مجله ماشین

چگونه می توان در خانه در مصرف آب صرفه جویی کرد؟

راه هایی برای صرفه جویی آب در منزل

آب مایه حیات می باشد و کمبود آن باعث می شود که زندگی موجودات زنده روی زمین به خطر بیفتد. در حال حاضر، مردم دنیا با کمبود آب نوشیدنی تمیز و سالم روبه رو می باشند و حدودا یک بیلیون نفر از مردم کشورهای در حال پیشرفت به آب سالم دسترسی ندارند.

ما که از نعمت آب کافی برخوردار هستیم، می بایست راه های صحیح استفاده از آن را یاد بگیریم و از این مایع ارزشمند محافظت کنیم.

با راه هایی که در ادامه در اختیارتان قرار می هیم می توانید از آب به مقدار کافی مصرف کنید و در عین حال آن را بیهوده اسراف نکنید:

-لوله هایی که ممکن است نشتی داشته باشند را تعمیر کنید. ریختن یک قطره آب در دقیقه به معنی هدر دادن تقریبا 2000لیتر آب در سال می باشد.

– لوله اصلی شیر آب را در زمان رفتن به مسافرت ببندید تا چنانچه در خانه لوله ای ترکید یا نشتی داشت، در نبودتان آب هدر نرود.

-لوله های آب گرم را عایق بندی نمایید. با این کار در فصل سرما باعث می شود که آب داخل لوله گرم بماند تا برای رسیدن به آب گرم مجبور نباشید که شیر آب را باز بگذارید. ولی چنانچه برخی اوقات مجبور شدید شیرآب را باز کنید و منتظر آب گرم شوید، ظرفی زیر آن بگذارید و از آب سردی که در ابتدا خارج می شود برای آبکشی ظروف یا شستن سبزیجات و آبیاری گلدان و باغچه به کار ببرید.

-آب های راکد و اضافی، ازجمله آب پارچ را که بر روی میز غذا مانده است را دور نریزید و از آن برای آبیاری گلدان ها یا باغچه تان مصرف کنید.

-برای دوش حمام از نوع کم جریان استفاده کنید. به کار بردن این دوش ها باعث تقریبا 75درصد صرفه جویی در مصرف آب می گردد و البته تا جایی که امکان دارد مدت دوش گرفتن تان را به حداقل، به عنوان مثال 3تا 5دقیقه برسانید.

-موهای خود را هر روز نشویید. چنانچه به موهای تان ژل یا سایر محصولات آرایشی نمی زنید، لذا لزومی ندارد که آن ها را هر روز بشویید.

-زمان مسواک زدن دندان های تان، آب شیر را ببندید با انجام این کار میزان بسیاری آب به هدر نمی رود. به جای این کار می توانید از لیوان پر از آب برای آبکشی دندان های تان بعد از مسواک زدن استفاده کنید.

-در زمان اصلاح، به جای این که تیغ را زیر آب ببرید از یک کاسه آب برای این کار مصرف کنید.

-در زمان شستشوی دست و صورت، شیر آب را با فشار زیاد باز نکنید بلکه به اندازه متعادل و حتی کم باز نمایید.

با این کار از هدر رفتن آب به میزان بسیار فراوان جلوگیری می نمایید. همین کار را می توانید در زمان شستن ظروف اجرا کنید.

همچنین زمان شستن ظروف با اسکاچ و مایع شوینده شیر آب را باز نگذارید و هنگام آبکشی آن را باز نمایید.

علاوه بر این می توانید از یک لیوان مختص به خود مصرف نمایید تا مجبور نباشید همیشه آن را بشویید.

-در صورتی که می خواهید آب نوشیدنی تان خنک باشد، به جای این که شیر آب را باز بگذارید و آن را به مدت چند دقیقه هدر دهید، یک پارچ آب را در یخچال قرار دهید تا همیشه آب خنک در دسترس داشته باشید.

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *