مجله ماشین

چگونه با کهربا به برخی بیماری ها غلبه کنیم

چگونه با کهربا به برخی بیماری ها غلبه کنیم

بوییدن کهربا برای مبتلایان به خون دماغ نافع است.

دود کهربا ضد تشنج است، اگر زنان آبستن از کهربا استفاده نمایند، از سقط جنین جلوگیری می نماید. ضد تاول است و اشتها را تحریک می نماید. به فارسی نام آن کهربا است، ولی به آن گاهی کاه ربا هم میگویند و همچنان که میدانید اگر آن را روی پارچه پشمی بمالید بزودی الکتریسیته ایجاد کرده ذرات ریز کاغذ را به خود جذب می نماید. به آن حجرالکهربا و بیجاده هم می گویند، کھربا صمغ فسیل شده نوعی کاج است که ذر دوران سوم زمین شناسی در روی زمین زیاد بوده، به همین جهت آن را در طبقات زمین های دوران سوم در اطراف دریای بالتیک می توان یافت و به مقدار زیاد همراه با فسیل درختان کاج استخراج می شود و در وسط آن علاوه بر فسیل گیاهان حشرات مختلف و سنگ ریزه هم دیده میشود.

چنانچه حکیم مومن در کتاب خود نوشته است، فسیل یک مگس را در میان کهربا دیده است و از این بالاتر چنانچه در کتب قدیم نوشته شده است، در خزانه های یکی از پادشاه هند تکه بزرگی کهربا وجود داشت که در وسط آن فسیل بچه میمونی دیده می شد. قطعات کهربازردرنگ، شکننده و شفاف می باشند و انواع قرمز رنگ هم دارد. چنانچه قطعات آن را مالش دهند، علاوه بر قوه کهربایی بوی معطری، شبیه لیمو از کهربا استشمام می شود. کهربا شباهت زیادی با سندروس دارد، با این فرق که سندروس با مختصر مالش تولید نیروی الکتریکی کرده، کاه و ذرات کاغذ را جذب می نماید، در صورتی که کهربا احتیاج بیشتری به اصطکاک دارد. سندروس نرم بوده، بوی لیمو نمی دهد و جلا نمی پذیرد و قابل حکاکی نیست، در صورتی که کهربابوی لیمو می دهد و جلای بسیار پیدا می کند. و اگر کهربا را بسوزانند، بوی خوش مصطکی استشمام می شود. در صورتی که سندورس هنگام سوختن بدبو است. در صنعت با تکه های کهربا دانه های تسبیح، گردن بند و قطعات زینتی می سازند.

خواص درمانی کهربا

خواص درمانی کهربا

کهربا فرح آور است و مقوی قلب بوده از خون روی از سینه و خون دماغ جلوگیری میکند. خوردن نیم مثقال کهربا با  ادویه مناسب با زرده تخم مرغ مانع خونریزی از سینه و دماغ است، حتی اگر این خونریزی مربوط به پاره شدن یکی از رگهای سینه باشد. خوردن کهربابا گلاب برای رفع خفقان نافع است. اسهال خونی را بند می آورد. کهربا را برای جلوگیری از خونریزی، از سوزش ادرار و سنگ کلیه و مثانه تجویز کردها ند. کهربا یرقان را مفید است.

مالیدن کهربا با صبر زرد برای جلوگیری از بواسیر و افتادن دانه های آن سودمند است. اگر آن را به محل سوخته شده با آتش بمالند، از تاول زدن جلوگیری می کند. برای رفع کوفتگی و شکستگی مفید است. بوییدن کهربا برای مبتلایان به خون دماغ نافع بوده، در هوای وبایی یعنی هنگام شروع و با اثر بوییدن لیمو را دارد. کهربا جنین را از سقوط محفوظ می دارد و مقدار خوراک نیم مثقال است. در طب سنتی و داروسازی جدید بیشتر از دود آن استفاده می کنند.

برای جلوگیری از خونریزی، گرد کهربا را با توتون مخلوط کرده مانند سیگار می کشند. دود کهربا اشتها را زیاد می کند و ضد تشنج است. در داروسازی تنتور و شربت کهربا نیز درست می کنند. برای اطفال از خمیر چشمی کهربا به طور سرمه استفاده می نمایند. در علم شیمی از تقطیر کهربا در قرع و انبیق چندین ترکیب شیمیایی که هر یک خواص جداگانه دارد می سازند و املاح مختلفی نیز از ترکیب کهربا با فلزات و شبه فلزات به دست می آید.

کهربای سفید مادهای است که از روغن عنبر ماهی « کاشالوت» استخراج می شود و در داروسازی جدید به نام بلادن دو بالن خوانده میشود و ارتباطی به کهرباندارد. کهربای سیاه که به آن شبق هم می گویند، نوعی سنگ است که از تراکم ذرات زغال و پارهای تغییرات شیمیایی به دست می آید و قابل استعمال می باشد. شبق معرب شبه فارسی است.

logo

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *