مجله ماشین

نقد و بررسی تویوتا راو 4 مدل 2019

نگاهی به تویوتا راو ۴ مدل ۲۰۱۹

کراس‌ اور دوست داشتنی تویوتا راو4 به همراه  به ‌روزرسانی‌ هایی در فضای داخلی و خارجی، تا چند هفته ی دیگر در نمایشگاه خودروی نیویورک به طور رسمی معرفی خواهد شد.

کراس ‌اور دوستا داشتنی تویوتا راو ۴ (RAV4) حدودا در طول ۲۵ سال در بازار خودرو حضور داشته است؛ ولی همواره به ‌عنوان یک محصول پرفروش در ایالات متحده به حساب می آید. مدل کنونی راو ۴ در سال ۲۰۱۷ موفق شد ۴۰۷,۵۹۴ دستگاه به فروش برساند که در مقایسه با سال قبل ۱۵.۷ درصد افزایش داشته است؛ اما ۳۵۲,۱۵۴ دستگاه به دست خریداران رسید. با این وجود در سال قبل ، کراس‌ اور راو ۴ به ‌عنوان پرفروش‌ ترین محصول تویوتا در ایالات متحده آمریکا به شمار می رود. ولی در مدت چند هفته گذشته، تویوتا از تصمیم خود برای پرده برداری از مدل ۲۰۱۹ این خودروی دوست داشتنی سخنی را به میان آورده است.

انتظار می ‌رود کراس ‌اور راو ۴ تغییرات کاملی را به همراه داشته باشد، که با فضای داخلی به ‌روز‌شده و نمایی خشن‌ تر برجسته خواهد شد؛ حتی از پیشرانه ‌های تازه تویوتا برای عرضه کارکرد بهتر استفاده می ‌‌شود. کراس ‌اور راو ۴ روی پلت ‌فرم به طور کامل جدید شبیه به مدل ‌های تویوتا پریوس و C-HR سوار خواهد شد. با اشاره  به این مسئله ، پیش از رونمایی از کراس‌ اور تویوتا راو4 در نمایشگاه خودروی نیویورک اطلاعات اندکی از آن عرضه می ‌شود.

چه ظاهری خواهد داشت؟

بر اساس آخرین اطلاعات انتشار داده شده در رسانه‌ ها، علائمی از خودروی مفهومی FT-AC در کراس ‌اور راو4 مدل ۲۰۱۹ مشاهده می شود. البته همواره در حد شایعه می باشد و نمی‌ توان به این موضوعات اهمیت بسیاری داد. خودروی مفهومی FT-AC آخرین دفعه در نمایشگاه خودروی لس‌ آنجلس سال قبل در معرض دید قرار داده شد.

آن ‌چه از عکس ‌های منتشر شده مشخص است، در اولین نگاه  بزرگ‌ تر شدن کراس‌ اور را نشان می‌ دهد. جلوی بلندتر، جلوپنجره مشبک با تریم مجزا و متفاوت و چراغ ‌های جلو که در پیرامون دماغه خودرو به طرف داخل متمایل شده ‌اند. نمای ظاهری جدید این خودرو اندکی پرقدرت تر به نظر می‌ رسد و گلگیرهای خشن و سپر قسمتی از این به ‌روزرسانی‌ های آن می باشد.

درست معلوم نیست که از چه تجهیزاتی در درون کابین به کار برده می شود؛ ولی انتظار می‌ رود با تکنولوژی بیش ‌تری در مقایسه با نسل پیشین همراه باشد؛ تویوتا در نتیجه به استفاده از اپل کارپلی پایبند شده است و احتمال دارد از امکانات درجه یک بیش‌ تری استفاده کند.

چقدر قیمت دارد؟

مدل کنونی کراس‌ اور راو4 می‌ تواند تا قیمت ۲۴,۴۱۰ دلار فروخته شود؛ ولی با توجه به گزینه ‌های اختیاری این قیمت به ۳۴,۷۵۰ دلار هم خواهد رسید. نسخه پلاتینی به طور کامل تجهیزشده، به ‌عنوان گران ‌قیمت‌ ترین گزینه در بین محدوده کراس‌ اور به حساب می آید. تویوتا هیچ جزئیاتی در ارتباط با قیمت ‌گذاری نسخه جدید راو ۴ عرضه نکرده است؛ ولی انتظار می ‌رود که این اندازه در مدل ‌های گوناگون بیشتر شود.

از چه پلت ‌فرمی استفاده می ‌شود؟

این طور که به گوش می رسد نسخه جدید کراس‌ اور راو4 پلت ‌فرم فعلی MC خود را کنار گذاشته است و از سبک «معماری جهانی جدید تویوتا (TNGA)» استفاده می کند. این نوع طراحی جدید که در سال ۲۰۱۵ با نسخه پریوس رونمایی شده بود، هم اکنون از طریق خودروهایی نظیر کمری و علاوه بر این کراس‌ اورهایی از جمله C-HR و لکسوس UX جدید بهره می گیرد.

در نتیجه این پلت ‌فرم سال بعد به نسخه جدید تویوتا کرولا (Corolla) دست خواهد یافت. پلت ‌فرم TNGA تویوتا می تواند سیستم محرک جلو، عقب و تمام چرخ را سازگار سازد؛ ولی انتظار می ‌رود که برای کراس‌ اور راو ۴ به‌ صورت منحصربه ‌فرد گزینه ‌های محرک جلو و تمام چرخ محرک را عرضه کند.

زیر کاپوت چه پیشرانه‌ ای قرار دارد؟

تطبیق ‌پذیری پلت‌ فرم جدید TNGA با کراس‌ اور جدید راو4 نسخه ۲۰۱۹، به آن قدرت سازگاری با طیف گسترده ای از گزینه ‌های پیشرانه می دهد. پیش‌ بینی می‌ شود که به پیشرانه چهار سیلندر هیبریدی با مقدار مصرف سوخت مناسب (۱۴ کیلومتر به ازای هر لیتر در شهر، ۱۲ کیلومتر به ازای هر لیتر در بزرگراه) مجهز شود. پیشرانه کنونی ۲.۵ لیتری چهار سیلندر ردیفی در کراس‌ اور تویوتا راو ۴ می تواند ۱۷۶ اسب بخار نیرو و ۲۳۳ نیوتن ‌متر گشتاور ایجاد کند؛ به همین دلیل انتظار می ‌رود که افزایش به نسبت کمتری در توان خروجی نسخه جدید به وجود بیاورد.

چه زمانی رونمایی می‌ شود؟

کراس‌ اور تویوتا راو ۴ نسخه ۲۰۱۹ نخستین نمایش رسمی جهانی اش را در طول چند هفته آینده دارد. تاریخ ارائه رسمی آن ۲۸ مارس (۸ فروردین ۹۷) در نمایشگاه خودروی نیویورک مشخص شده است؛ ولی تا اوایل سال ۲۰۱۹ فروش آن شروع نمی شود.

logo

آخرین مطالب مجله ماشین