#


آموزش مسائل جنسی به کودکان و نکات مهمی که باید بدانید!

1 می 2019 بدون نظر 1537 بازدید

آموزش مسائل جنسی به کودکان و نکات مهمی که باید بدانید!

No votes yet.
Please wait...

یکی از شایع ترین سوالات مادران این سوال است که از چه سنی باید در مورد مسائل جنسی با کودک صحبت کنیم؟ و یا آیا لازم است درباره این مسائل با او سخن بگوییم؟ آیا او پررو نمی شود؟ در جواب با قاطعیت می گوییم نه و شما به عنوان والدین وظیفه دارید این آموزشها را به فرزندتان بدهید و در واقع این وظیفه شماست نه هیچ کس دیگری و اصولا نباید بگذارید فرد دیگری این آموزشها را به او بدهد و در این باره با او صحبت کند.

کودک از سنین پائین متوجه اعضای بدن خود می شود و از روی کنجکاوی گاهی به آنها نگاه کرده و دست می زند اما هنوز نمی داند که با توجه به جنسیت بین اعضای تناسلی دختر و پسر فرق وجود دارد و هنگامی که بر حسب تصادف مثلا در کنار دریا و یا وقتی پوشک نوزادی را جلوی او عوض می کنند با تعجب در مورد این تفاوت سؤال می کند.

مسائل جنسی

متأسفانه بعضی وقتها والدین جوابهای عجیب و غریب و غیر واقعی میدهند و یا هنگامی که کودک در سنین بالاتر مثلا ۸-۷ سالگی در مورد نحوه تولد بچه و مسائل جنسی میپرسد به درستی جوابش را نمی دهند در حالیکه با توجه به سن کودک باید توضیحات درست و مناسب داد بنابراین وقتی کودک ۳-۲ ساله شما می پرسد که چرا آلت تناسلی دوست یا همسایه با او فرق دارد باید بگوییم دخترها و پسرها در این مورد متفاوتند و یا وقتی کودکی از دوره عادت ماهیانه از مادر سؤال می کند باید به او گفت که این یک مسئله طبیعی است برای همه خانمها اتفاق می افتد و بدین ترتیب هر ماه خون آلوده از بدن خارج می شود و چون غیر ارادی است برای جلوگیری از کثیف شدن لباس باید از وسایل بهداشتی استفاده کرد در ضمن متذکر می شویم که این یک مسئله شخصی و خصوصی است و چون به او اعتماد داشتید برایش گفتید و نباید این مسئله را در جمع و یا پیش کسی و بخصوص نزد آقایان مطرح کند.

اگر کودک شما از چگونگی تولد و به دنیا آمدن بچه سؤال می کند باید به او بگویید که در شکم مادر این بچه رشد می کند و هنگامی که رشد آن کامل شد از بدن مادر توسط پزشک خارج می شود و نحوه خارج شدن هم با توسط بریدن شکم مادر است و یا از قسمتی از اعضای تناسلی است که خدا این محل را برای تولد نوزاد بوجود آورده و هنگام تولد باز شده و بچه از آن خارج می شود و اگر کودک خواست این ناحیه را ببیند می گویید این عضوی از بدن من است و دوست ندارم به کسی نشان دهم و اینکار درست نیست. به این طریق به او آموزش می دهید که نباید بدنش را به راحتی به هر کسی نشان دهد.

با بزرگتر شدن بچه ها اطلاعات در این زمینه کامل تر میشود مخصوصا دخترها که زودتر به سن تکلیف و بلوغ می رسند زودتر باید در جریان قرار بگیرند و همچنین از کودکی باید به کودکان آموخت که نباید اجازه دهند هیچ غریبه ای به آنها دست بزند و برای او مشکل و خطراتی بوجود می آید. برای دختران از پرده بکارت و علت دوست شدن و یا نزدیک شدن یک پسر و سوء استفاده های جنسی را شرح دهید تا زود فریب نخورند و به راحتی به هر کسی اعتماد نکنند و مراقب خود باشند. مخصوصا دختران در سنین راهنمایی حتما دوستان خود را که با جنس مخالف دوست شده و ارتباطاتی دارند می بیند و بنابراین قبل از ورود به این دوره مادران وظیفه دارند در مورد این ارتباطات به آنها آگاهی دهند.

اگر توسط دوستان و با جنس مخالف در معرض پیشنهاد دوستی و ارتباط قرار می گیرند حتما به شما اطلاع دهند و بدانید اگر رابطه خوبی با آنها داشته باشید و از شما نترسند حتما به شما خواهند گفت و به نکات زیر نیز توجه فرمائید:

۱- اکنون که دوران امکانات پیشرفتهای نظیر موبایل و اینترنت است حتما خطرات و معایب و مزایای این وسایل را به آنها آموزش دهید چون به هر حال شما مجبورید این وسایل را در اختیار آنان قرار دهید پس بدانید بجای جلوگیری و ممانعت از تهیه این وسایل که قطعا عواقبی به دنبال دارد، این امکانات را برای آنها فراهم آورید اما راههای استفاده صحیح از این وسایل را به آنها بیاموزید.

۲- دوستان آنان را غیرمستقیم تحت نظارت داشته باشید و مرتب با مدرسه در ارتباط باشید و به تغییرات رفتاری آنها توجه داشته باشید فقط توجه داشته باشید این به معنی کنترل و سخت گیری نیست که قطعا نتیجه عکس میدهد، به آنها نشان دهید که بهشان اعتماد دارید.

۳- توجه کنید خیلی وقتها دختری ناخواسته و یا حتی آگاهانه در دام سوء استفاده جنسی قرار می گیرد و یا بدلیل اینکه با یک پسر ارتباط داشته و با عکسش به دست پسری می افتد تهدید می شود که اگر با او ارتباط برقرار نکند پدر و مادر دختر در جریان قرار می گیرند و در نتیجه دختر از روی ترس تن به هر ارتباطی می دهد در حالیکه اگر با والدین رابطه صمیمانه ای داشت و از آنها نمی ترسید قطعا به آنها می گفت و مشکل بیشتر نمی شد و حتی گاهی برای حل مشکل دست به فرار یا خودکشی می زنند، بنابراین رابطه خوب و صمیمی با فرزندتان را فراموش نکنید.

۴- فرزندانتان قطعا در بیرون از منزل در جریان این مسائل قرار می گیرند که گاهی اوقات این دانسته ها نادرست است پس خودتان به فرزندتان اطلاعات دهید و از آنها بخواهید هر سؤالی که دارند از خود شما بپرسند.

۵- به آنها آموزش دهید که سوار ماشین غریبه نشوند در مکانهای خلوت قرار نگیرند و در صورت بروز حادثه ای با سر و صدا کردن از دیگران کمک بخواهند و به آنها بگویید حتی اگر مورد تعرض قرار گرفتند حتما موضوع را با خود شما در میان بگذارند.

کودکانی که در معرض سوء استفاده در مسائل جنسی قرار گرفته اند

طبق تعریف کنگره آمریکا بهره کشی جنسی و جسمی از کودک (یعنی هرگونه آسیب جسمی یا روانی، جنسی، اهمال کاری یا سوء رفتار سرپرست کودک در حالی که هنوز کودک به سن قانونی نرسیده است و کودک مورد بهره کشی قرار گرفته و به سلامت و تندرستی او آسیب با تهدیدی رسیده باشد.

بهره کشی و سوء استفاده جسمی و جنسی از کودکان در همه سطوح و طبقات اجتماعی، اقتصادی و تحصیلی اتفاق می افتد و در شمار زیادی از آمارهای بدست آمده معمولا مجرم یکی از بستگان یا دوستان ذکور خانواده است و اغلب دختران نسبت به پسران بیشتر در معرض اینگونه خطرات قرار می گیرند، پسران احتمالا بیشتر توسط افراد بیگانه و دختران بیشتر قربانیان زنای با محارم هستند کودکانی که اغلب با فرد متجاوز در تماس هستند، مشکلات بیشتری در استمرار روابط خود و نیز در کنار آمدن با آسیب های ناشی از سوء استفاده جنسی دارند، نشانه های کوتاه مدت ناشی از سوء استفاده جنسی در کودکان معمولا به شکل ترس و اضطراب، اختلال در خواب، کابوس، انزواطلبی، خیالبافی، بزهکاری نظیر دزدی، تخریب و تجاوز به کودکان دیگر، دروغگویی، فراموشی، توهم، رابطه با دوستان خیالی، عزت نفس پائین، افسردگی، خودکشی، سردمزاجی، مشخص می گردد.

از آنجائیکه این مشکلات تا آخر عمر فرد گریبانگیر او بوده و مشکلات و اختلالات جدی بوجود می آورد باید نسبت به این مسئله بسیار حساس بوده و حتما در پی رفع آن برآمد، بنابراین والدین اگر در معرض چنین مشکلی در رابطه با فرزند خود قرار می گیرند نباید آن را مخفی کرده و برای درمان این مسئله باید تلاش نمایند. ارائه راهکارهای زیر تا حدی در درمان این معضل و مشکل مفید به نظر میرسد:

Mother and son (6-7) sitting on sofa

۱- با کودک همدلی کرده و به صحبت های او دقیق گوش دهید و از او در مورد حرفهایش توضیح بخواهید یعنی بپرسید منظورت چیست؟ یا نشان بده؟

۲- در مورد شیوه های درست لمس کردن با دست و شیوه های مغرضانه این کار با او گفتگو کنید و او را تشویق نماید تا در صورت بروز مجدد چنین رفتارهای مغرضانه حتما پاسخ منفی داده و با بزرگتر خود صحبت و بازگو نماید. (معمولا کودکانی که مورد بهره کشی جنسی و جسمی قرار می گیرند به اطرافیان اعتماد نمی کنند و ایجاد رابطه با آنان کمی سخت بوده و نیاز به زمان دارد.)

۳- روشهای کسب آرامش و مقابله با اضطراب را به او بیاموزید، و در جهت بالا بردن اعتماد به نفس او تلاش کنید. توجه به بخش اعتماد به نفس همین کتاب).

۴- بازی درمانی می تواند به این کودکان کمک کند تا افکار و احساساتشان را | بیان نمایند.

۵- کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند به توجه، درک و حمایت بیشتر نیاز دارند، این کودکان در آغاز به دلیل احساس گناه شدید اغلب قادر نیستند مشکلاتشان را در میان بگذارند این قبیل کودکان ممکن است احساس حقارت و شرمندگی کنند و ممکن است از سؤالها و واکنش های والدین بیشتر ناراحت شوند و باید با آنها با دلسوزی بیشتر و ایجاد اطمینان و همدردی صحبت نمود.

۶- معمولا به کودکانی که مورد آزار جنسی قرار می گیرند گفته میشود که نباید به کسی بگویند بنابراین باید به کودکان آموزش داد که چه رازی و نزد چه کسی باید فاش شود و چه اسراری باید مخفی نگه داشته شود.

۷- اگر کودک سواد خواندن و نوشتن دارد از او بخواهید هر چه که می خواهد و حرفهای ناگفته اش را بر روی کاغذ بیاورد و احساساتش را بیان نماید.

۸- خاطرات خوش برای کودک ایجاد نماید، سفر، استفاده از کلاس های هنری، آموزشی و ورزشی، دوستیها و ارتباطات مفید و مناسب می تواند تلخی این خاطره بد را از ذهن کودک پاک یا کمرنگ نماید و احساس عدم امنیت و اطمینان نسبت به محیط را در او از بین ببرد.

No votes yet.
Please wait...
برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *