مجله ماشین

پارگی مینیسک  زانو را با این علائم شناسایی کنیم

پارگی مینیسک  زانو را با این علائم شناسایی کنیم

 مینیسک چیست؟

 مینیسک   تکه یی غضرف داخل زانو است که روانی میان ران و استخوان ساق را فراهم می کند .دکتر جیمز استار مند متخصص و جراح ارتوپدی درکارولینای شمالی می‌گوید:

 مینیسک سبب میشود تا سلامت کلی مفاصل تقویت گردد به خصوص زمانی که در ارتباط با زانو باشد. زانو دارای دو مینیسک است که شامل بخش داخلی و یک بخش خارجی می باشد .هر دوربینیc شکل هستند و به جذب فشاردر زانو و تثبیت مفصل کمک می کنند.

 انسان وابسته به مینیسک است

 اگر مینیسک نباشد گروه پوشش دهنده استخوان زانو،  درشت  نی ، کاسه زانو و ران فشار زیادی را باید تحمل کنند ، که با گذشت زمان نگه داشتن این وزن اضافی منجر به تخریب مفصل و همان آرتروز می شود.

 علت های پارگی مینیسک

 دکتر استار من اظهار می کند : به طور کلی پارگی مینیسک دو نوع می باشد آنهایی که به آرتیت  زمینه ای یا تغییرات مخرب زانو مربوط هستند و آنهایی که به وسیله ایجاد ضربه حاصل می‌شوند.

 ایشان می افزاید : تروماها و یا حوادث به صورت پیچ خوردگی حین ورزش یا دوباشند ، در حالی که تخریب زانو به صدمه ای اشاره دارد که به مرور زمان به عنوان مثال و در دونده ها به وجود می آیند . اگر در فعالیت مورد نظر شما ساق پا به اندازه کافی قوی نباشد باعث می‌شود تا مینیسک از بین برود.

 ممکن است از وجود پارگی مینیسک آگاه نباشید

پارگی مربوط به آرتروز ممکن است بدون تقسیم در و به تدریج ایجاد شود پارگی بر اثر ضربه همانند یک حادثه که در زمان فعالیت ورزشی رخ می‌دهد عمدتاً منجر به بروز علائمی در زمان جنابت میشود.

 ممکن است زانو دچار تورم شود

یکی از نخستین علائم پارگی مینیسک احساس فشار زیاد و تورم مفصل در زانو به هنگام خم کردن و یا صاف کردن زانو است اما این را به خاطر داشته باشید که انواع دیگر پارگی مینیسک ممکن است بدون شناسایی شدن باقی بماند و اصلا درد نداشته باشد.

 احساس ترکیدگی  دارید

 احساس ترکیدن به هنگام جراحت زانو یکی دیگر از علائم اولیه پارگی مینیسک است و یا ممکن است این علائم پارگی مینیسک را به هنگام خم و راست کردن زانوی صدمه دیده احساس کنید.

 پارگی مینیسک موجب درد خواهد شد

 به گفته دکتر روا علائم پارگی مینیسک شامل انواع مختلف است از جمله:

 -درد به هنگام پیچ خوردن زانو

 -درد به هنگام دو یا پیاده روی

– درد داخل و یا بیرون زانو

– درد به هنگام بالا رفتن  از پله

 -درد به هنگام انجام حرکت اسکات زانو

  در موارد شدید ممکن است کاملاً زانو داخل یک وضعیت قفل شود و و تکان دادن آن با درد شدیدی همراه خواهد بود.

 حرکات کاهش می یابد

 یکی دیگر از علائم شایع پارگی به جز درد فشار شدید و تورم شامل کاهش دامنه حرکات است که باعث می گردد مفاصل سفت بشوند و قادر نباشند به راحتی حرکت کنند

 چرا باید به پزشک مراجعه کرد

 زمانی که احساس قفل شدگی زانو با انجام حرکات دارید و یا وقتی تورم ناگهانی مفصل زانو به وجود می‌آید درد شدید در طول مفصل دارید امکان مراجعه به پزشک را فراهم می کند علاوه بر مراجعه به پزشک باید هر فعالیتی را که باعث افزایش درد می شود کنار بگذارید.

احساس ترکیدگی  دارید

 احساس ترکیدن به هنگام جراحت زانو یکی دیگر از علائم اولیه پارگی مینیسک است و یا ممکن است این علائم پارگی مینیسک را به هنگام خم و راست کردن زانوی صدمه دیده احساس کنید.

 پارگی مینیسک موجب درد خواهد شد.

 به گفته دکتر روا علائم پارگی مینیسک شامل انواع مختلف است از جمله:

– درد به هنگام پیچ خوردن زانو

– درد به هنگام دو یا پیاده روی

– درد داخل و یا بیرون زانو

– درد به هنگام بالا رفتن  از پله

–  درد به هنگام انجام حرکت اسکات زانو

-در موارد شدید ممکن است کاملاً زانو داخل یک وضعیت قفل شود و و تکان دادن آن با درد شدیدی همراه خواهد بود

– حرکات کاهش می یابد

– یکی دیگر از علائم شایع پارگی به جز درد فشار شدید و تورم شامل کاهش دامنه حرکات است که باعث می گردد مفاصل سفت بشوند و قادر نباشند به راحتی حرکت کنند

 چرا باید به پزشک مراجعه کرد؟

زمانی که احساس قفل شدگی زانو با حرکات دارید و یا وقتی تورم ناگهانی مفصل زانو به وجود می‌آید  و درد شدید در طول مفصل دارید امکان مراجعه به پزشک را فراهم می کند .علاوه بر مراجعه به پزشک باید هر فعالیتی را که باعث افزایش درد می شود کنار بگذارید.

 درمان پارگی

دکتر استار مند می گوید : با توجه به علائم پارگی مینیسک درمان آن نیز متفاوت است که در درمان این نوع عارضه میزان موفقیت بدون جراحی خیلی بالا است ، بنابراین بیماران می‌توانند با برنامه داروهای ضد التهاب همچون ایبوبروفن ،استراحت فیزیوتراپی و گاهی اوقات تزریق کورتیزون درد و التهاب را کاهش دهند  که حدود شش هفته دوره نقاهت این بیماری طول میکشد.

 زمان بهبود بستگی به محل زخم دارد

 سومین بخش خارجی مینیسک  که خون زیادی در خود دارد یک منطقه قرمز در درون مینیسک است و به همین دلیل به سرعت بهبود پیدا میکند و  و یک بخش منطقه سفید که به سمت مرکز مینیسک است و حتی بعد جراحی هم احتمال بهبود کمتری دارد.

 اگر زانو قفل شود نیاز به جراحی دارد

 زمانی  که استراحت ، فیزیوتراپی و درمان دارویی کمکی نکند و یا اگر زانو قفل شود ام آر آی مشخص میکند که آیا ترمیم میشود و یا برداشتن بخشی از بافت تخریب شده مینیسک می‌تواند علائم را کاهش دهد.

 درد زانو ممکن است به علت دیگری باشد

 در برخی افراد دردی شبیه به پارگی مینیسک وجود دارد اما در واقع بیماری دیگری مربوط به مفصل هستند که شامل:

– کیسه قرار گرفته در پشت زانو

– کالف

– عارضه زانوی دونده، درد در غضروف زیر زانو

– آرتروز زانو

 -درد زانو ایجاد شده به وسیله  ساییدگی بافت در مقابل استخوان ران

  • پارگی رباط مفاصل میانی یا جانبی

مطالب مرتبط با "پارگی مینیسک زانو را با این علائم شناسایی کنیم"

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *