#


VoIP چیست ؟

30 آوریل 2019 بدون نظر 1653 بازدید

VoIP چیست ؟

منتقل کردن صدا روی بسترهای شبکه را می نامند که با استفاده از آن می توان تماس های تلفنی را روی شبکه ایجاد کرد. سال ها پیش از اینترنت صحبتی به میان نیامده است و ارتباط هایی که بین افراد بوده است تنها از راه شبکه های سنتی تلفن بوده است . البته با گسترش تکنولوژی ، وسایل ارتباطی نیز گسترش یافته اند و شاهد تلفن های سلولی در این زمینه بوده ایم.

ارتباطات بین افراد از راه اینترنت و سایر ابزارها مانند شبکه های اینترنتی و شبکه های اجتماعی متحول شده است . امروزه افراد می توانند با استفاده از رایانه ها و اینترنت به تبادل اطلاعاتی نظیر صدا و تصویر بپردازند. همه آن چه از آن ها یاد کردیم زیر مجموعه از تکنولوژی VoIP اند.

این تکنولوژی باعث می شود تا بتوان برای مکالمه های تلفنی نیز از اینترنت استفاده کرد. به صورت کلی VoIP تکنولوژی است که می تواند سیگنال های صوتی آنالوگ با استفاده از اینترنت به داده های دیجیتال صحبت می کند . برای برقراری تماس های تلفنی با استفاده از این روش باید هزینه های مربوط به ISP را بپردازید.

با استفاده از VoIP می توان در هر زمان و یا با هر فردی تماس برقرار کنید و اما باید هر دو طرف به اینترنت متصل شوند.هم می توانید به میزانی که نیاز دارید و بدون این که به هزینه های آن فکر کنید به مکالمه بپردازید.  VoIP  این امکان را نیز برای افراد فراهم کند تا هم زمانی که به تبادل اطلاعات می پردازند بتوانند داده های دیگری را نیز مثل تصویر و یا سایر اطلاعات را هم مبادله کنند.

VoIP

شبکه VoIP چه فایده ای را نسبت به شبکه های سنتی دارند ؟

وقتی که افراد از خطوط تلفن استفاده می کنند هزینه های زمان و وقت استفاده شده را با استفاده از شرکتی که خطوط تلفن را مدیریت می کند پرداخت می کنند. پس هر چه قدر با تلفن بیش تر صحبت کنید مسلما هزینه هایی که باید برای آن پرداخت کنید نیز بیش تر خواهد شد.

شما با استفاده از تلفن نمی توانید با بیش تر از یک نفر به صورت هم زمان صحبت کنید اما با استفاده از فناوری VoIP می توان در هر زمان با چند نفر نیز به گفت و گو پرداخت . تنها شرط این که بتوان با چند نفر هم زمان صحبت کرد این است که باید همگی به اینترنت وصل باشند. شما با این فناوری محدودیتی برای صحبت هایتان ندارید و تا هر زمان که بخواهید می توانید مکالمات را ادامه دهید. در زمان مکالمه با چند نفر هم می توان داده های دیگری را مبادله کرد.

چرا از این فناوری به صورت فراگیر استفاده نشده است؟

داده هایی که به صورت صوتی اند باید بدون هیچ گونه توقفی مبادله شوند . پس این مورد با معماری اینترنتی که به صورت نامتجانس است و ازمسیریاب هایی برای مسیریابی اطلاعات استفاده می کند هماهنگی ندارد و این باعث می شود تا RTT بیش تر شود .پس باید از تکنولوژی های دیگری استفاده کرد تا بتوان از VoIP   به صورت فراگیر استفاده شود.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید


دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

ارسال دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *