مجله ماشین

سریع غذا خوردن

سریع غذا خوردن سبب می گردد تا دچار پرخوری شده و به دنبال آن وزنمان نیز یاد شود هنگامی که سریع غذا خورده می شود ما از خوردن آن وعده به اندازه وقتی که آهسته غذا میخوریم لذت نمی بریم . آرام غذا خوردن سبب می شود تا لذت مان از غذا افزایش پیدا کرده و به بدن این زمان را بدهد تا با دریافت پیام سیری جلوی غذا خوردن اضافه را بگیرد.

با توجه به اینکه در دنیای امروز تمام کارها در حال سریعتر شدن هستند غذا خوردن نیز شامل این سرعت شده است. بسیاری از مردم  زمان کمی برای صرف غذا و لذت بردن از آن را دارند و مدام بر این برای جبران کمبود وقت خود سریع غذا می خورند و یا اینکه با انجام کاری دیگر غذای شان را می خورند. اما سریع غذا خوردن سبب می گردد تا دچار پرخوری شده و به دنبال آن وزنمان نیز یاد شود سریع غذا خوردن باعث می شود ما از خوردن آن وعده به اندازه وقتی که آهسته غذا میخوریم لذت نمی بریم .آرام غذا خوردن سبب می شود تا لذت مان از غذا افزایش پیدا کرده و به بدن این زمان را بدهد تابا دریافت پیام سیری جلوی غذا خوردن اضافه را بگیرد.

سریع غذا خوردن

سریع غذا خوردن چه نشانه هایی دارد؟

اگر در مدت زمان کمتر از ۲۰ دقیقه غذای تان را می خورید این نشان می دهد که خیلی سریع غذا خورده اید و اگر بعد از خوردن غذا احساس پری بیش از حد دی داشته باشید یعنی  سریع تر از حد معمول غذا خورده اید .آهسته خوردن غذا سبب می شود تا بدن نسبت به سیگنال‌های سیری بیشتر حساسیت نشان بدهد و علاوه بر لذت بیشتری که از قضا می‌بریم حس بدی هم بعد از خوردن غذا نخواهیم داشت.

وقتی سیر هستید  متوقف نمی شوید :برای خوردن یک وعده غذایی نباید کمتر از ۲۰ الی ۱۵ دقیقه ای زمان و بگذارید این زمان ۲۰ دقیقه ای همان مدت زمانی است که دستگاه گوارش برای ارسال هورمون هایی به مغز جهت اعلام سیری و توقف غذا خوردن نیازمند است. با  دادن زمان کمتری برای صرف غذا فرصت کافی برای ارسال پیام سیری به مغز را نمی دهید و این باعث می شود تا با سریع خوردن غذا  دچار  پرخوری شوید.  هورمون های علامت دهنده بین مسیر گوارشی و مغز به شکل کاملا پیچیده ای عمل می کنند زمانی که غذا از معده به روده کوچک وارد میشود پیامی به مغز ارسال میگردد تا توقف غذا خوردن را اعلام نماید..

هورمون دیگری که در تنظیم بلندمدت اشتها نقش دارد لپتین میباشد  .از سلول‌های چربی لپتین آزاد می‌شود و به مغز علامت می‌دهد تا بر اساس ذخایر چربی بدن  عمل سیری و گرسنگی را تنظیم کند.

زمانی که در بدن سلول های چربی افزایش پیدا کند سبب خواهد شد تا تولید لپتین نیز افزایش پیدا کند که نتیجه آن دریافت غذای کمتر می شود.با این حال همراه با چاقی ممکن است مقاومت به لپتین نیز اتفاق بیفتد این مقاومت موجب می‌شود دریافت پیام سیری در مغز و دچار اختلال گردد. وقتی خیلی سریع غذا می‌خورید این پیام زمان کافی برای درست کار کردن نخواهد داشت

 چگونه مانع افزایش وزن شویم؟

تحقیقات نشان داده است افرادی که دچار اضافه وزن هستند و زمانی که سرعت غذا خوردنشان را پایین بیاورند مقدار غذایی که می خورند نیز کاهش می یابد.

هچنین آنهایی که آرامتر غذا میخورند در وعده‌های غذایی خود کالری کمتری هم دریافت می کنند پس اگر سعی دارید تا وزن خود را کم کنید سعی کنید هنگام وعده ها سرعت غذا خوردنتان را کاهش دهید این کار بسیار مفید می باشد زیرا سبب می‌گردد کمتر غذا بخورید .تحقیقات نشان داده است خطر چاقی با سریع غذا خوردن دو برابر میشود، علاوه بر کیفیت و کمیت غذایی که می خورید باید بر روی سرعت خوردنتان نیز تمرکز بکنید.

از غذای خود لذت نمی برید :اگر برای هر کاری عجله داشته باشید به ندرت اتفاق می‌افتد که چیزی را با آرامش و صبر انجام دهید .شاید برایتان عجیب به نظر بیاید که تمرکز روی آنچه که می خوریم و آهسته غذا خوردن باعث می‌شود تا به مقدار کمتری اشتها داشته باشید اما سریع غذا خوردن اشتها را هم بیش تر می کند.

وقتی  وقتی غذای خود را سریع می خورید در واقع از طعم واقعی آن چیزی را متوجه نمی شوید. لذت بردن و چشیدن  غذا سبب می‌شود تا از آن سریعتر احساس رضایت کنیم. به  آرامی ای لذت بردن از یک قطعه کوچک کیک می‌تواند از طریق خوردن دو قطعه بزرگ کیک خیلی لذت بخش تر باشد سعی کنید به گونه ای غذا بخورید که از نظر روانی احساس رضایت کنید و صرفاً معده‌تان راضی نباشد.

نکاتی برای آرام تر غذا خوردن

سعی کنید هنگام غذا چند کار را با هم انجام ندهید/ اغلب افراد هنگام خوردن غذا در حال کار کردن و یا تماشای تلویزیون و یا نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر می باشند. هر چیزی را که موقع غذا خوردن سبب می گردد تا حواس تان را پرت کند کنار بگذارید تا بتوانید بر روی غذا تمرکز بیشتری داشته باشید این کار کمک می‌کند از غذا بیشتر لذت برده و آرام تر هم آن را میل کنید.

گاز های کوچک بزنید/به جای اینکه یک جا مقدار زیادی از غذا را وارد دهان تان کنید با لقمه و یا گاز های کوچک تر آن را میل کنید .خوردن غذا و به صورت تکه های کوچک تر کمک میکند که آرام تر آن را میل نمایید .سعی کنید به جای استفاده از قاشق های معمولی از پاسخ های کوچک تر استفاده کنید تا به این وسیله روند غذا خوردنتان را کند کنید و از سریع غذا خوردن بپرهیزید.

غذا را کامل بجوید/ زمانی که غذایی را سریع می خورید این به آن معنا است که آن را خوب نمی جوید. روی جویدن غذا بیشتر از قبل  تمرکز کنید این کار حتی به گوارش بهتر غذا هم منجر می شود.

بین لقمه‌ها قاشق و چنگال را زمین بگذارید/ یک توصیه کاربردی برای کمک به کاهش سرعت غذا خوردن این است که بعد از هر لقمه قاشق و چنگال خود را پایین بگذارید این کار سبب می‌گردد تا خودتان را مجبور کنید تا آهسته تر غذا میل نمایید.

موضوعات

logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *