مجله ماشین

معرفی خودروهای پرقدرت در نمایشگاه ژنو 2018

خودروهای پرقدرتی که در نمایشگاه ژنو ۲۰۱۸ معرفی شدند

نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ میزبان مجموعه ای از ابرخودروهای قدرتمند از کمپانی های کوچک و بزرگ بوده است. در این مقاله چند خودروی قدرتمندی که نمایشگاه وجود داشته اند را معرفی می کنیم. نمایشگاه خودروی ژنو دارای خصوصیاتی می باشد که آن را از سایر نمایشگاه ‌های بین ‌المللی دیگر متفاوت نشان می ‌دهد. یکی از این موارد، کنار یکدیگر قرار گرفتن محصولات کمپانی های بزرگ خودروسازی، برندهای انحصاری و کوچک، کمپانی ‌های تازه تأسیس و شرکت‌ های افترمارکت و تیونینگ زیر یک سقف می باشد. برای جلب توجه کردن در میان خودروهای بی‌ شماری که در نمایشگاه ژنو حاضر بودند چند راه وجود دارد. بعضی از شرکت‌ ها به طراحی غیرمعمول و تقریبا عجیب روی می ‌آورند که برند منصوری پیوسته در این خصوص پتانسیل خود را عملی کرده است. یکی دیگر از راه ‌هایی که می توان جلب توجه کرد، نمایش خودروهای جدید با ادعاهای کارکرد فنی و نیروی بالا می باشد. البته برای کمپانی هایی مانند فراری یا لامبورگینی که قدرت آن ‌ها در تولید محصولات پرقدرت به ثبت رسیده است، معرفی خودروهای جدید با قدرت بالا تعجب برانگیز نمی باشد و نباید نگران این بود که آیا ادعای فنی ذکر شده واقعی است یا فقط جنبه ‌ی تبلیغاتی دارد.از سوی دیگر تعداد زیادی از برندهای کوچک و تازه تأسیس، با نمایش خودروهای با قدرت بالا تنها به دنبال جلب توجه رسانه‌ ها و بازدیدکنندگان می باشند. مسلما  نباید گفت که خودروهای نمایش داده شده هیچ گاه تولید نخواهد شد، اما باورکردن ساخت بعضی ازمدل ‌ها با قدرت‌ های بالای ۱۰۰۰اسب بخار قابل قبول نمی باشد. در این مطلب علاوه بر معرفی چند خودروی قدرتمند نمایش داده شده در نمایشگاه خودروی ژنو۲۰۱۸، به بررسی واقع ‌گرایانه بودن قوای فنی و احتمال ساخت مدل نهایی آن ‌ها می پردازیم.

باید بگوییم که در این لیست ، خودروهای تیونینگ شده ‌ی برندهای افترمارکت، از جمله لامبورگینی اونتادور برند لیبرتی واک (Liberty Walk) یا محصولات منصوری در نظر گرفته نشده ‌اند. علاوه بر این مدل ‌های مفهومی که تنها یک مدل نمایشی می باشند و طبق اعلام رسمی شرکت، برنامه ‌ای برای ساخت آن ‌ها در آینده وجود ندارد، نظیر پینین فارینا HK GT با نیروی ۱۰۷۳ اسب بخار، هم کنار گذاشته شده ‌اند.

۱- ریمک C Two

برند ریمک (Rimac)، که در کشور کرواسی قرار دارد، با عرضه‌ ی ابرخودروی قدرتمند کانسپت وان (Concept One) و کانسپت S، قدرت خود را در ساخت مدل ‌هایی با قدرت بالا اثبات کرده است. این کمپانی در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ با ابرخودروی کانسپ تو (Concept Two) یا به اختصار C Two و قدرت فنی باورنکردنی  گرد و خاک به ‌پا کرده است. ریمک C Two با نیروی ۱۹۱۴ اسب بخار و گشتاور ۲۳۰۰ نیوتن ‌متر در مدت زمان ۱.۸۵ ثانیه می تواند به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد که به همین دلیل در حال حاضر، قدرتمند ترین خودروی جاده ‌ای دنیا به حساب می آید. همه ی این اعداد باورنکردنی در کنار قدرت طی کردن مسافت ۶۵۰ کیلومتر با یک ‌بار شارژ قرار گفته است تا C Two یک ابرخودروی برقی تمام عیار باشد.به غیر از قوای فنی بالا، ریمک C Two به تکنولوژی خودران سطح 4 مجهز می باشد. در این سطح از تکنولوژی خودران، کنترل خودرو به طور کامل بدون دخالت راننده صورت می‌گیرد. با توجه به این که تعداد زیادی از غول‌ های خودروسازی دنیا همواره تکنولوژی خودران سطح 4 را در محصولات عملی نکرده ‌اند؛ ممکن است باور کردن نیرو و کارکرد فنی C Two امکان پذیر باشد، اما نمی‌ توان ادعای فناوری خودران سطح 4 را از کمپانی کوچکی همچون ریمک به ‌راحتی باور کرد.

۲- کوربلاتی میسل

ابرخودروی کوربلاتی میسل (Missile، به معنی موشک) که قبل از این به عنوان یکی از عجیب‌ ترین خودروهای نمایشگاه ژنو۲۰۱۸، معرفی شده بود، با توجه به نیروی فنی باورنکردنی آن، در این لیست نیز وجود دارد. مدیران کمپانی ایتالیایی کوربلاتی (Corbellati)، میسل را با پیشرانه ‌ی ۸ سیلندر V شکل ۹ لیتری با نیروی ۱۸۰۰ اسب بخار و گیربکس دستی ۶ سرعته رونمایی کرده‌ اند. ساخت پیشرانه ‌ی ۹ لیتری با نیروی ۱۸۰۰ اسب بخار غیر ممکن نمی باشد، اما با در نظر گرفتن سابقه ‌ی کمپانی که در حقیقت سابقه‌ ای در کار نیست و قابل اطمینان بودن پیشرانه، ساخت این ابرخودرو بسیار مشکل می باشد. کوربلاتی به عنوان برندی تازه ای در باشگاه انحصاری ابرخودروها، هیچ سعی ای برای واقعی جلوه دادن میسل و نیروی فنی آن نکرده است. تنها کافی است به وب‌ سایت رسمی این کمپانی مراجعه کنید تا میسل را به سختی حتی تنها در حد یک ادعای بزرگ در نظر بگیرید.

تا هنگامی که ویدئویی واضح از کارکرد پیشرانه ‌ی V8 و نیروی ۱۸۰۰ اسب بخار آن منتشر نشود، این خودرو را به عنوان یک مدل مفهومی و نمایشی در نظر بگیرید.

۳- تک‌ رولز رِن RS

کمپانی چینی تک‌ رولز (Techrules) با نسخه مسابقه ‌ای Ren RS در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ حضور داشتند. رن RS تک سرنشینه با به کار بردن از ۶ موتور الکتریکی (۲ موتور در محور جلو ۴ موتور در محور عقب) و دو توربین دیزلی ۱۲۸۷ اسب بخار نیرو تولید می‌ کند. تک‌ رولز رن که ثمره  قلم طراحی جورجتو جیوجیارو و فابریزیو جیوجیارو می باشد به ویژه در نسخه ‌ی مسابقه ‌ای RS قوای فنی بسیار آینده ‌نگرانه دارد. با این حال تصاویر رسمی تست این ابرخودرو در پیست مونزا (Monza) ایتالیا به انتشار گذاشته شده است که خبر از واقعی بودن رن RS را می ‌دهد. در کل باید منتظر ماند و مشاهده کرد که آیا این برند تازه تأسیس چینی قدرت ساخت نسخه‌ ی جاده‌ ای این ابرخودرو را دارد یا خیر.

۴- زنوو TSR-S

برند دانمارکی زنوو (Zenvo) به شهرت کمپانی هایی مانند پاگانی یا کونیگزگ نمی باشد، ولی محصولات این کمپانی توجه بسیاری در چند سال اخیر جلب کرده است. با این وجود ادعای نیروی ۱۱۷۷ اسب بخاری پیشرانه ‌ی ۸ سیلندر V شکل ۵.۸ لیتری سوپرشارژ زنوو TSR-S بسیار برای این برند بزرگ به‌ نظر می ‌رسد. از سوی دیگر زنوو هم اکنوون نسخه TS1 GT با نیروی ۱۱۶۳ اسب بخار را در خط تولید دارد؛ مسلما بر سر قابل اعتماد بودن این نسخه می ‌توان گفت و گو کرد اما بالا رفتن نیروی آن به ۱۱۷۷ اسب بخار خیلی هم غیرممکن نمی باشد. در مجموع با در نظر گرفتن سابقه ‌ی برند زنوو در تولید ابرخودروها با نیروی بیش از ۱۰۰۰ اسب بخار، می ‌توان به ساخت TSR-S امیدوار بود.

۵- استون مارتین والکری AMR Pro

مدل AMR Pro استون مارتین والکری از لحاظ هدف اصلی و مراحل گسترش و پیشرفت ساخت همچون مک ‌لارن سنا GTR می باشد. موعد تحویل والکری AMR Pro تا سال ۲۰۲۰ میلادی طول خواهد کشید و مسلما مراحل تولید این نسخه مورد انتظار با همکاری گروه مهندسی ردبول ریسینگ (Red Bull Racing) تا موقع تولید نهایی و موعد تحویل ادامه خواهد داشت. طبق ادعای مدیران استون مارتین، والکری AMR Pro با پیشرانه ‌ی ۱۲ سیلندر V شکل هیبرید، بیش از ۱۱۰۰ اسب بخار نیرو خواهد داشت. با توجه به سابقه ‌ی برند استون مارتین و این که همه ی موجودی در نظر گرفته شده برای این نسخه ، در حال حاضر پیش فروش شده است، بدون شک والکری AMR Pro حداقل ۱۱۰۰ اسب بخار را به همراه خواهد داشت.

۶- ونر LVCHI

کمپانی نوپا و چینی LVCHI با سدان یا لیموزین تمام برقی ونر (Venere) در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ حضور داشت. طبق ادعای مدیران این کمپانی چینی، ونر برقی با نیروی ۹۹۲ اسب بخار، باتری ۱۰۰ کیلووات ساعتی، شعاع حرکتی ۶۵۲ کیلومتر، حداکثر سرعت ۲۸۶ کیلومتر بر ساعت و قابلیت شارژ تا ۸۰ درصد در مدت ۵۰ دقیقه، تا سال ۲۰۱۹ به تولید می رسد. طراحی این نسخه به وسیله کمپانی مهندسی و طراحی ایتالیایی I.DE.A که طراحی نسل اول کیا ریو را نیز  در کارنامه دارد، صورت گرفته است. با نگاهی کوتاه به قوای فنی بالا، نزدیک بودن به سال ۲۰۱۹ و البته تازه تأسیس بودن این کمپانی چینی، باور کردن ادعای مقامات LVCHI بسیار سخت می باشد.

۷- مک‌ لارن سنا GTR

مک‌ لارن سنا GTR با این که یک نسخه مفهومی مسابقه‌ ای می باشد، اما تصمیم مقامات این برند بریتانیایی برای تولید این مدل قدرتمند بسیار جدی می باشد. البته به خاطر بر عکس انتظاری که عموم دارند، نمی ‌توان به طور کامل به قوای فنی اعلام شده ‌ی آن اعتماد کرد. در اصل باورنکردنی بودن نیروی فنی سنا GTR بالا بودن قدرت آن نمی باشد، بلکه پایین بودن آن می باشد. گروه مهندسی مک‌ لارن سنا GTR را با حداقل ۸۲۵ اسب بخار تولید می کند. از آن جایی که نسخه نهایی این خودروی مسابقه ‌ای قدرتمند تا سال ۲۰۱۹ به خط تولید نخواهد رسید، زمان زیادی برای پیشرفت قوای فنی سنا GTR در اختیار مهندسین با استعداد مک‌ لارن می باشد. با این تفاسیر، احتمال دارد مک ‌لارن سنا GTR بیشتر از ۸۲۵ اسب بخار نیرو خواهد داشت.

۸- فراری 488 پیستا

گروه مهندسی فراری با به کار بردن از دانش و تجربه ‌ی کمپانی در مسابقات اتومبیلرانی، پیشرانه ‌ی ۸ سیلندر V شکل ۳.۶ لیتری و دو توربوشارژر (طرح بی توربو) با نیروی ۷۱۱ اسب بخار را در کوپه ‌ی اسپرت 488 GTB جای داده است تا با پورشه 911 به رقابت بپردازد. 488 پیستا (Pista) پرقدرت ترین پیشرانه‌ ی V8 مجاز برای رفت و آمد  جاده ‌ای فراری را در اختیار دارد تا در کنار بدنه ‌ی آیرودینامیک، حداکثر لذت رانندگی در پیست و جاده را مهیا کند. از دیگر تغییرات این خودرو در مقابل 488 GTB می ‌توان به اینترکولر بزرگ‌ تر، میل سوپاپ جدید، شاتون‌ های تیتانیومی و منیفولد اگزوز از جنس اینکونل اشاره کرد.

۹- لامبورگینی هوراکان پرفورمانته اسپایدر

نهمین مقام مشترک در اختیار مدل کروک از لامبورگینی هوراکان پرفورمانته فوق العاده می باشد. همان گونه که مشخص است، بدون شک ادعای فنی این کروک جذاب و قدرتمند چیزی جز حقیقت نمی باشد و به ‌زودی پیشرانه‌ ی ۱۰ سیلندر V شکل ۵.۲ لیتری تنفس طبیعی لامبورگینی در هوراکان پرفورمانته به کار برده شده است. پرفورمانته اسپایدر به خاطر ۶۳۰ اسب بخار نیرو این پیشرانه و در کنار گیربکس دو کلاچه‌ ی ۷ سرعته در مدت ۳.۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

۱۰- مرسدس AMG GT چهار در کوپه

قدرت مرسدس و AMG در ساخت خودروهای قدرتمند مدت‌ ها است که اثبات شده و مدل چهاردر از AMG GT کوپه هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود. پرقدتر ترین تیپ محصول جدید مرسدس، 63S با نیروی ۶۳۰ اسب بخار، گشتاور ۹۰۰ نیوتن ‌متر و پیشرانه ‌ی ۸ سیلندر V شکل ۴ لیتری با دو توربوشارژ (طرح بی توربو) می باشد؛ سایر تیپ‌ های دیگر این سدان لوکس آلمانی شامل 53 و 63 با پیشرانه‌ های V6 توربوشارژ ۳ لیتری و V8 دو توربوشارژ ۴ لیتری (طرح بی توربو) و نیرو ‌های  ۴۲۹ و ۵۷۷ اسب بخار می باشند.

۱۱- مرسدس میباخ S650 سدان

آخرین خودروی این لیست ، سدان فوق لوکس مرسدس میباخ S650 مدل ۲۰۱۹ می باشد که به نیروی فنی آن هیچ شکی نباید کرد. این نسخه لوکس از همان پیشرانه ‌ی AMG S65 یعنی ۱۲ سیلندر V شکل ۶ لیتری با دو توربوشارژر (طرح بی توربو) به کار می برد. این سدان ۵.۵ متری با پیشرانه ‌ی V12 به ۶۲۱ اسب بخار نیرو و ۱۰۰۰ نیوتن ‌متر گشتاور دست پیدا خواهد کرد تا برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، تنها به ۴.۶ ثانیه زمان احتیاج داشته باشد.

logo

آخرین مطالب مجله ماشین