مجله ماشین

هشدار برای قارچ های سمی

قارچ هایی که بسته بندی نیستند را استفاده نکنید

در شرایطی که استفاده از قارچ‌ های طبیعی سمی در طول چند روز گذشته سبب فوت 8نفر ازجمله یک کودک ۹‌ماهه شده است، سخنگوی سازمان اورژانس کشور، از زیاد شدن تعداد مسموم ‌شدگان به 682نفر اطلاع داده و افزوده: تأکید می‌ کنیم که شهروندان از قارچ ‌های بدون بسته بندی استفاده نکنند.

به گزارش ازمن بپرس، مجتبی خالدی در گفت ‌و گو با همشهری بیان داشت: به مردم پیشنهاد می ‌کنیم که از خرید قارچ‌ های بدون بسته بندی و استفاده از قارچ‌ های خودرو و قارچ ‌هایی که از طرف روستاییان در بازارهای محلی به فروش می‌ رسد به ‌شدت خودداری نمایند و قارچ مورد نیاز خود را از مکان های معتبر و به شکل بسته ‌بندی‌ های بهداشتی تهیه نمایند که دارای علامت سیب سلامت می باشد.

سخنگوی اورژانس همچنین از زیاد شدن افراد فوت شده به خاطر استفاده از قارچ سمی خبر داد و اضافه کرد: با کمال تأسف با وجود تمامی هشدارها در روزهای قبل هم چنان شاهد استفاده از قارچ ‌های مسموم و افزایش بیماران در نقاط مختلف می باشیم و مراجعه مسموم ‌شدگان به مراکز درمانی هم چنان ادامه دارد؛ به ‌صورتی که طی 72ساعت گذشته 3مسموم شده تازه در استان قزوین به ثبت رسیده است. همچنین تا به حال حاضر 682نفر به ‌علت مصرف قارچ ‌های سمی دچار مسمومیت شده ‌اند که 489نفر درمان و ترخیص شده ‌اند، 185نفر هم چنان تحت نظر و درمان می باشند، 8نفر فوت شده ‌اند که 7نفر از آن ها مربوط به استان کرمانشاه و یک نفر هم متعلق به استان لرستان بوده است. در این رابطه 3نفر هم پیوند کبد شده‌ اند در مجموع 26نفر به بیمارستان نمازی شیراز منتقل شده‌ اند. البته بیشترین تعداد مراجعه مربوط به کرمانشاه بوده است و دیگر مسمومان هم متعلق به لرستان، کردستان، زنجان، آذربایجان‌ غربی، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان و قزوین بوده ‌اند.

وی درد شکم، تهوع، استفراغ و ضعف و بی ‌حالی را از مشخصات مسمومیت قارچ سمی برشمرد و با بیان این که در سه ماه نخست سال مسمومیت با قارچ‌ های سمی بالا می رود افزود: با زیاد شدن باران در فصل بهار رشد قارچ در دامن طبیعت بالا می رود که خانواده‌ ها با اطلاعات ناکافی از این قارچ‌ ها استفاده می کنند و دچار مسمومیت می‌ شوند یا این که افراد محلی این قارچ‌ ها را چیده و در شهرها به فروش می‌ رسانند. خیلی از این قارچ ‌ها بسیار سمی بوده و باعث به وجود آمدن عوارض شدید جسمانی مثل مشکلات کبدی‌، کلیوی و حتی مرگ می‌ شود. بیشترین عوارض مسمومیت این قارچ‌ ها به شکل گوارشی است ولی تعدادی از افراد دچار علایم دیگر مثل پایین آمدن سطح هوشیاری، یرقان، تشنج و در نتیجه ایست قلبی می ‌شوند.

سخنگوی سازمان اورژانس همچنین در جواب این سوال که آیا نوع قارچی که در روزهای قبل باعث مسمومیت گسترده در کشور شده است، شناسایی شده؟ گفت: تا 72ساعت آینده دلیل افزایش مسمومیت با قارچ ‌های سمی و نوع قارچ ‌ها به شهروندان اعلام خواهد شد.

موضوعات

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *