کنید.

اگر شما در این زمان از سیکلی پزشک را ملاقات نمودید، میتوانید در مورد سیکل تخمک گذاری خود صحبت کنید. پزشک یا ماما قادر است در مورد مشخص کردن بعضی جزئیات ریزتر فراموش شده و لازم برای جدول بندی به شما کمک کنند؛ به طور مثال، شاید شما یک سیکل کمی طولانی تردارید و بعضی از نشانه های اولیه تخمک گذاری را فراموش کرده اید.

دیدی که شما از یک پزشکی حرفه ای به دست می آورید شامل راه هایی است که بین بدن شما و جنین رابطه دوستانه برقرار می کند؛ مثلاً مواد غذایی که می توانند به بارداری کمک کند یا یک محیط سالم برای جنین شما ایجاد کنند. شما می توانید دانشی به دست آورید که کدام وضعیت نزدیکی می تواند باعث افزایش احتمال بارداری یا ممانعت از آن شود؛ به طور نمونه، نزدیکی در حالت ایستاده برخلاف نیروی ثقلی است و کاراسپرم را سخت تراز آن چیزی که هست می کند.

کيت پیش بینی زمان تخمک گذاری را انتخاب کنید.

کیت های پیش بینی تخمک گذاری برای تعیین تخمک گذاری استفاده می شوند. این کیت های آزمایشی با یافتن هورمون LH در ادرار کار می کنند. این هورمون فقط مسل، لت کوتاهی در ادرارتولید میشود، درست زمانی که تخمک گذاری می کنید. بسته به طول سیکل، کیت را حدودا روز هشتم یا نهم استفاده کنید. هرروز از آن استفاده کنید تا یک نشانه مثبت برای تخمک گذاری به دست آورید.

کیت های تخمکگذاری ممکن است گران باشند و شامل هفت کیت می باشند. اگر سیکل قاعدگی شما طولانی تر باشد، نیاز دارید کیت های اضافی خریداری کنید.

یافتن یک ماما یا پزشک که با او احساسی راحتی کنید مهمترین تصمیمی است که می گیرید. از مصاحبه ها خودداری نکنید!

کیت های میکروسکوپی وجود دارند که از ترشحات بزاقی یا واژینال استفاده می کنند تا تخمکگذاری را ردیابی کنند. مزیت دیگر این است که به شما اجازه می دهند تست را هرچند ساعت یکبار انجام دهید. شما به آسانی می توانید بزاق را روی یک اسلاید بگذارید و به وسیله یک میکروسکوپ مشاهده کنید که به شما میگوید تخمکگذاری انجام شده است یا نه.

با داشتن زمان تخمکگذاری می توانید زمان صحیح فعالیت جنسی را به منظور افزایش شانس باداری بفهمید.

شور مادر شدن

گفته می شود که زنان بارور برای جنس مخالف جذابترند. اگر چنین است، پس در این هفته بدرخشید. شما ممکن است دریابید که پوستتان بهتر از قبل شده است و میل جنسی بیشتری از سایر اوقات داشته باشید. این بخشی از تلاش بدن شما برای باردار شدن است، از آن به نفع خود استفاده کنید. چند دقیقه بیش از معمول در حمام بمانید. از سفیداب و سایر مواد براق کننده پوست استفاده کنید تا جذابتر باشید.

No votes yet.
Please wait...

موضوعات

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *