مجله ماشین

معرفی ابرخودروی مفهومی تویوتا GR

معرفی ابرخودروی مفهومی تویوتا GR

موسسه اتومبیل ‌رانی تویوتا گازو، از یک نسخه مفهومی در نمایشگاه توکیو رونمایی کرده است که نا آن GR سوپراسپرت می باشد. این خودرو، مجهز به پیشرانه ‌ی هیبرید و تازه ترین تکنولوژی های تویوتا می باشد. برند گازو (Gazoo)، برای کسانی که به مسابقات سرعت و خصوصا رالی جهانی (WRC) و رقابت‌ های استقامت (WEC) علاقه دارند، شناخته شده می باشد.

این موسسه معروف تویوتا با نام کامل Toyota Gazoo Racing و یا به طور اختصار GR مشغول می باشد و علاوه بر کنترل گروه های این برند ژاپنی در مسابقات مختلف، پشتیبانی و بهینه ‌سازی محصولات گوناگون را از یاریس هاچبک در رالی گرفته تا ابرخودروهای TS050 هیبرید در لمانز بیست و چهار ساعته  اعمال می کند.

گازو برای نخستین بار از محصولی مستقل که نام آن GR سوپراسپرت می باشد رونمایی کرده است که از لحاظ  فنی، به TS050 در مسابقات استقامت جهانی شباهت بسیاری دارد. پیشرانه‌ ی این خودرو ، ترکیبی از سیستم هیبرید و مخصوص مسابقات تویوتا (Toyota Hybrid System-Racing: THS-R) می باشد که از آن به کار می برد و دارای موتور شش سیلندر توئین‌ توربوی ۲.۴لیتر می باشد که قدرت خروجی آن به ۹۸۶اسب بخار می رسد.

رینگ‌ های هجده اینچ با لاستیک‌ های بریجستون که پهنای آن ۳۳۰میلی ‌متر است برای این خودرو برگزیده اند. به ‌جای شیشه‌ ی عقب، از اگزوزهای دوگانه استفاده شده است که نشان دهنده این است که GR سوپراسپرت، برای استفاده ‌ی جاده‌ ای طراحی نشده است. این خودرو بدون آینه‌ ی استاندارد می باشد و توسط دوربین‌ های کوچک، وضعیت قسمت عقب و نمای جانبی اتومبیل را به راننده اطلاع ‌رسانی می کند. سپرهایی که در جلو و عقب این سوپر اسپرت وجود دارد، بسیار بزرگ می باشند؛ علاوه بر این متناسب با خط هایی که بر روی بدنه وجود دارد، سطح بسیار خوبی از آیرودینامیک را به نمایش می گذارد.

اگر نگاه دقیق ‌تری و بالخصوص از زاویه دید جانبی به این خودرو بیندازید، متوجه تلاش و ظرافتی که مهندسان تویوتا در جزئی‌ ترین ابزارات بدنه این خودرو استفاده کرده اند می‌ شوید تا مقاومت این خودرو در برابر هوا، به حداقل برسد. این مسئله با جای ‌گذاری برف‌ پاک ‌کن در وسط شیشه و بالچه ‌ی عقب در راستای سقف، به ‌خوبی قابل مشاهده می باشد.

 در کنار ارتفاع بسیار کمی که سقف و حالت مواج بدنه در قسمت چرخ‌ ها دارد، GR سوپراسپرت به عنوان یکی از آیرودینامیک‌ ترین خودروهایی تبدیل شده است که تا به این زمان دیده ایم. در پاسخ به این سؤال که آیا این خودروی سوپراسپرت به ساخت نهایی می‌ رسد؟ مدیران تویوتا به خبرنگاران در پاسخ گفتند: «دوره از راه می رسد که شما در پشت فرمان این خودرو قرار می گیرید.» تمام افراد می دانند که خودروهای مفهومی تویوتا، پیش‌ درآمدی از محصولی واقعی می باشند.

در مورد GR سوپراسپرت نیز می‌ توان به این نتیجه رسید که نوید بخش مدلی جدید در تیم گازو و مسابقات استقامت جهانی WEC می باشد. از طرف دیگر، طرفداران تویوتا نیز به امید این هستند که ساخت یک ابرخودروی ژاپنی با تکنولوژی های مخصوص پیست، مانند مرسدس بنز AMG پروژه یک می باشند.

logo