مجله ماشین

با تویوتا هایلوکس جدید مدل 2018 بیشتر آشنا شویم

واردات تویوتا هایلوکس به ایران

از پرفروش‌ترین وانت‌های جهان می توان به مدل ۲۰۱۸ که در داخل ایران عرضه خواهد شد، اشاره کرد. در این مقاله به بحث و بررسی تویوتا هایلوکس سال و معرفی نسخه‌های متفاوت این خودرو می‌پردازیم.

در بیشتر کشورهای دنیا، همچون آمریکا و استرالیا معروفیت وانت‌های تک یا دوکابین بیشتر از دیگر مدل‌ها در کلاس‌های خودرویی متفاوت است. به لطف مبلغ مناسب، راحتی و آسایش مورد قبول، توانایی باربری و امکان رانندگی در راههای دشوار، وانت‌ها همانند با استقبال جامعه‌ی جهانی مواجه هستند و حتی کراس‌اورهای در اندازه های متوسط، قادر نیستند که جایگزین خوبی برای آن‌ها باشند. اگر از دوستداران صنعت خودرو باشید، به احتتمال زیاد می‌دانید که سری وانت‌های فورد F-150 اخیرا، همواره یکی از پرفروش‌ترین خودروها در آمریکا بوده‌اند. با این شرایط  در کشور استرالیا نیز وجود دارد؛ اما در این کشور بزرگ با شرایط تنوع طبیعی، تویوتا هایلوکس در صدر پرفروش ها قرار دارد. این وانت ژاپنی، نه‌تنها در 20 سال گذشته در بین ۵ خودروی پرفروش استرالیا بوده؛ بلکه در برخی زمانها به صدر لیست پرطرفدارترین مدل‌های این کشور رسیده است.

شرکت تویوتا، به همراه فولکس واگن به‌عنوان بزرگ‌ترین سازنده ی خودرو دنیا محسوب می شود. با وجود اینکه برندهای با تنوع در زیرمجموعه‌ی شرکت فولکس آلمان موجود هستند، تعداد محصولاتی ساخته شده که سالیانه با اسم و لوگوی تویوتا در کل جهان به فروش می رسد، بیشتر از هر سازنده خودرو دیگری است. تقریبا هشتاد سال از احداث با ارزش ترین برند در صنایع ژاپن می‌ گذرد، با وجودیکه چند رده بیشتر از BMW، BENZ و حتی مک‌دونالد در رده دوازدهم دنیا از نظر ارزش صنعتی و تجارت جهانی قرار دارد. با توجه به اقتصادی، تویوتا به‌عنوان اصلی ترین و وسیع ترین ماشین ساز جهان محسوب می‌شود؛ اما با توجه به گفته های غیر رسمی، با توجه به سود خالص و پر درآمد، کمتر از مجموعه کمپانی‌های فولکس واگن کشور آلمان و شرکت جنرال موتورز کشور آمریکا است.

اولین نسل تویوتا هایلوکس، در سال ۱۹۶۸ پا به عرصه بازار جهانی گذاشت و بعد از پنجاه سال، اکنون با هشتمین نسل خود به فروش می رسد. با توجه به ادعای کارشناسان، تویوتا هایلوکس به علت مقاومت و کیفیت زیاد ساخت، بعد از اسلحه‌ی AK-47 (کلاشینکف)؛ پر طرفدارترین و پر مصرف ترین ابزار مشترک در میان نیروهای نظامی جهان است. در ایران هم، می‌توان مدعی شد به غیر از اولین  نسل که تا سال ۱۹۷۲ به لحاظ محدود عرضه شد، دیگر مدل‌های دیگر هایلوکس در این کشور موجود بودند و به لحاظ عمومی یا اختصاصا (برای واحدهای نظامی و امنیتی) مورد استفاده قرار می گیرد. در سرتاسر جهان، بیشتر از شانزده میلیون وسیله انواع هایلوکس ساخته شده است، همچنین اینکه با پلت‌فرم مشابه، همراه بدنه‌ها‌ی بزرگ‌تر در مدل‌های تاکوما و توندرا در آمریکا قابل خرید است. نسل جدید هایلوکس، سال ۲۰۱۵ معرفی شد.

این ماشین، اکنون با موتورهای بنزینی و دیزلی در خط های ساخت تایلند، آرژانتین، آفریقای جنوبی و پاکستان به کشورهای متفاوت ساخته می‌شود؛ اما به احتمال زیاد تنها با بدترین نمونه دارای مجوز ورود به ایران است. هایلوکس، با کیت‌های بدنه و فهرست بلندی از ادوات ظاهری در بازار جهانی حضور دارد که می‌توانند به سفارش مشتری نصب شوند و به ایران وارد شوند.

logo