مجله ماشین

با خواص درمانی انگور بیشتر آشنا شویم/ فواید انگور

با خواص درمانی انگور بیشتر آشنا شویم/ فواید انگور

از زبان انگور بشنوید: اسم من انگور است. اعراب مرا «عنب» مینامند. خشک کرده من مویز یا کشمش خوانده می شود. به درخت من، مو- تاک – رز-رزان – رزگون- رز جون – تنگ دکرمه ابیضا می گویند. زادگاه اولیه من ایران است. ولی امروزه در اکثر نقاط جهان کاشته شده به انواع و اقسام گوناگون در آمده ام. نوع پیش رس من یاقوتی است که در دنیا کمتر نظیر دارد و برای خوردن آن باید قبلاً آن را دانه دانه کنید و پس از شستن میل نمایید. قسمت مورد استفاده من، میوه، برگ و شیره گیاهی من است.

پروردگار توانا در قرآن مجید و سایر کتب آسمانی از من تعریف کرده است. ارامنه ایران جشنی به نام من برپا می نمایند. سابقه ی این کار در ایران هفتصد سال قبل از حضرت مسیح است. من بقدری انواع و اقسام دارم که تاکنون هیچ آمارگری نتوانسته است رقم قطعی آن را پیدا کند. من به رنگهای سفید، سبز صورتی، سیاه و بنفش ظاهر می شوم و دانه های من ریز، درشت، متوسط، گرد، بیضی، دراز، با هسته و بی هسته می باشد. یک نوع من معطر است و انگور گلاب خوانده می شود و در الجزایر زیاد است و در بازار اروپا به قیمت گزاف خریدار دارد. در ایران یک نوع مرا شکر شیراز می نامند.

خواص درمانی انگور

خواص درمانی انگور

من دارای مقدار زیادی پتاس و فلزات دیگری مثل آهک – منیزی – آهن – ید- منگنز – کلر-ارسنیک – فسفر و سلیس می باشم. دارای مقدار زیادی قند، تانن، اسید تار تاریک و عوامل زنده ای، مانند دیاستازها و فرمانها هستم.

اگر به این ترکیبات مفید، ویتامینهای «آ» و انواع «ب» و «د» و «د» و مواد رادیواکتیو را اضافه کنید و عوامل موثر و مفیدی را که در برگ و شیره و دانه و ساقه های من است در نظر بگیرید، تصدیق خواهید فرمود که من تنها یک میوه ی مقوی و مفید نیستم، بلکه مجموعه ای از عناصر سودمند و ترکیبات بهی بخش می باشم.

بیشتر از دیگر میوه ها ویتامین دارم و بیش از همه ی خوراکیها، دارای ارزش غذایی هستم. قند من به طور مستقیم و آسان وارد خون شده، در عضلات و کبد ذخیره میگردد. در حالی که سایر قندها اول باید به قند من تبدیل شوند و بعد وارد خون گردند. به این ترتیب اجازه ورود به یاخته های بدن به آنها داده می شود. من ترشی خون و مایعات بدن را کم میکنم و از ابتلا به امراض گوناگون، حتی وحشتناکترین آنها که سرطان میباشد جلوگیری مینمایم. میوه من هنگامی که خشک می شود نه تنها هیچ یک از خواص خود را از دست نمی دهد، بلکه ارزش غذایی آن بالا میرود. به طوری که یک دانه کشمش بیش از یک حبه انگور یاقوتی ارزش دارد و این به علت آن است که دیاستازهای موجود در روی پوست من، به تدریج سلولز پوست را تبدیل به قند می نماید و نیز به همین علت است که هیج معده ای از خوردن مویز ناراحت نمی گردد.

آب میوه تازه من، چنان که از دانه های سالم و تخمیر نشده گرفته شود، از نظر ترکیبات غذایی شباهت زیادی به شیر مادر دارد که می توان آن را غذای کودک شیرخوار نمود و اشخاص بزرگ هم می توانند آن را به جای شیر، بدون احساس ناراحتی نوش جان نمایند و به کمک آن سموم بدن را خارج کند. این آب دارای مقداری قند – تانن – نادتارات دو پتاسیفسفات دو پتاسی- مالات دو پتاسی- مواد صمغی – مواد سفیدهای – کلسیم – منیزیم و عناصر و عوامل دیگر است. برای کم خونی، زیادی اوره، زیادی چربی خون و امراض قلبی سودمند است و بادشکن نیز میباشد. به بیمارانی که قادر به خوردن غذا نیستند، معمولاً سر می تزریق میکنند که مقداری از قند من در آن محلول شده است.

خواص درمانی انگور

خواص درمانی انگور

در اثر خوردن من معده کاملاً تخلیه می شود، ادرار زیاد میگردد و ترشحات صفرا به حالت اعتدال در میآید. در اثر سوز و سازی که از مشخصات من است، فضولات معده از بین میرود. من از امراض زیر جلوگیری می نمایم: ترش کردن و تخمه نمودن غذا – سوء هاضمه – خونریزی معدی- پیدا شدن سنگ کلیه و مثانه، مسمومیت جیوه و سرب و بعضی از امراض جلدی و بعضی درجات سل و باد مفاصل. من بیماریهای زیر را معالجه می کنم: رماتیسم امراض شریانی وریدی – نقرس – فشار خون – زیاد شدن اوره در خون، من محرک اعمال کبدی هستم و چنانچه آب مرا همراه با شیر خشک به اطفال شیر خور بدهید، از عوارض شیرخشک روی کبد آنها جلوگیری می نمایم.

من هم چاق می کنم و هم لاغر، اشخاصی که احتیاج به لاغر شدن دارند باید صبحانه خود را به من اختصاص دهند و تا ظهر جز من غذای دیگری نخورند و برای چاق شدن اشخاص ضعیف البته باید میوه ی مرا همراه با غذای دیگر و نان میل نمایند. به زنان آبستن بگویید برای سلامتی فرزند آینده خود، تا میتوانید از میره من بهرهمند شوید. مالیدن من به صورت و پوست، رنگ آن را روشن میکند و به لطافت و نرمی آن می افزاید. مالیدن تفاله ی من در حمام به بدن فوائد زیاد دارد و باعث تسکین در درماتیسم و سیاتیک و نقرس می شود. کرمی که با آب من درست شود، بیش از کرمهای دیگر، پوست صورت را نرم و لطیف میسازد.

برگ درخت من دارای تانن، بی تار تارات دو پتاس، نشاسته، اسید مالیک، یک نوع صمغ، قند، اکزالات دو پتاس، گچ و چند ترکیب شیمیایی مخصوص به خود است. این ترکیبات اختصاصی، در برگهایی که پاییز چیده شود زیادتر است. با برگ من دلمه و خیار شور درست میکنند. طعم برگ من کمی گس و ترش است. در طب به عنوان مقوی معده و درمان اسهال مزمن و خون دماغ مصرف می شود. دمکردهٔ بیست و پنج گرم از برگمن در یک لیتر آب در امراض اسهال، حبس البول و یرقان توصیه شده است و چنانچه با آب دمکرده برگ من چشم را بشویید. آن را ضد عفونی کرده، ورم پلک را فرو می نشاند.

در موقعی که درخت مرا غرس میکنند، آبی از سر شاخه های آن بیرون می آید که به اشک مو معروف است. مایعی است که بی رنگ و زلال میباشد. این اشک سابقاً در امراض جلدی زیاد مصرف داشت. ولی در طب امروز فقط برای معالجه چشم درد و به صورت کمپرس برای التیام تمام زخمها به کار میرود. نوشیدن یک لیوان اشک مو، مستی و خماری را از بین می برد. اگر مبتلا به سنگ کلیه و مثانه هستید، هر روز صبح ناشتا یک قاشق از این اشک را بنوشید.

خواص درمانی انگور

خواص درمانی انگور

شیره ی جوانه های تازه درخت من را با کمک الکل گرفته، به صورت عصاره در آورید و مجدداً تقطیر کنید تا سفت شود.

این ماده داروی ضد تشنج است. هسته ی دانه های من دارای تانن بوده و قابض است. تولید باد میکند و ادرار راکم می نماید. مخصوصاً دانه هایی که از تفتاله ی سرکه به دست آید. چنانچه آن را بو دهند، خاصیت قبض کننده آن زیادتر می شود.

پوست میوه من کمی دیرهضم و مولد باد است. مالیدن سوزاندهٔ آن جهت نرمی پوست و کم کردن رطوبت چشم و بیشتر زخمها مفید است. روغن دانه های من که به وسیله یک حلال گرفته می شود بهترین جلا بوده، زود خشک می شود و در نقاشی مصرف دارد. سرشاخه های من و تفاله های سرکه و شراب انگور را که بسوزانند، زغالی به دست می آید که فوق العاده سیاه بوده، برای نقاشی و آبرنگ کاری بسیار عالی است. در اثر سوختن تفاله های شراب یک گاز قابل اشتعال به دست می آید که برای تهیه سوخت و روشنایی مناسب است.

میوه نارس من غوره نامیده میشود و دارای خواصی است. طعم آن ترش و قابض است. آب آن که آب غوره نام دارد چاشنی مفیدی است که در رژیم لاغری موثر می باشد. خاکستر شاخه های من اگر به صورت پماد مالیده شود، ورم بیضه را فرو میبرد و بواسیر را درمان میکند و اگر خورده شود، سنگها را خرد میکند. اگر خاکستر چوب درخت من را حل کرده، پس از صاف کردن غلیظ نمایند و آن را گرم گرم کمپرس کنند. انواع دمل و کورک را باز کرده، معالجه می کند. اگر می خواهید پوست بدنتان نرم و شاداب شود انگور را له کرده، به آن بمالید و پس از خشک شدن با آب نیم گرم بشویید.

حال که به فوائد من پی بر دید و دانستید که من یک غذای کامل همراه با یک انبار دارو هستم و انچه بدن شما لازم دارد در وجود من جمع است، از شما یک سؤال دارم؟ آیا انصاف است که میوه ی مرا گندانده، به صورت دشمن سلامتی انسان درآورید و یاخته های بدن خورد را با آن مسموم و کبد خود را خراب نمایید!

خواص درمانی انگور

خواص درمانی انگور

من خلاصه ای از تشعشعات خورشیدم! ارزش مرا بدانید و مرا به صورت زهر در نیاورید. من دو برابر گوشت به بدن شما حرارت می دهم. من از مقوی ترین غذاها بوده، مزاج را معتدل می نمایم. خون را صاف می کنم و خون صالح می سازم. جهت تقویت کلیه و از بین بردن سوخته ی اخلاط مفید می باشم. سینه و ریه را اصلاح میکنم. برای معده های مرطوب و خونی ضرر دارم. مگر آن که مرا با زیره میل نمایید، خوردن آب سرد بعد از من خیلی مضر است. بهتر است مرا بین دو غذا میل نمایید.

سوخته ی دانه های من برای جراحات و جلای بینایی و آبریزش چشم مفید است. پوست میوهٔ من در معده های ضعیف، دیر هضم است. اگر معده ضعیف دارید، از آب من یا کشمش استفاده نمایید. اگر مقداری از میوهٔ مرا در روغن زیتون بجوشانید و صاف نمایید و بر روی پوست صورت و بدن بمالید، معنی نرمی و لطافت را خواهید دانست. به کسانی که با خوردن آب گندیده من خود را از نعمت سلامت محروم کرده اند، بانوانی که با خوردن قرص های ضد بارداری کلیه و کبد خود را تباه ساخته اند، بگویید انگور بهترین دوست شماست.

تا می توانید از این میوه بهشتی تناول کنید و با این اکسیر بهی بخش پلیدیها را از خود دور سازید. خوشبختانه مخالف تنظیم خانواده نیست و چنانچه دیده اید کوشیده است در چهارچوب سلامت، شما را با خوراکیهای مفیدی که دارای هورمونهای گیاهی و بیضرر هستند آشنا سازد. به کسانی که منکر تأثیر خوراکیها در جنسیت نطفه هستند، و نمیدانند ساختمان هر شیئی و موجودی به مصالح اولیه مربوط است، بگویید که خوردن من خون و ترشحات رحم را قلیایی کرده، کروموزوم های ماده را از بین میبرد.

logo

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *