مجله ماشین

هر 14دقیقه جان یک نفر بر اثر دیابت گرفته می شود

هر 14دقیقه جان یک نفر بر اثر دیابت گرفته می شود

به گزارش ازمن بپرس، مهریار خسروشاهی در مورد بیماری دیابت گفته است: تمام افرادی که دچار این بیماری هستند باید در طول سال برای تشخیص وضعیت پر خطر در پا معاینه شوند. که این معاینه بررسی حس محافظتی، وضعیت عروقی و پوست، ساختمان پا و بیومکانیک را شامل می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: اگر فرد بیمار چند نشان خطر را در خود داشته باشد باید از لحاظ تشخیص شرایط های جدید و وضعیت های پر خطر به طور مکرر معاینه شود. علاوه بر این افرادی که دچار نوروپاتی شده اند باید در هر معاینه ای که انجام می دهند پای آن ها معاینه شود.

این متخصص دیابت ادامه داد: برای بررسی شرایط نورولوژیک پای فرد مبتلا به بیماری دیابت در افراد کم خطر از مونوفیلامان ده گرم استفاده می شود. در این بررسی مونوفیلامان ده گرم را با پوست پا به مدت یک تا دو ثانیه در تماس قرار می دهند و اگر بیمار نتواند آن را حس کند، نشان می دهد که حس محافظتی در بیمار دچار اختلال شده است.

خسروشاهی افزود: بررسی اولیه ای که بر روی عروق محیطی پای فرد مبتلا به بیماری دیابت انجام می شود دارای تشخیص وجود لنگیدن و بررسی نبض هایی که در قسمت پشت پا وجود دارد می باشد. در این بیماران باید قرمزی و گرمی پا که نشان دهنده نقاط آسیب دیده بافتی در پا هستند و همچنین دفرمیتی استخوانی، محدودیت حرکت مفصل و اختلال راه رفتن و تعادل بیمار باید مورد بررسی قرار بگیرد.

دیابت

دیابت

متخصص دیابت تاکید کرد: افرادی که دیابت دارند نباید در فصول سر به کوه نوردی بروند و باید از انجام ورزش کوهنوردی خودداری کنند. در این افراد به خاطر مبتلا بودن به دیابت باعث شده است تا اعصاب حسی شان آسیب ببیند و چاها حس زیادی نداشته باشند و ورزش کوهنوردی باعث می شود که فشار زیادی را بر روی پاها وارد کند و احتمال دارد که در قسمت کف پا زخم ایجاد شود.

وی در ادامه گفت: طبق آمارهایی که به دست آمده است نشان می دهد که در ایران در هر چهارده دقیقه یم نفر جانش را بر اثر دیابت از دست می دهد. افراد می توانند به یک آزمایش ساده و کم هزینه از میزان قند خون آگاه شوند و از ابتلا به بیماری دیابت خود مطمئن شوند.

این متخصص دیابت تاکید کرد: هزینه ای که می توانید برای کنترل قند خون، داروها و آموزش در هر روز بپردازید بسیار کمتر از هزینه ای است که باید برای مشکلات عوارض ناشی از دیابت مانند بیماری های قلب، چشم و کلیه بپردازید. به همین دلیل آموزش به افراد مبتلا به بیماری دیابت اهمیت بالایی دارد.

موضوعات

logo

3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *