#


چای اولانگ

۱۸ بهمن ۱۳۹۷ بدون نظر 229 بازدید

چای اولانگ

خواص چای اولانگ و اثرات شگفت انگیز آن

چای اولانگ از جمله چای های کشور چین است که بسیار خوش طعم و رنگ است. چای اولانگ به ۴۰۰ سال پیش بر می گردد.اولانگ در زبان چینی به نام اژدهای سیاه است .در فرهنگ چین این حیوان خوش یمن است. و چون این چای فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و خوشبختی را برایشان به همراه داشته است این نام را برای آن برگزیده اند.

این چای از گیاه Camellia sinensis استخراج می شود در واقع کلیه چای ها همچون چای سیاه، چای سبز و چای اولانگ همه از یک گیاه به دست می آیند و اگر از گیاه دیگری باشد دیگر به آنها عنوان چای اطلاق نمی شود.

کلیه چای ها زمانی که برداشت می شوند سبز رنگ می باشند تفاوت چای سبز و چای اولانگ در فرآیند تولید آن می باشد.

برگ های سبز چای حرارت داده می شوند تا اکسیداسیون در آنها انجام شود و بعد زمان آن می رسد که برگ ها خشک شوند و با یکبار خشک شدن به علت از بین رفتن ساختار سلولی، برگ ها پیچ می خورند که در این مرحله چای سبز ایجاد شده اما برای تهیه چای اولانگ باید برگ ها در موقعیت کنترل شده ای محافظت شوند تا دوباره اکسیداسیون صورت گیرد.

شاید بتوان گفت این چای همان چای سبز است که فقط یک مرحله اکسیداسیون بیشتر دارد و با دقت بیشتری نسبت به فرآیند تهیه آن برخورد می شود.

ارزش تغذیه ای چای اولانگ

این چای منبع سرشاری از ویتامین ها و املاحی مانند: کلسیم، منیزیم، مس، پتاسیم، سلنیم، اسیدفولیک، کاروتن و ویتامین A، ویتامین C، ویتامین K و ویتامین های گروه B می باشد و همچنین سرشار از ترکیبات پلی فنلی است که خواص آنتی اکسیدانی دارد.

چای اولانگ و اثرات کاهش وزن

طی تحقیقات و بررسی های انجام شده در سال ۱۹۹۸ بر روی زنان چینی مشخص شده که مصرف مداوم چای اولانگ برای مدت ۶ هفته باعث کاهش وزن بدن می شود.

چال اولانگ

جهت کاهش وزن دو مکانیسم وجود دارد

  • افزایش انرژی مصرفی: کافئین باعث می شود تا متابولیسم بالاتر رود یعنی باعث افزایش انرژی مصرفی می شود کافئین در انواع چای یافت شده و باعث کاهش وزن می شود.
  • محدود کردن جذب درشت مغذی ها: چای اولانگ باعث کاهش جذب چربی و کربوهیدرات می شود و باعث می شود وزن کاهش پیدا کند.
    چینی ها اعتقاد دارند که چای اولانگ می تواند وزن را در همان حالت طبیعی نگه دارد و اضافه وزن را کاهش می دهد و تقریباً بعد از ۶ هفته مصرف چای اولانگ ۶۴ درصد افراد چاق و ۶۶ درصد افرادی که مبتلا به اضافه وزن بودند بیش از ا کیلوگرم وزن کم کردند و ۲۲ درصد افراد شرکت کننده بیش از ۳ کیلوگرم وزن کم کردند.

پیشگیری سرطان

گیاهان برای در امان ماندن از آسیب های ناشی از فتوسنتز در سلول هایشان پلی فنل تولید می کنند که این پلی فنل ها ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند که اثرات مفیدی برای بدن دارند.و باعث جلوگیری از سرطان می شود.

طی تحقیقان انجام شده مصرف کنندگان چای کمتر از سایرافراد به سرطان پوست مبتلا می شوند و هم چنین پلی فنل های موجود در چای اولانگ  باعث جلوگیری از رشد سلول های سزطانی در معده می شود.

دانشمندان این ادعا را دارند که این چای می تواند از سرطان سینه جلوگیری کندو باعث جلوگیری از رشد تومورها می شود . چای اولانگ DNA سلول های سرطانی را مختل کرده و مانع رشد و پیشرفت تومور می شود.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *