مجله ماشین

روش هایی برای تمیز کردن فرش ها

روش هایی برای تمیز کردن فرش ها

خانه تکانی به عنوان یکی از سنت های کهن ایرانیان می باشد که با نزدیک شدن به فصل بهار و سال نو شروع به تمیز کردن خانه می کنیم و یکی از کارهایی که در خانه تکانی بسیار رایج است شس و شوی فرش ها می باشد.

شست و شو و تمیز کردن فرش دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد و اگر اصول و قواعد مخصوص به آن را رعایت کنیم باعث می شود که فرش های دستبافت همانند کیفیت اولیه اش را داشته باشد و تا جایی که ممکن است خصوصیات ظاهری و ساختاری اش را حفظ می کند. شست و شوی فرش معمولا یک بار پس از پرداخت و بار دیگر بعد از چند سال انجام می شود.

غبارگیری

در اولین مرحله ارتقای کیفیت و در مرحله بعدی از بین بردن آلودگی هایی است که بعد از چندین سال بر روی آن نشسته است که باید این دو مورد را مد نظر گرفت. پیش از آن که فرش را بشویید غبارگیری به دو شیوه صورت می گیرد.

غبارگیری معمولی

در این نوع غبارگیری فرش را تکان می دهند و یا این که با استفاده از چوب به پشت قالی می کوبند تا گرد و غباری که درون آن است خارج شوند. پس از آن با یک جاروی زبر آن را می روبند. زمانی که این کار را انجام می دهید باید حواس تان باشد که باعث پارگی تار و پود فرش نشوید و به بافت آن آسیب وارد نکنید. از جمله کارهایی که برای تمیز کردن فرش اشتباه است کوبیدن فرش بر روی زمین می باشد.

غبارگیری مکانیکی

این کار را در کارخانجات بسته به نوع کیفیت فرش انجام می شود و در منزل نمی توان که این کار را انجام داد. فرش هایی که بر روی آن ها گرد و غبار وجود دارد باید پیش از شست و شو آن را غبارگیری کنند چون در زمان شست شو باعث می شود که گرد و خاک در ته گره باقی بماند و به خوبی تمیز نشود و به مرور باعث پوسیدگی فرش می گردد. در زندگی های شهری و مدرن امروزی به خاطر استفاده از جاروبرقی گرد و خاک کمتری درون فرش وجود دارد. فقط باید به این مسئله توجه کرد که فرش رنگ پس ندهد.

فرش های دستبافت به خاطر متفاوت بودن کیفیت شان امکان دارد که برخی از آن ها در زمان شست و شو از خودشان رنگ پس بدهند. برای این که بتوانید متوجه شوید که فرش رنگ پس می دهد و یا خیر باید از یک دستمال سفید رنگ که آب نیمه ولرم مرطوب شده است به بخش هایی که پرز دارند بکشید و یا این که پرز فرش را درون این دستمال برای چند لحظه نگه دارید. اگر دستمال تان رنگی شد به این معنی است که فرش تان رنگ پس می دهد و باید زمانی که می خواهید آن را بشویید چند نکته را رعایت کنید.

مراحل شست و شوی فرش

زمانی که می خواهید فرش را با دست بشویید باید نکات زیر را رعایت کنید که دارای اهمیت خاصی می باشند.

1-برای شستن فرش بهتر است که از زمین ها سخت، موزائیک، سیمانی و یا شیب دار استفاده کنید.

2-جریان آب باید به شکل دوش و حرارت آن معمولی باشد. برای شست و شوی فرش های ماشینی و یا دستباف به هیج عنوان نباید از آب گرم استفاده کنید.

3-در شستن فرش نباید از مواد قلیایی استفاده کرد. بعد از این که فرش تان خشک شد باید بر روی ان را با استفاده از جاروی چوبی و یا برس سر به طرف خواب فرش جارو و یا برس بزنید تا همه ی طرح هایی که بر روی فرش است در سر جای شان قرار بگیرند و باعث شود که فرش تان زیباتر و تمیزتر دیده شود.

4-از محصولات شوینده ای که خنثی هستند استفاده کنید. ماند پودر دستی که باید پیش از مصرف در اب حل شود، برای فرش هایی که بر روی آن ها چربی ریخته است می توانید از شامپوی فرش، پودر صابون و یا مایع ظرفشویی استفاده کنید.

5-فرش های دستبافت را پیش از شست و شو خیس نکنید، مخصوصا این که برخی از فرش ها رنگ پس می دهند. با این کار باعث می شود که بخش های روشن فرش رنگی شود.

6-فرشی که رنگ می دهد بعد از شست و شو با برس پلاستیکی و آبگیری، فرش را لوله نکنید و به هیچ عنوان داخل آن آب نریزید.

7-فرشی که شسته شده است را باید به طور کامل با استفاده از دستمال نخی و یا حوله آبگیری کنید و و آن را برای یک ساعت بر روی زمین رها کنید تا رنگ هایی که پس می دهند با قسمت های دیگر مشکل پیدا نکند.

8-زمانی که فرش را بر روی زمین برای یک ساعت پهن می کنید، بقیه ی رطوبت خود را از دست می دهد و می توان در آن زمان فرش را پهن کرد.

9-فرشی که نیمه مرطوب است را از سمت پشت در سایه و در معرض هوا آویزان کنید.

10-برای فرش های ماشینی و دستبافتی که رنگی از خود پس نمی دهند شیوه شست و شو به همین ترتیب می باشد. اگر زمانی که فرش را پهن کردید و مجددا روی آن آب بگیرید باعث می شود که ریشه های آن زرد شود.

طرز استفاده از شامپوی فرش

برای شامپو کردن فرش نیازی نیست که حتما زور و بازو داشته باشید.

1-پیش از آن که روی فرش را شامپو کنید حتما روی فرش را جارو بکشید.

2- درون یک ظرف مناسب یک لیتر آب و دو فنجان شامپو فرش بریزید و به خوبی آن ها را هم بزنید تا کف به وجود بیاید. در هر بار مصرف این کار را انجام دهید.

3-با استفاده از یک تور و یا اسفنج کف تولید شده از شامپو فرش را بر روی فرش بمالید. باید اسفنج را به آرامی بر روی فرش حرکت دهید.

4-برای شامپو کشیدن از قسمت بالای فرش آغاز کنید تا بر روی بخش هایی که شامپو کشیده اید راه نروید.

5-بعد از گذشت نیم ساعت با استفاده از یک دستمال زبر و یا تور پرده بر روی فرش بمالید. پس از ان با یک جاروی زبر و یا جاروی چوبی آن را به طرف خواب فرش جارو کنید.

6-سپس بعد از این کار با یک برس قدیمی شروع به شانه کردن فرشتان بکنید. با این کار پرزهای رش را در سرجار خود قرار می دهید و باعث می شود که فرش شما نرم و زیبا به نظر برسد.

logo

11 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *