مجله ماشین

لارنژیت (خروسک یا التهاب حنجره)؛ راههایی برای درمان

لارنژیت (خروسک یا التهاب حنجره)؛ راههایی برای درمان

صبح زود در حمام در حال آواز خواندن هستید؛ صدایی که از گلوی تان بیرون میآید بیشتر شبیه صدای خروس است نه صدای آواز شما؛ حنجره را صافته می کنید تا دوباره امتحان کنید. صدایی که گلوی تان بیرون می آید آواز اگر ادامه دهید، دیگر هیچ صدایی از شما بیرون نخواهد آمد.

آیا میخواهید بدانید مشکل شما چیست ؟ ارتعاش بد؛ هوایی که از حنجره خارج می شود باید طناب های صوتی را به درستی به ارتعاش در آورد. وقتی که طناب ها اسکاردار یا ملتهای شده باشد محفظهٔ درستی را برای هوا ایجاد نمی کنند، در نتیجه به هوا اجازه فرار داده میشود.

حتی یک تغییر کوچک در تارهای صوتی ، صدای شما را غیرقابل شناسایی می کند. طناب های مخاطی حاوی یک دسته عضله مرکزی لایه های مختلف بافت همبند و پوشش پوست مانندی به نام مخاط میباشد. هرگونه تغییر در هر کدام از این لایه ها، ارتعاش صحیح بافت ها را از بین میبرد.

آسیب می تواند از راه های مختلف وارد شود. استفاده نادرست از صدا می تواند به طور موقت به طناب های صوتی آسیب برساند. عفونت دستگاه تنفس فوقانی و یا واکنش های آلرژی زامی تواند آنها را ملتهب کند و حتی هوای خشک می تواند باعث چسبیدن مخاط طناب های صوتی شود. نتیجه ؟ لارنژیت.

لارنژیت (خروسک یا التهاب حنجره)

لارنژیت (خروسک یا التهاب حنجره)

بهترين راه درمان صدا چیست؟ این است توصیه متخصصان ما :

صحبت کنید.

به هر علتی که دچار لارنژیت شده اید، مهمترین نکته ، استراحت داد میباشد. سعی کنید یکی دو روز صحبت نکنید.

زمزمه هم نکنید .

اگر مجبورید ارتباط برقرار کنید، یادداشت رد و بدل کنید داد زدن تارهای صوتی را تحریک می کند .

آسپیرین نخورید.

اگر به علت داد زدن زیاد، دچار لارنژیت شده اید، احتمالا به یک مویرگ پاره شده است. بنابراین از آسپیرین دوری کنید زیرا اسپیرین زمستان لخته شدن خون را افزایش همگی دهد و روند بهبودی را کند می کند .

از مرطوب کننده های سرد استفاده کنید .

مخاطی که تارهای صوتی شما را پوشانده است باید مرطوب باشد اگر مخاط خشک شود ، جستاک شده مستعد آسیب دیدگی می شود. با دستگاه های مرطوب کننده و سرد کننده این مشکل را حل کنید.

بخار درمانی کنید .

بخار نیز رطوبت را ذخیره می کند. سرتان را دو بار در روز به مدت پنج دقیقه روی یک کاسه آب داغ بخاردار نگه دارید .

مایعات فراوان مصرف کنید .

هشت تا ده لیوان در روز کافی است ، ترجیحاً آب باشد. دکتر فدر آب میوه و چای همراه با عسل و لیمو را توصیه می کند.

از یخ استفاده نکنید .

مایعات گرم بهترند، مایعات سرد مشکل را بدتر می کنند.

از بینی نفس بکشید .

نفس کشیدن از بینی به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل می کند . افرادی که انحراف بینی دارند هنگام خواب از دهان نفس می کشند. این کار باعث می شود که تارهای صوتی در معرض هوای سرد و خشک قرار بگیرد.

سیگار را ترک کنید .

سیگار کشیدن علت اصلی خشکی گلو می باشد.

از قطره های سرفه مناسب استفاده کنید .

از نوع نعناعی اجتناب کنید و به جای آن از نوع عسلی یا میوه ای استفاده کنید.

مراقب هوای هواپیما باشید .

صحبت کردن در هواپیما، صدای شما را خراب می کند، زیرا هوای فشرده داخل کابین بسیار خشک است. برای حفظ رطوبت تارهای صوتی، از بینی نفس بکشید. آدامس بجوید یا شکلات بامکید تا مجبور باشید که دهان تان را بسته نگه دارید و علاوه براین، تولید بزاق نیز افزایش پیدا می کند.

داروهای خود را کنترل کنید .

بعضی از داروهای تجویزی ، بسیار خشک کننده هستند؛ محتمل ترین داروها شامل داروهای فشارخون و تیروئید و آنتی هیستامین ها هستند.

زمانی که لارنژیت تهدیدکننده زندگی است .

در صورتی که از دست دادن صدا همراه با درد شدید بود به طوری که در بلعیدن بزاق هم مشکل داشتید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. همچنین در حالاتی که خون سرفه می کنید و یا هنگام تنفس از حنجره صدا می شنوید و یا استراحت های متوالی ، گرفتگی حنجره را از بین نمیبرد، باید با پزشک تماس بگیرید. اگر لارنژیت همچنان پایدار بود، ممکن است نشانهٔ سرطان باشد. اگر بعد از ۳ تا ۵ روز صدا به حالت اول باز نگشت با پزشک مشورت کنید.

لارنژیت (خروسک یا التهاب حنجره)

لارنژیت (خروسک یا التهاب حنجره)

صدای تان را بلند نکنید، از آمپلی فایر استفاده کنید.

اگر شغل شما ایجاب می کند که صدای تان را بالا ببرید، چرا از وسایل مکانیکی برای اینکار استفاده نمی کنید ؟

به صدای تان احترام بگذارید .

اگر یک برنامه سخنرانی دارید و صدای تان گرفته است بهتر است ریسک نکنید و سخنرانی خود را لغو کنید .

تمرین صدا را مد نظر داشته باشید .

اگر زیاد صحبت می کنید، تمرین صدا را مد نظر داشته باشید. در یک حنجره بدون تمرین عضلات ، در مقابل یکدیگر کشش پیدا می کنند. تمرین باعث می شود که این عضلات، هماهنگ و مانند یک تیم عمل کنند.

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *