مجله ماشین

آشنایی با نه علت احتمالی که موجب ابتلا به وزوز گوش می شوند

آشنایی با نه علت احتمالی که موجب ابتلا به وزوز گوش می شوند

یکی از مشکلات مربوط به گوش ابتلا به وزوز گوش و یا صدای زنگ در گوش ها می باشد که ممکن است به خودی خود ناپدید شود. در کل این مشکل معمولا زمان های به وجود می آید که فرد در محیط هایی قرار بگیرد که صدا های بلند در آنجا وجود دارند، به عنوان مثال حضور در کنسرت ها، استفاده از هدفون و حتی ممکن است زیاد شدن جرم های موجود در گوش نیز موجب ایجاد وزوز در گوش شوند.

با این وجود، بعضی اوقات، وزوز گوش می تواند از نگرانی هایی که کم اهمیت هستند به وجود آید و احتمال دارد گوش را به شیوه منفی تحت تاثیر قرار دهد. چنانچه دچار وزوز گوش شدید هستید که از بین نمی رود، بهتر است برای ارزیابی یکی از این علت های احتمالی جدی به پزشک مراجعه کنید.

ابتلا به بیماری منیر

این بیماری درگوش داخلی می تواند باعث ابتلا به وزوز به علت مشکل در سیستم مایع گوش شود. اغلب این گونه از وزوز تنها در یک گوش رخ خواهد داد، هرچند احتمال دارد در هر دو گوش نیز ایجاد شود. ابتلا به سرگیجه نیز یکی دیگر از نشانه های بیماری منیر می باشد.

اختلالات مفصل گیجگاهی-فکی

صدمه دیدن و یا آسیب دیدگی در مفصل گیجگاهی  بعضی اوقات می تواند موجب ابتلا به وزوز گوش ناشی از درد و فشار کناره های ناحیه ای که فک پایین شما را به استخوان وصل می کند، شود.

نوروم آکوستیک (توده های عصبی شنوایی)

با وجودی که این گونه از توده ها بسیار نادر می باشد، این گونه ی خاص از تومور مغزی می تواند بر روی عصبی که موجب تنظیم شنوایی شما می شود رشد کرده و موجب ایجاد صدا هایی درون بدن شما از قبیل وزوز در گوش ها شود که در آن جا وجود ندارند. این مورد نیز علت دیگری می باشد که در کل فقط  یک گوش را تحت تاثیر قرار می دهد.

تروما(ضربه) به سر

ایجاد صدای زنگ در گوش ها احتمال دارد به دلیل وارد شدن ضربه شدید به سر باشد و یا این که می تواند به دلیل ایجاد شکستگی استخوان، موارد مرتبط با رگ های خونی، یا آسیب مغزی یا عصبی به ایجاد شده باشد و می تواند علامتی از ابتلا به ضربه مغزی باشد.بنابراین از تجربه هر نوع ضربه ای که به سر شما وارد شده است ، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده، ولی چنانچه منجر به ایجاد وزوز در گوش شما شد، به طور قطع باید برای پیشگیری از ابتلا به عوارض بیشتر ارزیابی های بیشتری انجام شود.

تغییر شکل در مویرگ ها

AVM، یا اختلالات عروق وریدی، می تواند موجب ایجاد پیچ خوردگی یا ناحیه های نازکی در رگ های خونی کوچک گوش شوند و در نهایت باعث ابتلا به نوعی وزوز در گوش می شود که به عنوان صدای  wooshing نامیده شده است.

کمبود های برخی از ویتامین ها در بدن

با وجودی  که مکانیزم دقیق این موضوع هنوز شناخته شده نمی باشد، کمبود ویتامین A یا ویتامین B12 موجب ایجاد وزوز درون گوش خواهد شد. این ناهنجاری ها می توانند موجب بروز اثرات جدی تر دیگری بر سلامتی شما داشته باشند، پس چنانچه دلیل وزوز گوش شما به علت کمبود برخی از ویتامین ها است، درمان آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

افزایش فشار خون

افزایش فشار خون مانند تنگ شدن رگ های خونی، سبب خواهد شد که شما صدای پمپاژ خون را درون گوش خود بشنوید، چنانچه ضربان قلب شما با شدت و تند می باشد، گاهی اوقات احتمال دارد که صدای ضربان قلب خود را به صورت وزوز در گوشتان بشنوید. همین طور افزایش فشار خون می تواند سبب جمع شدن رگ های خونی شده و مشکل را تشدید کند.

تصلب شرایین (آترواسکلروز)

تنگ شدن رگ های خونی گوش که در اثر از افزایش کلسترول خون یا دیگر بیماری های شریانی می تواند باعث افزایش جریان خون در گوش شود ، به این دلیل که عروق قادر نمی باشند که منبسط شوند و به صورت تاثیر گذار با جریان خون رو به رو شوند. در این گونه از وزوز گوش، احتمال دارد در حقیقت صدای ضربان قلب خود را بشنوید.

سرطان سر یا گردن

سایر تومور ها و توده ها در قسمت سر و گردن می توانند سبب رسیدن جریان خون به گوش خواهد شد و یا اینکه می تواند بر روی اعصاب و یا استخوان های گوش فشار زیادی وارد کند. احتمال دارد ابتلا به وزوز گوش به دلیل رشد مرتبط با تعبیر اشتباه سیستم عصبی باشد و یا به خاطر تغییراتی باشد که در جریان خون در گوش اتفاق افتاده است.

logo

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *