مجله ماشین

نگاهی بر هفت نسل فولکس واگن گلف در گذر زمان

نگاهی بر هفت نسل فولکس واگن گلف در گذر زمان

یکی از موفق ترین و در عین حال پر طرفدارترین خودروی هاچ بک در طول تاریخ فولکس واگن گلف می باشد. در چندین سال اخیر خودروهای هاچبک جذابی وارد بازار شدند ولی فقط محصولی که عملکردش بالا و لذت رانندگی را به کلاس خودرو های کامپکت می داد خودروی فولکس واگن گلف بوده است. تا به این زمان هفت نسل از این خودروی هاچبک دوست داشتنی و جذاب معرفی شده است. این خودرو در طول چهل و دو سال گذشته تغییرات بسیاری کرده است. در این مطلب می خواهیم نگاهی بر هفت نسل این خودرو بیندازیم و تغییراتی که کرده است را بررسی کنیم.

نسل اول

نسل اول در قالب خودروی هاچبک محور جلو پیش رفته با هدف جایگزینی با مدل بیتل در سال 74میلادی معرفی شد. ولی این خودرو با معرفی GTI در سال 75میلادی در نمایشگاه خودروی فرانکفورت موفقیتش را شروع کرد. وزن خودروی گلف به خاطر نداشتن گجت های الکترونیکی پیش رفته و تجهیزات فقط 809کیلو گرم بوده است.

فولکس واگن

فولکس واگن

این خودرو دارای پیشرانه چهار سیلندر سوپاپ می باشد که سرعت صفر تا صد کیلومتر را در نه ثانیه طی می کند. شاید این زمان نسبت به استانداردهایی که امروزه می باشد سریع نباشد ولی در دهه 70میلادی این خودرو هم راه با خودروهای V8 که در آن دوره بود پیش می رفت. هدف از تولید این خودرو فقط برای سرعت بالا در مسیر مستقیم نبود، بلکه چابکی و همه کاره بودن آن از خصوصیات همیشگی خودرو گلف بوده است. یکی از مهم ترین ویژگی ای که این خودرو دارد مصرف سوخت پایینش می باشد.

نسل دوم

بعد از اینکه نسل اول این خودرو به موفقیت دست پیدا کرد مسئولان فولکس واگن نسل دوم آن را به تغییرات کمی که در ظاهر و فنی این خودرو به وجود آوردند آن را در سال 83میلادی معرفی کردند. این خودرو دارای پیشرانه های 1.7 و 2لیتری بوده است. یکی از نسخه های ویژه ی به یاد ماندنی که در نسل دوم این خودرو بوده است پیشرانه سوپر شارژ G60 می باشد که به تعداد محدودی تولید شده است. این نسل از خودروی گلف مانند نسل اول از موفقیت بالایی برخوردار بود. در این زمان بود که رقبای جدیدی از اروپا و مخصوصا از ژاپن وارد میدان شدند.

فولکس واگن

فولکس واگن

نسل سوم

این نسل از این خودرو را در سال 91میلادی رونمایی کردند و خبر از خودروی پرفروش دیگری از این محصول را می داد. در این نسل علاوه بر این که بدنه ی مدرن تری را ارائه دادند بلکه در قسمت قوای فنی آن هم تغییراتی را انجام دادند. این خودرو دارای پیشرانه ی DOHC چهار سیلندر شانزده سوپاپ و نخستین نمونه های TDI فولکس واگن با نسل سوم بوده است. ولی در نتیجه عملکرد گلف که با پیشرانه 2.8لیتری VR6 بوده است در مدل های GTI وارد بازار آمریکا شد. این نسل از خودروی گلف مانند نسل های اول و دوم دارای محبوبیت بالایی نبود.

فولکس واگن

فولکس واگن

نسل چهارم

این نسل با طراحی پخته تری در سال 97میلادی وارد بازار شد. بخش طراحی فولکس واگن در نسل چهارم تفاوت زیادی را در بین نسخه های استاندارد و GTI به وجود نیاورده است. در این نسل پیشرانه های گوناگونی وجود داشت مانند انواع گوناگون دیزلی و VR6. همچنین برای اولین بار پیشرانه ی جدید 1.8لیتری و بیست سوپاپ در این خودرو به کار برده شده است. نسخه ی ویژه گلف با طراحی جدید در سپرها، کابین ها و رینگ ها در سال 2002و به مناسبت بیست و پنجمین سال عرضه اولین گلف GTI معرفی شد. از دیگر نسخه های پرطرفدار این نسل مدل R32بود که در سال 2002عرضه شد. این خودرو نخستین خودروی آلمانی تولید فراوان بود که دارای جعبه دنده ی دو کلاچه بوده است.

فولکس واگن

فولکس واگن

نسل پنجم

در سال 2004 در نمایشگاه خودرو پاریس پنجمین نسل از این خودرو با تغییرات بسیاری که داشته است عرضه شد. گلف GTI جدید نسبت به نسل های قبلی خودرویی کاملا مدرن به حساب می آمد و فقط دارای پیشرانه ی چهار سیلندر توربو شارژ دو لیتری بوده است.

فولکس واگن

فولکس واگن

نسل ششم

ششمین نسل از خودروی گلف که تغییرات زیادی در سیستم الکترونیک مدیریت گشتاور و قفل دیفرانسیل داشته است در سال 2009معرفی شد. به خاطر اگزوزهای مدرن فولکس که در این خودرو به کار برده بودند صدای جذابی را به این خودروی اسپرت می بخشید. این خودرو دارای قدرت خروجی 206اسب بخار بود. برای نخستین بار گلف را با سقف نرم جمع شونده معرفی کردند. در سال 2011 و به مناسبت 35سال تولید گلف نسخه ی تولید محدود این خودرو را که دارای پیشرانه 230اسب بخار و قدرتمندترین نمونه نه ی آن تا آن دوره بوده است را عرضه کرد.

فولکس واگن

فولکس واگن

نسل هفتم

تغییرات عمده ی این خودرو دراز نسل پنجم آن شروع شده است و دو نسل بعدی آن تقریبا نسخه کامل شده ی مدل 2004بوده است. در اصل مسئولان طراحی این خودرو با حفظ دستور تولید قدیمی آن و افزودن تجهیزات پیش رفته تر همچنان مسیر موفقیت گلف را مسطح کرد.

فولکس واگن

فولکس واگن

در سال 2012از این خودرو رونمایی شد و اجازه انتخاب دو پیشرانه را داشت. قدرت خروجی مدل استاندارد این نسل 217اسب بخار و در مدل پرفورمنس با 227اسب بخار بوده است که در پیست و معابر شهری عملکرد خوبی را به نمایش گذاشت. کسانی که به خودروی گلف علاقه دارند هم اکنون می توانند مدل GTI اسپرت کلاب را خریداری کنند که درای قدرت خروجی 286اسب بخار می باشد و از سریع ترین هاچبک های چهار دری است که در سراسر دنیا وجود دارد.

No votes yet.
Please wait...
logo